Klíčové body
- Kevin O’Leary projevil zájem o akvizici TikToku, ale současné zákony to znemožňují
- Trump prodloužil lhůtu pro zákaz TikToku o 75 dní a navrhl dohodu s americkým vlastnictvím
- Nabídka na koupi TikToku nezahrnuje jeho algoritmus, což zůstává klíčovou právní překážkou
- Čína signalizuje otevřenost k prodeji TikToku, pokud bude respektován tržní princip
V rámci vlny exekutivních příkazů po své pondělní inauguraci Donald Trump odložil o 75 dní zavedení zákona, který by znamenal faktický zákaz TikToku, a dal tak své administrativě „příležitost určit vhodný postup“.
Trump tento krok přislíbil v neděli v příspěvku na sociálních sítích, kde rovněž předložil dohodu, podle níž by platforma zůstala v USA aktivní v rámci společného podniku s 50% americkým vlastnictvím.
„Na té dohodě 50/50 bych s Trumpem rád spolupracoval, stejně jako každý jiný potenciální kupec … Problémem některých z těchto nápadů je však to, že jsou v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího soudu,“ uvedl investor Kevin O’Leary, který je široce známý z role v pořadu ‚Shark Tank‘ televize ABC.
O’Leary oznámil, že spolu s iniciativou „Lidová nabídka na TikTok, ‚ kterou vede zakladatel Project Liberty Frank McCourt, nabídl společnosti ByteDance 20 miliard dolarů v hotovosti za koupi TikTok ve svém vystoupení v pořadu ‘America’s Newsroom“ na stanici Fox News.

V rozhovoru pro CNBC uvedl, že navrhovaná dohoda nezahrnovala algoritmus TikToku společnosti ByteDance, který byl klíčovým bodem kontroly ze strany amerických zákonodárců, a dodal, že jeho skupina má alternativní algoritmus.
Společnost ByteDance neoznámila žádnou dohodu před nedělní lhůtou pro odprodej společnosti TikTok poté, co Nejvyšší soud potvrdil platnost zákona o ochraně Američanů před zahraničními protivníky ovládanými aplikacemi, neboli PAFACA, který se na TikTok vztahuje.
McCourt pro CNBC potvrdil, že tým Project Liberty je i nadále „připraven spolupracovat s Trumpovou administrativou, společností ByteDance a konsorciem amerických partnerů na dokončení této kritické dohody“.
„Projekt Liberty má osvědčený technologický soubor, který se již používá, a nabízí jasnou cestu, jak řešit obavy Kongresu o národní bezpečnost a zároveň zachovat funkčnost TikToku,“ dodal.
Právní překážky
Firmy zapojené do TikToku reagovaly na Trumpův exekutivní příkaz různě. Poskytovatelé služeb jako Oracle a Akamai ochotně ponechali TikTok online, zatímco Apple a Google zatím aplikace vlastněné ByteDance ve svých obchodech neobnovily.
Podle O’Learyho sice prodloužení Trumpova zákazu pravděpodobně poskytlo ochranu společnostem jako Oracle a Akamai, ale není jasné, zda bude prodloužena lhůta pro odprodej společnosti ByteDance.
„To, co potřebujeme, ve skutečnosti není prodloužení o 75 dní. To, co potřebujeme, je vrátit se zpět a požádat Kongres, aby otevřel příkaz a poskytl tyto nové možnosti, protože nyní nejsou poskytnuty,“ řekl.
„Rád bych udělal dohodu, pokud by to zákon umožňoval, ale nemám ten luxus porušit příkaz Kongresu,“ dodal.

Odborníci na právo, kteří hovořili s CNBC, se shodli, že právní status TikToku a Trumpova exekutivního příkazu zůstává nejistý a že jakékoli snahy o uzavření dohody s TikTokem by mohly čelit problémům.
„Zdá se, že příkaz není v souladu se zákonem. Kongres do zákona pečlivě zahrnul určitá data a postupy, které SCOTUS shledal ústavními,“ uvedl Carl Tobias, profesor práva na Richmondské univerzitě.
„Federální soud by tedy mohl shledat, že nařízení porušuje zákon, a zrušit ho,“ řekl a dodal, že takový postup by však mohl trvat dlouho, pokud by se vláda odvolala k SCOTUS.
Sarah Krepsová, ředitelka Institutu pro technickou politiku na Cornellově univerzitě, souhlasila, že exekutivní příkaz není v souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu, a dodala, že neříká nic o postupu směrem ke kvalifikovanému odprodeji.
Vzhledem k tomu, že porušovatelům zákona o TikToku hrozí miliardové pokuty, není zcela rozumné, aby se strany řídily Trumpovým ujištěním nad zákonem a rozhodnutím SCOTUS, uvedla Krepsová.
„Rozhodně hazardují se zákonem a vkládají značnou důvěru v exekutivní moc,“ dodala.
Čína zmírňuje svůj postoj?
O’Leary loni v březnu pro CNBC uvedl, že TikTok by na trhu mohl stát 20 až 30 miliard dolarů, což je obrovská sleva vzhledem k tomu, že jakýkoli prodej by pravděpodobně vyloučil algoritmy platformy.
Hodnotu v případné transakci naopak představuje možnost získat silnou domácí značku TikTok a jejích více než 100 milionů uživatelů, řekl.
Přesto byl v době, kdy se rozhovory o prodeji TikToku rozběhly, Peking považován za hlavní překážku prodeje BytdeDance.

Nedávno však Peking naznačil, že je otevřený dohodě, v jejímž rámci by americké společnosti získaly vlastnické právo k této platformě.
„Pokud jde o akce, jako je provozování a akvizice podniků, domníváme se, že by o nich měly rozhodovat společnosti nezávisle v souladu s tržními principy,“ uvedl v pondělí mluvčí Pekingu na dotaz ohledně návrhu prezidenta Donalda Trumpa.
Podle O’Learyho se očekává, že o případném prodeji ByteDance budou ještě jednat Trump a čínský prezident Si Ťin-pching.
„Pokud jde o TikTok, mám právo ho buď prodat, nebo zavřít, a my o tom rozhodneme a možná budeme muset získat souhlas i od Číny,“ řekl Trump novinářům po své inauguraci.
Při podpisu exekutivního příkazu prezident údajně naznačil, že by mohl na Čínu uvalit cla, pokud Peking neschválí dohodu USA s TikTokem. V pondělí ve Státech uvedl, že zváží pravděpodobnost, že TikTok koupí generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk nebo předseda představenstva společnosti Oracle Larry Ellison.
Mezitím O’Leary pro CNBC uvedl, že je ve Washingtonu a stále pracuje na potenciální dohodě s TikTokem s americkými zákonodárci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky