Klíčové body
- Ropa Brent klesla pod 76 dolarů za barel poté, co zpráva ukázala další růst zásob v USA, což zvyšuje obavy o přebytek na trhu
- Nejistota kolem globálních dodávek ropy přetrvává, protože OPEC+ zvažuje omezení produkce a geopolitická rizika ovlivňují obchodování
- Zlato krátce dosáhlo rekordní úrovně nad 2 947 USD za unci, když poptávku po bezpečných aktivech podpořily Trumpovy hrozby zavedení nových obchodních cel
- Síla dolaru a obavy z přísnější politiky Fedu omezily růst zlata, které nakonec ustoupilo z rekordních maxim
Ropa si drží zisky, přičemž se zaměřuje na zásoby v USA a nejistotu v dodávkách
Ropa se po sérii malých zisků ustálila, protože zpráva z průmyslu upozornila na další nárůst zásob ropy v USA, zatímco nejistota ohledně globálních dodávek přetrvává.
Ropa Brent po třídenní sérii růstů klesla pod 76 dolarů za barel, zatímco West Texas Intermediate se pohybovala kolem 72 dolarů. Průmyslem financovaný Americký ropný institut oznámil, že komerční zásoby v USA minulý týden vzrostly o 3,3 milionu barelů, což by byl již čtvrtý týden nárůstu, pokud to později ve čtvrtek potvrdí oficiální údaje.
Ropa tento týden vzrostla kvůli obavám z omezení nabídky, protože OPEC+ zřejmě odloží zvýšení produkce, vývoz z Kazachstánu byl omezen kvůli útoku ukrajinského dronu a skupina sedmi zemí uvažovala o zpřísnění cenového limitu pro ruskou ropu. Obchodování se však po bouřlivém začátku roku uklidnilo a ukazatel implikované volatility klesá, protože trh stále více otupuje řada změn, které se snaží zavést americký prezident Donald Trump.
Jinde by se tento týden mohl obnovit vývoz z poloautonomního iráckého Kurdistánu, ačkoli Turecko uvedlo, že zatím neobdrželo oznámení o obnovení toků do energetického uzlu Ceyhan. Přes Turecko vedou ropovody z Kurdistánu, kterými se ropa přepravuje.

Trump mezitím označil svého ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského za diktátora, čímž ještě prohloubil obavy, že dohody o ukončení tři roky trvající války s Ruskem bude dosaženo bez účasti Kyjeva. Jakákoli mírová dohoda by mohla ovlivnit status v současnosti sankcionovaných barelů z Ruska.
„Na trhu s ropou stále panuje velká nejistota, prozatím bez výrazného směru“ vzhledem ke všem neznámým kolem nabídky a Trumpových politických postojů, uvedl Sean Lim, analytik RHB Investment Bank Bhd v Kuala Lumpuru. Banka předpokládá, že cena ropy Brent bude v letošním roce v průměru 75 dolarů za barel.
Ceny zlata dosáhly rekordní výše, protože Trumpova cla podporují poptávku po útočištích
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování vzrostly a krátce dosáhly rekordní úrovně, když poptávku po bezpečných přístavech podpořil americký prezident Donald Trump hrozbou zavedení dalších obchodních cel.
Zisky žlutého kovu však byly zbrzděny určitou odolností dolaru po jestřábích signálech ze zápisu z lednového zasedání Federálního rezervního systému.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 940,96 USD za unci, přičemž na začátku seance krátce dosáhlo rekordní hodnoty 2 947,23 USD za unci.
Futures na zlato s expirací v dubnu vzrostly o 0,2 % na 2 957,80 USD za unci.
Zlato podpořila poptávka po útočištích, zatímco Trump jedná o clech
Trump ve středu uvedl, že jeho plánovaná 25% cla na automobily, léčiva a polovodiče budou zavedena během nadcházejícího měsíce.
Rovněž upozornil na možnost zavedení 25% cel na veškerý dovoz dřeva do USA.
Trumpovy komentáře zvýšily obavy, že zvýšená americká cla naruší globální obchod a vyvolají obnovenou obchodní válku mezi největšími světovými ekonomikami.
Americký prezident nedávno pohrozil, že zavede reciproční cla na hlavní obchodní partnery. Přesto Trump ve středu také uvedl, že obchodní dohoda s Čínou je možná, přestože na tuto zemi nedávno uvalil 10% cla, což vyvolalo hněv a odvetná opatření ze strany Pekingu.
Obavy z Trumpovy obchodní politiky ve čtvrtek potrápily rizikově orientované trhy a zvýšily poptávku po bezpečných přístavištích, jako je zlato a jen. Nejistota ohledně americké politiky byla hlavním motorem nedávných zisků zlata.

Ostatní drahé kovy se také vyvíjely, ale tento týden si hýčkaly určité ztráty. Futures na platinu vzrostly o 0,2 % na 992,70 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,9 % na 33,353 USD za unci.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi posunuly vpřed, protože hlavní dovozce Čína udržovala svou referenční základní sazbu za půjčky na rekordních minimech. Futures na referenční měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,7 % na 9507,30 USD za tunu, zatímco březnové futures na měď vzrostly o 0,2 % na 4,5785 USD za libru.
Síla dolaru, nervozita z Fedu omezují zisky zlata
Zlato strávilo jen krátké období na rekordních maximech, protože ho tížily silný dolar a obavy z vysokých a dlouhodobějších úrokových sazeb v USA.
Zelená bankovka tento týden zachytila některé nabídky, když několik představitelů Fedu zopakovalo opatrnost banky ohledně dalšího snižování úrokových sazeb kvůli známkám ustálené inflace a odolnosti americké ekonomiky.
Toto sdělení bylo zopakováním lednového zápisu z jednání Fedu, který ukázal, že politici jsou rovněž opatrní ohledně inflačních dopadů Trumpovy obchodní politiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky