Klíčové body
- Ropa klesala již třetí seanci poté, co zpráva, že Izrael se možná vyhne útoku na íránskou ropnou infrastrukturu, zmírnila obavy z velkého přerušení dodávek
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly a rozšířily tak nedávné ztráty
- Měď rozšiřuje ztráty, protože potíže Číny přetrvávají
Ropa rozšiřuje ztráty na základě zprávy, že se Izrael nezaměří na íránskou ropu
Futures na ropu Brent se propadly až o 4,1 % pod 75 USD za barel, zatímco West Texas Intermediate sklouzl na úroveň kolem 71 USD. Izrael uvedl, že zvažuje varování USA před úderem na íránské energetické objekty, ale že bude jednat na základě vlastního posouzení poté, co deník Washington Post informoval, že premiér Benjamin Netanjahu sdělil Bidenově administrativě, že je ochoten zasáhnout spíše vojenské než ropné nebo jaderné objekty v Íránu.
Ceny ropy se v posledních týdnech pohybovaly jako na horské dráze, protože obchodníci sledovali eskalaci konfliktu na Blízkém východě, kde se nachází přibližně třetina světové nabídky, poté, co Izrael přislíbil výraznou odvetu na raketový útok z Íránu z 1. října. To vyvážily obavy ze zpomalení růstu na klíčových trzích včetně Číny.

„Zmenšený úder Izraele na Írán snižuje rizika nabídky, a tím i potřebu prémie za geopolitické riziko,“ uvedl Dominic Schnider, vedoucí globálního oddělení deviz a komodit ve společnosti UBS Global Wealth Management. „Do popředí se také dostávají staré obavy o poptávku.“
Ropa Brent v pondělí klesla o 2 % poté, co očekávaná víkendová zpráva čínského ministerstva financí postrádala konkrétní nové podněty ke zvýšení spotřeby v zemi, která je největším dovozcem ropy na světě. K pochmurné náladě přispělo i to, že OPEC se připojil k řadě dalších organizací, které předpovídají oslabení růstu poptávky, a již třetí měsíc po sobě snížil své prognózy pro letošní a příští rok.
Ceny zlata pod tlakem silného dolaru; měď dále klesá
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly a rozšířily tak nedávné ztráty, když silný dolar v důsledku očekávání menšího snížení úrokových sazeb tlačil na ceny kovu.
Průmyslové kovy také ustoupily, přičemž měď čelila trvalému tlaku kvůli obavám ohledně největšího dovozce Číny poté, co Peking poskytl průměrné informace o plánech na další stimuly. Pozitivní údaje o dovozu mědi tento trend příliš nevyvážily.
Širší ceny kovů byly také většinou negativní a v posledních dvou týdnech se potýkaly se ztrátami, protože známky odolnosti americké ekonomiky snížily očekávání nadměrného snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 645,74 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 23:52 SEČ
Zlato se drží mimo vrcholy, protože dolar dosáhl dvouměsíčního maxima
Ceny zlata zůstaly pod svými zářijovými maximy a snažily se dosáhnout nových maxim pod trvalým tlakem dolaru. Zelená bankovka v pondělí dosáhla více než dvouměsíčního maxima.

Dolar podpořily i některé jestřábí komentáře představitelů Fedu. Guvernér Christopher Waller uvedl, že podporuje opatrný postoj k dalšímu snižování sazeb v příštích měsících, a to s odkazem na nedávné známky odolnosti americké ekonomiky a ustálenou inflaci.
Obchodníci oceňovali více než 80% šanci, že Fed v listopadu sníží sazby o 25 bazických bodů, což je méně než zářijové snížení sazeb bankou o 50 bazických bodů, ukázal průzkum CME Fedwatch. Obchodníci byli rovněž viděni, jak se staví k vyšší koncové sazbě Fedu.
Vyšší sazby nevěstí pro zlato nic dobrého vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv. Tato představa stáhla zlato z rekordních maxim a tlačila také na ceny ostatních kovů.
Futures na platinu klesly o 0,6 % na 997,65 USD za unci, zatímco futures na stříbro v úterý mírně poklesly na 31,302 USD za unci.
Měď rozšiřuje ztráty, protože potíže Číny přetrvávají
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,2 % na 9 633,50 USD za tunu, zatímco prosincové futures na měď klesly o 0,5 % na 4,3818 USD za libru.

Červený kov v posledních dvou týdnech ošetřoval prudké ztráty, zejména proto, že hlavní dovozce Čína nabídla průměrné náznaky ohledně plánů na další stimuly. Čínské ministerstvo financí uvedlo, že v nadcházejících měsících zvýší fiskální výdaje a zadlužení, avšak rozsah ani načasování plánovaných opatření neupřesnilo, což některé investory příliš neoslnilo.
Tato představa se projevila poklesem mědi i přesto, že údaje o obchodu ukázaly nárůst čínského dovozu mědi do září.
Celková obchodní bilance Číny však klesla více, než se očekávalo, což bylo zasaženo prudkým poklesem růstu vývozu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky