Klíčové body
- Dolar ukončuje svou jednodenní povolební rally
- Kam světová ekonomika č. 1 bude směřovat nyní?
- Co vítězství Donalda Trumpa znamená pro dolar?
Dolar se ve čtvrtek držel blízko čtyřměsíčních maxim, když zaznamenal největší jednodenní rally za poslední dva roky po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a v době, kdy se investoři připravovali na několik rozhodnutí centrálních bank včetně Federálního rezervního systému.
Libra šterlinků před zasedáním Bank of England rostla, zatímco švédská a norská koruna po in-line rozhodnutích svých centrálních bank stouply.
V popředí zájmu však byl dolar, který v jednu chvíli vůči koši měn ve středu vzrostl až o 2 %, protože investoři se vrhli na americká aktiva, u nichž očekávají, že budou mít prospěch z Trumpovy navrhované politiky v oblasti cel a daní.
Je nepravděpodobné, že by Trumpovo vítězství bezprostředně ovlivnilo Fed, který by měl později během dne snížit úrokové sazby o 25 bazických bodů. Investoři se tak začnou zajímat o to, kdo by mohl být Trumpovým klíčovým jmenovatelem, a také o to, zda jeho republikánská strana vyhraje v obou komorách Kongresu v „červeném“, což by mohlo diktovat, jak snadno může některé své návrhy prosadit.
„Pokud ano, pak pravděpodobně na trhu kolektivně dojdeme k závěru, že prosadí více ze své fiskální agendy. A to by mohlo podpořit dolar,“ uvedla měnová stratégka Rabobank Jane Foleyová.
„Bude se hodně vracet tam a zpět a snažit se přesně zjistit, jaký to bude mít dopad na inflaci, a tedy jak bude reagovat Fed. Obecně si však myslím, že to vše je do roku 2025 určitě pozitivní pro dolar,“ řekla.
Bezprostředněji budou obchodníci chtít, aby Fed naznačil, co očekávat v prosinci a dále, zejména po říjnové zprávě o zaměstnanosti z minulého týdne, která byla výrazně pod očekáváním, což bylo z velké části způsobeno narušením v důsledku nedávných hurikánů a stávek dělníků.
Trumpovo vítězství také podpořilo spekulace, že Fed by mohl snižovat sazby pomaleji a mělčeji, protože jeho politika omezení nelegální imigrace a zavedení nových cel by mohla zvýšit inflaci.
Trhy nyní podle nástroje CME Group
Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti dalším, klesl o 0,3 % na 104,84 poté, co ve středu vystoupil na nejvyšší hodnotu od 3. července, kdy zaznamenal největší jednodenní nárůst od září 2022, a to o 1,5 %.
Krize v Německu
Euro vzrostlo o 0,3 % na 1,0758 USD poté, co se ve středu poprvé od 27. července propadlo až na 1,068275 USD.
Jednotná evropská měna se otřepala z politické krize v Německu, kde se ve středu pozdě večer rozpadla již tak rozpačitá koalice vedená kancléřem Olafem Scholzem.
„Tím se do popředí dostává problém, kterému evropská ekonomika čelí v důsledku hrozící obchodní války a slabé domácí poptávky,“ uvedl stratég ING Chris Turner.
Jinde v Evropě šterlink vzrostl o 0,3 % na 1,2919 USD před rozhodnutím BoE, která pravděpodobně podruhé od roku 2020 sníží úrokové sazby.
Velkou otázkou pro investory je, co to signalizuje o výhledu po vládním rozpočtu zvyšujícím inflaci.
Švédská Riksbank podle očekávání snížila sazby o půl bodu a ponechala korunu vůči euru o 0,1 % výše na 11,632. Norská Norges Bank ponechala sazby beze změny, což posunulo korunu vůči euru o 0,7 % výše.
Jen se vůči dolaru dostal na tříměsíční minimum 154,715. Nejvyšší japonský měnový diplomat Acuši Mimura upozornil na připravenost úředníků jednat, což znamenalo nejsilnější varování vlády spekulantům za poslední měsíce.
Japonská měna naposledy vzrostla o 0,4 % na 153,95.
Jüan vzrostl o 0,5 % poté, co čínský vývoz překonal odhady, když se předtím dotkl nejnižší hodnoty za téměř tři měsíce.
Offshore jüan se obchodoval na úrovni 7,1713 jüanu za dolar.
Bitcoin klesl o 1,2 % na 75 025 dolarů, když ve středu dosáhl rekordní hodnoty 76 499,99 dolarů. Ether vzrostl o 5 % na 2 828 USD, tedy přibližně na nejvyšší hodnotu od začátku srpna.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky