Klíčové body
- Kam směřuje tuzemský hrubý domácí produkt?
- Co sledujeme?
- Čeští dolaroví milionáři potvrzují přeměnu z podnikatelů na investory
Střednědobý potenciální růst brzdí strukturální problémy ekonomiky, jako nedostatek pracovních sil a pomalý růst produktivity práce, uvedla dnes v hodnotící zprávě mise Mezinárodního měnového fondu
<!– DIP popup–>
Meziroční inflace by se podle mise MMF měla v závěru letošního roku dostat nad tři procenta z říjnových 2,8 procenta. V polovině příštího roku by se ale měla dostat zpět ke dvouprocentnímu cíli České národní banky
Vedoucí mise MMF pro Českou republiku a Estonsko Vincenzo Guzzo uvedl, že Česká ekonomika prochází náročnou transformací. Tradiční průmysl, který byl tahounem české ekonomiky v minulosti, podle něj ztrácí dech. Obory s vysokou přidanou hodnotou brzdí nedostatek kvalifikované pracovní síly a omezený přístup ke kapitálu. Vysoká energetická náročnost české ekonomiky ji také dělá zranitelnou.
Mise MMF doporučila Česku, aby se zaměřila na větší flexibilitu trhu práce a usilovala také o příchod kvalifikovaných pracovních sil ze zahraničí. Stát by také měl omezovat administrativní zátěž a pokročit v digitalizaci. Mise fondu rovněž doporučuje, aby Česko bylo ambicióznější při úsilí o snižování emisí a více podporovalo rozvoj obnovitelných zdrojů energie.
Ve fiskální oblasti mise MMF uvítala postupnou konsolidaci veřejných financí, když by měl letošní deficit dosáhnout 2,3 procenta HDP. Ve střednědobém horizontu ale podle ní budou třeba další opatření, aby schodek zůstal na přijatelné úrovni a stát se mohl rozpočtově vypořádat s dopady stárnutí společnosti a s potřebou vyšších výdajů na obranu a bezpečnost.
Fond doporučuje přehodnotit strukturu daní v Česku. Zmiňuje přitom možnost posílení progrese u daně z příjmu fyzických osob nebo skutečnost, že daň z nemovitosti či spotřební daně jsou v Česku na nižší úrovni, než je evropský průměr. Na výdajové straně rozpočtu mise MMF doporučuje zastavit růst počtu státních zaměstnanců nebo cíleněji využívat sociální dávky.
Měnová politika v Česku zůstává podle mise MMF přísná a v příštím roce je prostor pro další snížení základní úrokové sazby ze současných čtyř procent. Za rovnovážnou úroveň považuje MMF tři procenta a předpokládá, že by ČNB mohla sazby na tuto hodnotu dostat v polovině roku 2025. Mise MMF také doporučuje centrální bance zvážit zmenšení objemu devizových rezerv, které dosahují 40 procent HDP. Takový krok by ale ČNB měla udělat způsobem, který minimalizuje dopady na kurz koruny.
Mise MMF hodnotí vývoj české ekonomiky každoročně. Zpráva má poskytnout nezávislé hodnocení hospodářského vývoje v každé členské zemi fondu. Aktuální predikce fondu odpovídá listopadovým odhadům českých institucí, když ministerstvo financí předpokládá letos růst HDP 1,1 procenta a v příštím roce 2,5 procenta a ČNB letos očekává růst jedno procento a příští rok 2,4 procenta.

Čeští dolaroví milionáři potvrzují přeměnu z podnikatelů na investory
Čeští dolaroví milionáři se podle průzkumu mění z podnikatelů na investory. Hlavním zdrojem jejich bohatství jsou investice, a to zejména do podnikání v podobě akcií, fondů soukromého kapitálu či korporátních dluhopisů. Vyplývá to z výsledků 14. ročníku průzkumu J&T Banky mezi 277 Čechy, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů
Ačkoliv jsou podle průzkumu dolaroví milionáři v Česku v predikcích na další období pozitivní a věří, že i v dalším roce, se jim povede dobře, současnou ekonomickou situaci hodnotí obezřetně. Pod vlivem globálních změn a trendů mění investiční chování a hodlají využít nabízených příležitostí zejména v energetice a zbrojním průmyslu.
Nejzajímavější zhodnocení očekávají čeští dolaroví milionáři od akcií. V reakci na předpokládaný pomalejší růst akciových trhů dvě třetiny z nich plánují navýšit podíl hodnotových a dividendových titulů na úkor těch růstových.
Akcie představují pro dolarové milionáře téma ke konverzaci a z jejich portfolia jsou tou složkou, kterou tráví nejvíce času, zajímají se o ně denně. Inspiraci na zajímavé akciové příležitosti získávají od bankéře či poradce, případně z investičních zpravodajů či doporučení investičních bank.
Rok od roku atraktivnější z hlediska výnosu jsou vnímány investice do fondů soukromého kapitálu. Investice do podnikání táhnou nejen svými výnosy, ale i možností podílet se na růstu firem a současně možností investovat po boku úspěšných byznysmenů.
Třetina českých dolarových milionářů očekává zajímavé zhodnocení od stavebních pozemků, u rezidenčních nemovitostí je to 24 procent dotázaných. Vedle Česka vlastní nemovitosti ve Středomoří, tedy Itálii, Španělsku, Chorvatsku, a v tomto regionu plánují i nadále investovat.
Tradiční konzervativní nástroje, jako jsou termínované vklady a státní dluhopisy, vnímají z hlediska očekávaného zhodnocení čeští dolaroví milionáři jako méně atraktivní. „Pokračující pokles úrokových sazeb České národní banky snižuje atraktivitu fixně úročených aktiv. Pokles očekávání zhodnocení tak logicky zaznamenaly zejména termínované vklady a státní dluhopisy,“ uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Omezení investic do státních dluhopisů, dokud nenabídnou lepší poměr rizika a výnosu, plánuje 80 procent dolarových milionářů.
Podobnou situaci lze pozorovat u korporátních dluhopisů. „U korporátních dluhopisů stále přetrvává atraktivita díky kupónovým platbám, které se u českých emisí pohybují kolem sedmi až osmi procent. Tento výnos umožňuje solidní návratnost na několik let dopředu. Nicméně klesající úrokové sazby postupně snižují výnosy u nových emisí, což může odradit investory hledající dlouhodobé zajištění vyšších výnosů,“ dodal Sklenář.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky