Klíčové body
- Dolar oslabuje kvůli Trumpovým komentářům
- Euro získává podporu na základě údajů o indexu PMI
- Zasedání BOJ má velký význam pro japonskou ekonomiku
V 10:35 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,6 % níže na 107,205, což je tento týden pokles o více než 1 %.
Dolar oslabuje kvůli Trumpovým komentářům
Dolar v pátek zamířil níže poté, co Trump v online projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu uvedl, že bude požadovat nižší úrokové sazby od Federálního rezervního systému.
„Budu požadovat, aby úrokové sazby okamžitě klesly,“ řekl ve virtuálním projevu. „Stejně tak by měly klesat po celém světě. Úrokové sazby by nás měly následovat všude.“
To pravděpodobně naznačuje, že tlak by ještě neměl být cítit, až bude příští týden zasedat FOMC, uvedli ve své poznámce analytici ING. „Očekáváme, že rozhodnutí držet příští týden sazby na stejné úrovni nebude spouštěčem dalšího kola rozpouštění dlouhých dolarových pozic.“
Americká měna byla tento týden na ústupu, protože široce očekávaná Trumpova oznámení o clech se po jeho inauguraci neuskutečnila.
„Zdá se, že to nahrává rostoucímu pocitu, že Trump v porovnání s výroky před inaugurací nedostatečně prosazuje protekcionismus a že nakonec se některé z těchto celních hrozeb nemusí uskutečnit, pokud dojde k určitým ústupkům v oblasti obchodu,“ uvedla ING.
Euro získává podporu na základě údajů o indexu PMI
V Evropě si měnový pár EUR/USD připsal 0,8 % na 1,0500, k čemuž přispěly lepší než očekávané údaje o aktivitě v eurozóně za leden, neboť region se vrátil k růstu.
Předběžný kompozitní index nákupních manažerů HCOB pro eurozónu v lednu vzrostl na 50,2 z prosincových 49,6 bodu a posunul se těsně nad hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.
Index měřící dominantní odvětví služeb v bloku poklesl z 51,6 bodu na 51,4 bodu, ale zůstal nad hranicí rentability, zatímco PMI ve zpracovatelském průmyslu vzrostl z revidovaných 45,1 bodu na 46,1 bodu, tedy stále v kontrakci.
Později během zasedání v Davosu vystoupí prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která se na začátku týdne zmínila o potřebě postupného snižování úrokových sazeb před zasedáním, na kterém se bude příští týden stanovovat měnová politika.
„Vzhledem k tomu, že vnější nejistota zůstává vysoká a vyhlídky na snížení sazeb Evropské centrální banky jsou již zohledněny, nejsou důvody pro oživení podnikatelské důvěry v eurozóně v krátkodobém horizontu příliš přesvědčivé. To by nakonec mělo ECB umožnit, aby se držela plánu snížit letos sazby směrem ke 2 %,“ uvedla ING.
Měnový pár GBP/USD se obchodoval o 0,7 % výše na 1,2436, když získal impuls poté, co lednové údaje o indexu PMI byly silnější, než se očekávalo, což přispělo k nadějím na postupné hospodářské oživení.
Předběžný kompozitní index nákupních manažerů ve Velké Británii podle agentury S&P Global v lednu vzrostl na 50,9 z prosincových 50,4 bodu a zůstal tak v pásmu expanze.

Zasedání BOJ má velký význam pro japonskou ekonomiku
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,5 % níže na 155,23 poté, co Bank of Japan dříve v pátek zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů a zároveň předpokládá, že inflace zůstane v následujících letech podporovaná a blízko jejího ročního cíle.
Centrální banka naznačila, že plánuje další zvýšení sazeb, pokud se její ekonomický výhled v nadcházejících měsících přizpůsobí očekáváním.
USD/CNY se obchodoval o 0,7 % níže na 7,2385, přičemž čínské měně pomohly vyhlídky na postupné zavádění amerických cel, přičemž Trump v poslední době zní smířlivěji.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky