Klíčové body
- Čínská ekonomika čelí výzvám v podobě klesajících cen nemovitostí, rostoucího zadlužení místních vlád a geopolitických tlaků
- Stimulační opatření Pekingu zatím nepřinesla očekávané výsledky, což zanechává investory v nejistotě
- Trumpova celní politika může vyvolat nové výzvy, ale také přimět Čínu k razantnějším ekonomickým stimulům
- Investoři sledují známky stabilizace realitního trhu a očekávají, že stimulace podpoří spotřebu a ekonomický růst
Asijský gigant čelí problémům spojeným s možnou eskalací obchodní války a zvýšenými třenicemi se Spojenými státy, což by sice mohlo znamenat větší volatilitu, ale další špatné zprávy by nakonec mohly čínským akciím pomoci – alespoň na chvíli.
Čínský trh se odrazil od slibů představitelů stabilizovat ekonomiku země, která se potýká s problémy, jen aby zisky vrátil, když po těchto slovech nenásledovaly dostatečně silné kroky k oživení ekonomiky. Burzovně obchodovaný fond iShares MSCI China
Čínští představitelé zavedli postupně řadu opatření, od snížení úrokových sazeb a příslibů uvolněnější měnové politiky do budoucna až po programy výměny, které mají přimět lidi k modernizaci spotřebičů a automobilů. K oživení ekonomiky nebo důvěry to však příliš nepomohlo. Nejnovějším důkazem opatrnosti spotřebitelů je: Listopadový růst maloobchodních tržeb se oproti předchozímu měsíci zmírnil. A výnosy desetiletých čínských státních dluhopisů se v uplynulém týdnu dostaly na nová minima – 1,72 % – což signalizuje nízká očekávání oživení hospodářského růstu.
Pokles cen nemovitostí o 30 % oslabil důvěru, protože domácnosti sledují, jak hlavní zásoba jejich bohatství ztrácí na hodnotě. Místní vlády se topí v dluzích, protože prodej pozemků vyschl. To je vede k omezování výdajů a někdy i k nevyplácení mezd. Roste počet protestů, což přispívá k tomu, že Peking se snaží dělat více.
Čína v listopadu představila fiskální balíček v hodnotě 10 bilionů renminbi
Tato hra na čekání by mohla skončit v roce 2025, kdy analytici očekávají, že úředníci nabídnou dlouho očekávané podrobnosti o fiskálních balíčcích a případně další podporu v březnu na zasedání Národního lidového kongresu.

Toto načasování dá Pekingu šanci vyhodnotit úvodní obchodní výhrůžky ze strany Trumpovy administrativy a podle toho upravit plány.
Prozatím většina geopolitických stratégů očekává, že nastupující Trumpova administrativa zvýší cla během prvních 100 dnů ve funkci, ačkoli většina předpokládá, že k tomu dojde spíše postupně, než že by se cla zvýšila na 60 % na veškerý čínský dovoz, jak Trump pohrozil.
Helen Qiao, vedoucí ekonomického výzkumu v Bank of America, očekává, že Trump začne s 20 % cly. V takovém případě by Peking mohl část zásahu kompenzovat, což by umožnilo růst ekonomiky o 4,5 %, tedy o něco méně než je oficiální cíl „kolem 5 %“. Pokud však Trump hned od začátku nasadí velká cla ve výši 60 %, Qiao očekává růst pouze o 3,9 %.
Stratégové nevyloučili dohodu, která by předešla větší celní bitvě, zejména s Trumpovými poradci, jako je generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, kteří mají na americko-čínských vztazích velký zájem. Sám Trump zdůraznil svůj osobní vztah se Si, což otevírá dveře možné dohodě, která zahrnuje přesun výroby čínských společností – a pracovních míst – do USA. administrativa se však také zaměřuje na oddělení od Číny a obává se prohlubování vazeb s hlavním strategickým a vojenským rivalem USA.
Dohoda by byla pozitivní pro čínské trhy a vítaná pro úředníky, jejichž prioritou je stabilizace ekonomiky. Čínské akcie by však mohly profitovat v každém případě: Čím větší bude celní hrozba, tím více bude muset Peking přijít s podporou.
Ačkoli je její ekonomika slabší než v době, kdy byl Trump naposledy v úřadu, a její růst a zaměstnanost jsou mnohem více závislé na vývozu, Čína je v lepší pozici. Agresivně investuje do vývozu průmyslových robotů, automobilů a dalšího zboží do celého světa. Pouze 15 % jejího vývozu směřuje do USA, což je méně než 19 % před několika lety. Zhruba polovina směřuje na ostatní rozvíjející se trhy. Čína také diverzifikovala svou výrobu a dodavatelské řetězce do zemí, jako je Mexiko a Vietnam, což by mohlo zmírnit dopad nových cel.

Čínští představitelé jsou připraveni na první vlnu cel a dokonce i na technologická omezení zavedená Bidenovou administrativou reagovat razantněji. Peking ukázal, co by ho mohlo čekat, svými kroky k zákazu kritických minerálů, jako je galium a vysoce rafinovaný grafit, které jsou nezbytnou součástí vojenského dodavatelského řetězce. Zahájení antimonopolního vyšetřování čipového gigantu Nvidia by mohlo signalizovat, co ještě přijde.
To přinese na globální trhy svůj vlastní podíl volatility. Pro ty, kteří se zaměřují na čínské akcie, by však cla mohla konečně postrčit tvůrce politiky, aby přešli od svého postupného přístupu k razantnějšímu, po kterém investoři volali po většinu minulého roku. Posledních pět stimulačních balíčků od globální finanční krize přineslo čínským akciím v průměru 35% výnos, ačkoli tyto zisky nebyly udržitelné.
Alan Siow, spoluvedoucí oddělení Emerging Markets Corporate Debt správce aktiv Ninety One, chce, aby stimulace dosáhla alespoň 3 % HDP, tedy více než 534 miliard dolarů. Pro srovnání, Spojené státy po globální finanční krizi napumpovaly do ekonomiky přibližně 10 % HDP.
Siow chce také vidět důkaz, že čínská ekonomika je více poháněna spotřebou, než aby se spoléhala na svou starou učebnici, která spočívá v podpoře ekonomiky pomocí vládních výdajů na infrastrukturu – tento přístup by podle něj tentokrát k oživení růstu vyžadoval mnohem větší investice.
Jiní, stejně jako Čchiao, si všímají komentářů úředníků o změně pobídek pro státní a státní podniky, jejichž vedoucí pracovníci se potýkají s politickou nejistotou a se snižováním odměn a omezováním platů, což snižuje produktivitu. Qiao si přeje transparentnost klíčových výkonnostních ukazatelů pro zaměstnance a také určité přehodnocení „prosazování práva v honbě za ziskem“, kvůli kterému se vedoucí pracovníci v soukromém sektoru bojí, že se stanou předmětem vyšetřování.
Pro dlouhodobější investory musí Čína řešit problém dluhů, které tíží místní vlády – buď jejich odepsáním, nebo tím, že jim umožní prodat aktiva, aby se s nimi vypořádali a vyřešili strukturální problémy, které některé z nich udržují v obavách.
A přestože se prodeje bytů zlepšují, investoři chtějí vidět další známky stabilizace, počínaje poklesem zásob v prvním čtvrtletí. Pokud se ceny nemovitostí stabilizují do poloviny až konce roku 2025, zejména v největších městech, Ramiz Chelat, který řídí strategie Vontobel Global Equity a Emerging Markets Equity, říká, že by to mohlo stačit k tomu, aby domácnosti sáhly do svých rostoucích úspor.

Mezi akcie, které by z toho mohly těžit, patří Trip.com Group, která by mohla profitovat z ochoty čínských domácností utrácet za cestování doma i v zahraničí, Tencent Holdings, která by mohla zaznamenat nárůst reklamy, pokud ekonomika získá pevnou půdu pod nohama, a Beike Holdings, přední portál pro realitní transakce v Číně. Chelat říká, že Beike je více než třikrát větší než druhý největší hráč a získal by podporu, pokud by se vrátili kupci domů.
„Došlo ke změně postoje [úředníků], ale co schopnosti?“ ptá se. Čchiao říká: „Čchiao je v tomto směru velmi špatný. „Existuje riziko, že budeme svědky nedotažení opatření na uvolnění politiky a [ekonomika] by mohla dostat výzvu v době, kdy se cla změní na nepříznivý vítr v zahraniční poptávce.“
Mnozí zkušení globální investoři stále pochybují, že zisky budou udržitelné, pokud Peking nezačne postupovat jinak a nedosáhne skutečného pokroku při řešení některých palčivých strukturálních problémů, včetně těch, které vyžadují výrazné přebudování ekonomiky a vyrovnání se s dluhem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky