Klíčové body
- Ropa klesla, protože kandidát na ministra financí Scott Bessent prosazoval zvýšení těžby v USA
- Ceny zlata klesají na pozadí zpráv o dohodě o příměří mezi Izraelem a Hizballáhem
- Ztráty dolaru nabízejí trhům s kovy určitou úlevu
Ropa klesá, protože Bessent usiluje o zvýšení těžby v USA
Ropa Brent klesla pod 75 dolarů za barel poté, co minulý týden vyskočila o téměř 6 % kvůli zvýšeným geopolitickým rizikům na Ukrajině a v Íránu, přičemž ropa West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 71 dolarů. Bessent podle deníku Wall Street Journal doporučil zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby se zasadil o dodatečnou těžbu 3 milionů barelů ropy denně nebo jejího ekvivalentu. To je pro srovnání se současnou těžbou v USA, která činí něco málo přes 13 milionů barelů denně.
Další zvýšení produkce v USA hrozí zhoršit přebytek, který lze pozorovat od příštího roku, právě v době, kdy má OPEC o víkendu rozhodnout, zda na trh dodá další barely. Ropa se od poloviny října obchoduje v rozmezí zhruba 6 dolarů za barel – střídavě s týdenními zisky a ztrátami -, protože hrozba pro dodávky plynoucí z geopolitického napětí převažuje nad vyhlídkami na nadměrnou nabídku.
Írán minulý týden uvedl, že po odsouzení Mezinárodní agenturou pro atomovou energii při OSN zvýší svou kapacitu na výrobu jaderného paliva, přičemž se tento producent OPEC připravuje na možné sankce za druhé Trumpovy vlády. To přišlo v době, kdy se válka na Ukrajině v Rusku vyostřila a obě strany použily rakety delšího doletu, což vyvolalo obavy, že by to mohlo ovlivnit toky ropy.

Izraelský velvyslanec v USA v pondělí uvedl, že jeho země je „blízko dohodě“ s Hizballáhem, ačkoli stále není jasné, zda Íránem podporovaná skupina dohodu přijme. To může také snížit obavy o produkci z Blízkého východu, který dodává přibližně třetinu světové ropy.
Banky včetně Citigroup Inc. a JPMorgan Chase & Co. očekávají, že Organizace zemí vyvážejících ropu na svém víkendovém zasedání již potřetí odloží plánované zvýšení těžby.
Ceny zlata klesají na pozadí zpráv o dohodě o příměří mezi Izraelem a Hizballáhem
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování prudce klesly pod tlakem poklesu poptávky po bezpečném přístavu poté, co zprávy o jednáních o příměří mezi Izraelem a Hizballáhem poukázaly na možnou deeskalaci situace na Blízkém východě.
Přesto si žlutý kov připisoval silné zisky z minulého týdne, protože zvýšené napětí mezi Ruskem a Ukrajinou tlačilo na růst poptávky po bezpečných přístavech.
Spotové zlato kleslo o 1,6 % na 2 670,82 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 23:33 SEČ
Širší ceny kovů podpořil prudký pokles dolaru, který ustoupil společně s výnosy státních dluhopisů poté, co americký prezident Donald Trump jmenoval na post ministra financí prominentního investora Scotta Bessenta, který je považován za umírněného kandidáta.
Bessentova nominace také odstranila hlavní bod nejistoty na trzích.
Izrael zvažuje příměří s Hizballáhem, tvrdí zprávy
Izrael je blízko uzavření dohody o příměří s libanonskou militantní skupinou Hizballáh, uvedly o víkendu zprávy Axios a CNN, podle nichž dohodu zprostředkují Spojené státy.
Deník The Times of Israel uvedl, že premiér Benjamin Netanjahu pracuje na tom, jak dohodu o příměří představit veřejnosti poté, co v zásadě souhlasil s dohodou s Libanonem. Dohoda by mohla znamenat 60denní příměří s Hizballáhem a de eskalaci vojenských akcí na obou stranách.
Zprávy o dohodě poukazovaly na možnou deeskalaci dlouhotrvajícího blízkovýchodního konfliktu, což následně zatížilo poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu. Přesto je podkopalo to, že Izrael i Hizballáh proti sobě o víkendu podnikly další údery.
Zlato se v průběhu minulého týdne nacházelo v silných ziscích po nárůstu napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Toto napětí bude pravděpodobně pokračovat i v tomto týdnu, přičemž existuje jen málo možností, jak tento dlouhodobý konflikt de eskalovat.

Ceny dalších drahých kovů se v pondělí také propadly, přičemž futures na platinu a stříbro ztratily po více než 1 %.
Ztráty dolaru nabízejí trhům s kovy určitou úlevu
Dolarový index v pondělí po Bessentově nominaci klesl z 13měsíčního maxima, přičemž analytici jej považují za hlas umírněnosti a rozumu v Trumpově administrativě.
Výnosy státních dluhopisů v důsledku této představy prudce klesly, což následně zatížilo dolar.
Oslabení dolaru pomohlo omezit některé ztráty na trzích s kovy, i když tato úleva byla omezená.
Průmyslové kovy se však posunuly vpřed. Benchmarkové futures na měď na londýnské burze kovů vzrostly o 0,9 % na 9062,50 USD za tunu, zatímco prosincové futures na měď vzrostly o 0,6 % na 4,1630 USD za libru.
Trhy s mědí očekávaly příval klíčových ekonomických údajů z Číny, která je největším dovozcem a má být zveřejněna koncem tohoto týdne.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky