Klíčové body
- Ropa po týdenní ztrátě stoupá s Trumpovými hrozbami v centru pozornosti
- Zlato se stabilizuje, protože trhy zvažují výhled amerických úrokových sazeb
- Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pondělí zvýšily po poklesu o více než 1 % v minulém týdnu
Ropa po týdenní ztrátě stoupá s Trumpovými hrozbami v centru pozornosti
Ropa po týdenním poklesu vzrostla, když obchodníci vyhodnotili hrozbu nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, že obnoví kontrolu USA nad Panamským průplavem.
Ropa Brent se po 2,1% poklesu v minulém týdnu obchodovala nad 73 dolary za barel, přičemž ropa West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 70 dolarů. Trump uvedl, že klíčová vodní cesta, kterou prochází asi 2 % světových dodávek ropy, si účtuje „přemrštěné“ poplatky, což panamský prezident odmítl.
Kritika Panamy následovala po Trumpových hrozbách, že uvalí cla na Kanadu, Mexiko a Čínu – a také na Evropskou unii, pokud tento blok nebude nakupovat více americké ropy a zemního plynu. Zvýšená nejistota nedokázala ropu vytrhnout z úzkého rozpětí, v němž se obchoduje od poloviny října, přičemž zisky zmírňuje nedostatečná poptávka v Číně a očekávání dostatečné nabídky.

„Trumpovy hrozby a rétorika na mezinárodní scéně jsou v tuto chvíli pro ropné trhy převážně šumem,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. „Vzhledem k řídkému obchodování a nedostatku silných signálů očekávám, že se ropa bude do konce roku pohybovat do strany.“
Hedgeové fondy jsou však stále více optimistické, pokud jde o výhled pro ropu Brent i WTI, přičemž nárůst čistých dlouhých pozic u americké marky vzrostl minulý týden nejvíce za poslední rok. Stalo se tak poté, co ceny vzrostly kvůli vyhlídkám na sankce, které by snížily dodávky ruské a íránské ropy.
Zlato se stabilizuje, protože trhy zvažují výhled amerických úrokových sazeb
Zlato bylo stabilní, protože obchodníci zvažovali výhled měnové politiky poté, co Federálním rezervním systémem preferovaný ukazatel základní inflace dopadl minulý týden pod očekávání.
Zlaté kovy se v řídkém obchodování obchodovaly poblíž 2 620 USD za unci poté, co v pátek uzavřely o 1,1 % výše po zveřejnění jádrového indexu cen výdajů na osobní spotřebu za listopad. Údaj byl nevýrazný, což je krok správným směrem pro tvůrce měnové politiky, kteří chtějí v roce 2025 dále snížit úrokové sazby.
Nižší sazby jsou pro zlato obvykle pozitivní, protože se za ně neplatí úroky.

Zlato letos vzrostlo o zhruba 27 % a dosáhlo rekordních cenových úrovní, k čemuž přispělo uvolnění americké měnové politiky, poptávka po bezpečném přístavu a nákupy světových centrálních bank. Rally se však zmírnila po zvolení Donalda Trumpa, které posílilo dolar. Silnější zelená bankovka zdražuje komodity oceněné v této měně pro většinu kupujících.
Spotové zlato se v 9:12 hodin v Singapuru pohybovalo bez větších změn na úrovni 2 620,19 USD za unci poté, co minulý týden pokleslo o 1 %. Bloomberg Dollar Spot Index se po týdenním růstu o 0,6 % nezměnil. Platina vzrostla, zatímco stříbro a palladium byly stabilní.
Měď roste díky mírné inflaci v USA, trhy čekají na stimuly z Číny
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pondělí zvýšily po poklesu o více než 1 % v minulém týdnu, když sentiment podpořily měkčí údaje o inflaci v USA.

Červený kov byl také pod tlakem silného dolaru po zasedání Fedu.
Trhy čekají na podrobnosti o nových stimulačních opatřeních v Číně, protože nedávné zprávy naznačily, že Peking v příštím roce zvýší fiskální stimuly. Tato země je největším světovým dovozcem mědi.
Benchmarkový futures na měď na londýnské burze kovů vzrostl o 0,3 % na 8 978,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď stoupl o 0,6 % na 4,1227 USD za libru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky