Klíčové body
- Videopůjčovny byly ve své době průlomovým konceptem
- Jejich doba ale pominula s příchodem streamovacích platforem
- A to položilo i ty největší společnosti ve hře
A předznamenal opravdu mnohé…
Dne 14. února roku 2011 společnost Blockbuster Video, kdysi dominantní hráč v oblasti videopůjčoven, vyhlásila bankrot. Vzestup online streamovacích služeb a měnící se preference spotřebitelů způsobily, že model kamenných půjčoven se stal zastaralým, což vedlo k jeho úpadku.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1859 – Oregon se připojil jako 33. stát k USA.
- 1876 – Alexander Graham Bell si dal patentovat telefon.
- 1939 – Na vodu byla spuštěna bitevní loď Bismarck.
- 1940 – Rudá armáda v zimní válce prolomila Mannerheimovu linii.
- 1945 – Skončilo spojenecké bombardování Drážďan.
- 1946 – Byla znárodněna Bank of England.
- 1949 – Poprvé se sešel izraelský parlament.
- 1950 – V Moskvě byla podepsána smlouva o přátelství mezi SSSR a Čínou.
- 1952 – V Oslu byly zahájeny VI. Zimní olympijské hry.
- 1956 – Začal XX. sjezd Komunistické strany SSSR, na němž během tajného zasedání přiznal Nikita Chruščov Stalinovy zločiny.
- 1961 – V laboratořích kalifornské univerzity v Berkeley byl připraven umělý prvek lawrencium.
- 1989 – Na oběžnou dráhu bylo umístěno prvních 24 satelitů pro GPS.
- 1990 – Výtvarník Theodor Pištěk byl nominován na Oscara za účast na filmu Valmont
(1989) v kategorii Nejlepší kostýmy v rámci 62. ročníku udílení cen americké Akademie filmového umění a věd za rok 1989. - 2000 – Kosmická sonda NEAR Shoemaker vstoupila na oběžnou dráhu okolo planetky 433 Eros.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1924 – Společnost CTR se přejmenovala na IBM.
- 2005 – Byl spuštěn YouTube.
- 2007 — Toyota předstihla General Motors a stala se největší automobilkou na světě z hlediska roční výroby vozidel. Tato událost znamenala významný posun v automobilovém průmyslu a podtrhla dominantní postavení Toyoty na světovém trhu.
Blockbuster a jeho hvězdná cesta až k úpadku
Všichni jsme slyšeli o Blockbusteru, řetězci videopůjčoven, který kdysi dominoval trhu se svými tisíci pobočkami po celém světě. Víte však, jak upadl v nemilost? Kdy začal příběh neúspěchu Blockbusteru?
Blockbuster byl americký poskytovatel služeb domácího půjčování filmů a videoher. Společnost byla založena v roce 1985 a sídlila v texaském Dallasu.
V 90. letech a na začátku nového tisíciletí byl Blockbuster renomovanou společností zabývající se půjčováním videí v USA. Sledujme její chronologii.
- V roce 1988 se Blockbuster stal s 800 prodejnami nejoblíbenějším řetězcem videopůjčoven v USA.
- V roce 1992 expandoval do zámoří a koupil řetězec videopůjčoven Ritz ve Velké Británii s 2 800 prodejnami Blockbuster.
- Na začátku roku 2000 měl Blockbuster více než 9 000 prodejen po celém světě a přes 45 milionů registrovaných uživatelů. Disponoval rozsáhlou sbírkou filmů a bezkonkurenčním prostorem pro občerstvení, což z něj činilo nejvhodnější prodejnu pro veškerou domácí zábavu a občerstvení.
- Co se tedy náhle stalo? Kde se to všechno pokazilo?
Příjmy společnosti Blockbuster byly založeny především na poplatcích za pozdní přehrání, což byl model, který trestal zákazníky za příliš dlouhé uchovávání kazet VHS.
Za každý film, který nebyl vrácen do data splatnosti, účtoval Blockbuster vysoký poplatek za pozdní vrácení
Vzhledem k tomu, že hlavním zdrojem příjmů společnosti Blockbuster byly pokuty pro její zákazníky, neměla tato strategie dlouhého trvání.
S měnícími se podmínkami na trhu se mezi spotřebiteli koncem 20. let zvýšila poptávka po online streamování.
Společnost Blockbuster však ignorovala preference zákazníků a nepřešla na online streamování. Místo toho pokračoval ve svém tradičním modelu půjčování a účtoval svým zákazníkům poplatky za půjčení.

To se pro zákazníky stávalo méně atraktivním, protože hledali pohodlí a snadné sledování videí.
Na druhé straně společnosti jako Netflix rozpoznaly poptávku po online streamování a nabídly ho jako hlavní součást svého podnikání. Nabídkou modelu měsíčního předplatného s neomezeným počtem výpůjček tak Netflix dokázal zákazníkům poskytnout větší hodnotu a pohodlí, čímž se stal atraktivnějším než model půjčoven společnosti Blockbuster.
Společnost Blockbuster měla špatný zákaznický servis a vysoké poplatky za půjčování, což zákazníkům činilo potíže. Neschopnost společnosti Blockbuster pochopit preference zákazníků vedla k jejímu pádu.
Dalším faktorem zániku společnosti je zásadní chyba, které se Blockbuster dopustil tím, že odmítl dohodu se společností Netflix.
V roce 2000 se Netflix snažil prodat svůj podnik společnosti Blockbuster za 50 milionů dolarů. Tato dohoda mezi Blockbusterem a Netflixem byla jistě výstřelem do tmy. Společnost Netflix, která začala fungovat teprve v roce 1997, byla v té době ještě mladým začínajícím podnikem. Pokud by byla transakce schválena, Netflix by měl na starosti online operace společnosti Blockbuster.
Rok předtím Blockbuster získal 465 milionů dolarů v rámci IPO, takže si v té době mohl dovolit cenu akvizice.
Společnost Blockbuster však nabídku odmítla s tím, že cena je příliš vysoká.
Barry McCarthy, bývalý finanční ředitel společnosti Netflix, tvrdí, že se jim Blockbuster „vysmál“. Kdo se ale směje naposled…

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky