Klíčové body
- Akciový trh pokračuje v povolební rally, ale další růst závisí na výnosech dluhopisů
- Trumpovo vítězství zvýšilo očekávání ekonomického růstu, což vedlo k růstu výnosů dluhopisů
- Investoři se obávají inflace, která by mohla ovlivnit směřování Federálního rezervního systému
- Historie ukazuje, že politická situace má na trhy jen marginální dlouhodobý dopad
Nyní je otázkou, zda vydrží další růst tržních sazeb v následujících měsících a letech po nástupu nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa do úřadu.
Jedním z největších důsledků úterního Trumpova vítězství a pravděpodobného republikánského triumfu – jeho strana získala kontrolu nad Senátem a je na pokraji znovuzískání Sněmovny reprezentantů – pro finanční trhy je, že výnosy státních dluhopisů budou muset pravděpodobně dále růst. Důvodem je kombinace očekávaných opatření, od snížení korporátních daní po tvrdší imigrační postoj a obchodní cla, která podle očekávání účastníků trhu podpoří hospodářský růst USA, sníží nabídku práce a potenciálně zvýší inflační rizika.
Středeční obchodní seance nabídla náhled na to, jak by mohly budoucí pohyby dopadnout. Agresivní výprodej amerického vládního dluhu, který začal předcházející noc s prvními výsledky voleb, zvýšil výnos 30letého státního dluhopisu o 15,3 bazického bodu, což je nejvíce za jediný den od 13. června 2022. Desetileté a třicetileté dluhopisové sazby skončily na čtyřměsíčních maximech a pětiletá zlomová míra inflace ve středu vystřelila na 2,495 % – blíží se hranici 2,5 %, což signalizuje rostoucí obavy z trvalého rizika růstu cen.

Růst výnosů, který ztěžuje ospravedlnění vysokých ocenění a znamená vyšší náklady na kapitál pro podniky, neomezil povolební euforii na akciovém trhu . Ve středu index Dow Jones Industrial Average vyskočil o 1 508,05 bodu, tj. o 3,6 %, a skončil s největším povolebním ziskem od listopadu 1896. Dow, S&P 500 a Nasdaq Composite všechny zakončily páteční seanci na nových rekordních maximech.
Před výsledky úterních voleb měly akcie trochu problém přizpůsobit se desetiletému výnosu, který se pohyboval nad 4,3 %, stejně jako v září a říjnu loňského roku. Nyní někteří lidé, jako například Mark Heppenstall, prezident a investiční ředitel Penn Mutual Asset Management se sídlem v Pensylvánii, dávají na stůl možnost 5% výnosu desetiletého dluhopisu – úroveň, která byla krátce překročena v říjnu 2023.
„Můj odhad je, že sazby na dluhopisovém trhu budou nadále růst a dostanou se na úroveň, která se akciovému trhu nebude líbit,“ řekl Heppenstall telefonicky a dodal, že rostou rizika, která by mohla výnos desetiletého dluhopisu posunout nad 5 %.
Nadcházející týden přinese další významnou inflační informaci v USA, a to v podobě říjnového indexu spotřebitelských cen, který bude zveřejněn ve středu. Tato zpráva má potenciál ovlivnit očekávání ohledně toho, zda Federální rezervní systém v prosinci opět sníží úrokové sazby, nebo nepřijme žádná opatření. Celkový dopad údajů však může být krátkodobý vzhledem k pokračujícímu zaměření na to, zda Trumpovo vítězství nezhorší cenové tlaky v budoucnu.
Vzhledem k očekáváním, že republikáni možná neudělají mnoho pro omezení státního deficitu, který v současné době činí 1,83 bilionu USD, „by mohl dluhopisový trh zatlačit a vynutit si určitý druh fiskální disciplíny,“ řekl Heppenstall, jehož firma spravuje aktiva v hodnotě přibližně 38 miliard USD. „Mohli bychom být svědky případu, kdy Fed bude muset přestat snižovat sazby mnohem dříve, než si trh myslel, pokud se osvědčí politika snižování daní a další fiskální stimuly. To, co se tento týden stalo na trhu s dluhopisy, je toho odrazem.“

Středeční velké pohyby na dlouhých státních dluhopisech do pátku vyprchaly, protože kupci se vrátili k 10 a 30letým americkým vládním dluhopisům a inflační zlomové sazby se snížily. Poptávka po dluhopisech zůstala na místě i přes přetrvávající obavy z fiskálního výhledu USA.
Mezi účastníky trhu mezitím probíhala debata o tom, zda vnímaný inflační dopad Trumpovy politiky není přehnaný, zejména pokud se jeho řeči o clech ukážou být jen řečmi. Trump navrhl uvalit clo ve výši nejméně 60 % na dovoz čínského zboží do USA a zároveň univerzální clo ve výši 10 % nebo 20 % na zboží z ostatních zemí.
Kromě toho Elon Musk, Trumpův blízký spojenec a ekonomický poradce, naznačil úsporná opatření, která by mohla snížit federální výdaje nejméně o 2 biliony dolarů – což je vysoký cíl, o němž odborníci na rozpočet všeobecně pochybují, ale který posloužil k tomu, aby vnesl určitou míru nejistoty do toho, jak budou vypadat fiskální plány nastupujícího prezidenta a jak velký bude nakonec vládní deficit. Naděje na fiskální zdrženlivost doprovázela také nejistota ohledně kontroly nad Sněmovnou reprezentantů, která byla na konci týdne stále v sázce.
Larry Adam, investiční ředitel společnosti Raymond James se sídlem na Floridě, která měla v září aktiva klientů v hodnotě 1,57 bilionu dolarů, uvedl, že kupující jsou i nadále ochotni nakupovat americký vládní dluh, což dokazují poměry nabídek a krytí na aukcích ministerstva financí, které zůstávají zdravé. Adam uvedl, že si nemyslí, že by se trh se státními dluhopisy nacházel na pokraji „krize“.
„Neexistuje žádná statisticky významná korelace mezi rostoucím dluhem/deficitem a výkonností trhu,“ napsal tento týden v poznámce. „Vysoký a rostoucí dluh nebyl brzdou výkonnosti akcií ani dluhopisů.“
Historie ukazuje, že akciový trh v průměru stoupá o zhruba 9 % během 12 měsíců po volbách a že výsledek politických závodů a dopad politik, které jsou prováděny, mají na ekonomiku a trhy pouze „marginální“ dopad, dodal Adam. Varoval investory, aby se nerozhodovali o investicích na základě toho, kdo obsadí Bílý dům nebo jaké bude složení Kongresu, protože akciový trh má tendenci se dlouhodobě pohybovat konzistentně výše na základě fundamentálních faktorů, jako je síla ekonomiky, směr vývoje zisků, ocenění a měnová politika.

Otázkou nyní je, kam by měli investoři směřovat. Mark Malek, investiční ředitel společnosti Siebert se sídlem v New Yorku, která spravuje aktiva v hodnotě více než 18 miliard dolarů, uvedl, že investoři mají čas využít vyšších krátkodobých výnosů, což by mělo poskytnout příležitost lidem, kteří chtějí vstoupit do státních pokladničních poukázek a nástrojů podobných hotovosti.
„Jsem si docela jistý, že existuje soukromý program a veřejně deklarovaný program, který je stimulační pro americkou ekonomiku, jenže nyní s možností tyto věci neomezeně a bez politických omezení zavádět,“ řekl Malek telefonicky. „Dá se předpokládat, že budou podniknuty kroky vpřed, při nichž se korporátní daně sníží, a můžeme jen předpokládat, že ve většině případů se žádné daně nezvýší, ale sníží.“
Na vysoké úrovni „je to pozitivní pro ekonomiku a pozitivní pro akcie. Inflace je něco, co nechceme alarmovat, a budeme muset počkat, jak to dopadne,“ dodal. Nicméně „pokud jsou lidé, kteří čekají, že Fed sníží sazby o 100 bazických bodů během dvou měsíců, budou zklamáni. Lze předpokládat, že cesta snižování sazeb bude pomalejší, než lidé očekávali.“
Dluhopisový trh je v pondělí uzavřen kvůli svátku Dne veteránů. V úterý bude zveřejněn index optimismu NFIB za říjen. Ve čtvrtek přijdou na řadu údaje o týdenních počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti a index cen výrobců za minulý měsíc. V pátek budou zveřejněny údaje o průzkumu Empire State ve výrobě za listopad a zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a využití kapacit za říjen.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky