Klíčové body
- Ceny ropy vzrostly po zvýšení březnových cen ropy pro asijské odběratele ze strany Saudi Aramco
- Středeční propad cen ropy o více než 2 % byl způsoben nárůstem zásob v USA a obavami z americko-čínských obchodních cel
- Analytici očekávají další volatilitu na trhu kvůli Trumpovým politickým krokům, včetně cel a sankcí na ruskou ropu
- Čína zavedla cla na americkou ropu a LNG, ale dopad těchto opatření zůstává omezený kvůli nízkému objemu nákupů z USA
Tento růst však pouze částečně zmírnil předchozí výprodej, kdy ropa Brent zaznamenala svůj největší propad za poslední téměř tři měsíce. Futures na ropu Brent vzrostly o 8 centů na 74,69 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate
Středeční pokles cen přesahující 2 % byl důsledkem několika faktorů. Klíčovým impulsem byl výrazný nárůst zásob ropy a benzínu ve Spojených státech, což investoři interpretovali jako signál oslabující poptávky. Situaci dále ovlivnily obavy z nového kola americko-čínských obchodních cel, která se dotýkají i energetických produktů. Tyto celní opatření způsobují napětí na trzích a zvyšují nejistotu ohledně globálního hospodářského růstu.
Ceny ropy se od svého vrcholu z 15. ledna, pět dní před nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta, propadly přibližně o 10 %. Analytici varují, že volatilita může v nadcházejících týdnech a měsících přetrvávat. Podle analytiků z BMI bude vývoj cen ovlivňovat snaha trhů zhodnotit dopad nových politických kroků Trumpovy administrativy, včetně celních opatření a sankcí vůči Rusku.
Zásadní zprávou bylo prudké zvýšení cen ropy pro asijské odběratele oznámené Saudi Aramco, největším světovým vývozcem ropy.

Tento krok přispěl k zastavení středečního výprodeje a podnítil určitou aktivitu obchodníků, kteří uzavírali krátké pozice. „Po nočním výprodeji a zprávách ze Saúdské Arábie je pravděpodobné, že dojde k nákupům před dosažením silného pásma podpory v oblasti 70 až 68 USD,“ uvedl Tony Sycamore, tržní analytik společnosti IG.
Další faktor, který ovlivňuje současný vývoj na trhu s ropou, jsou nové sankce Spojených států zaměřené na tzv. „stínová plavidla“ využívaná k obcházení obchodních blokád v Rusku. Tyto sankce se snaží omezit nelegální obchodování s ruskou ropou a mají za cíl zvýšit tlak na Rusko, jehož energetický sektor čelí intenzivním restrikcím. Sankce byly přijaty v rámci širší strategie Trumpovy administrativy, která zahrnuje zavedení cel na čínské zboží, i když tyto tarify nakonec nedosáhly úrovně původně hrozících opatření z předvolební kampaně.
Peking na tato cla zareagoval oznámením odvetných opatření, která zahrnují cla na dovoz americké ropy, zkapalněného zemního plynu
Analytici z BMI upozorňují, že i když některá celní opatření mohou vytvářet tlak na růst cen ropy, jejich celkový efekt bude pravděpodobně spíše negativní. „Čistý dopad cel bude pravděpodobně medvědí, vzhledem k jejich potenciálně nepříznivým dopadům na globální ekonomiku a prokázané Trumpově ochotě nabídnout výjimky pro energetiku,“ uvádí zpráva BMI. Tato strategie má zřejmě za cíl minimalizovat dopady na dodávky energetických surovin a zmírnit případné ekonomické ztráty.

Očekává se, že trh s ropou zůstane v nadcházejícím období citlivý na geopolitické události a ekonomická data. Zásadními faktory budou vývoj v americko-čínských obchodních vztazích, stav zásob ropy ve světových klíčových regionech a rozhodnutí velkých producentů, jako je Saúdská Arábie, ohledně cenové politiky. Investoři budou pečlivě sledovat také další kroky americké vlády v oblasti sankcí a regulací, které mohou ovlivnit stabilitu trhu s ropou.
Tato kombinace faktorů vytváří prostředí plné nejistot, které bude pravděpodobně nadále ovlivňovat volatilitu cen. Trhy se budou snažit přizpůsobit měnícím se podmínkám a najít rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou v kontextu globálních ekonomických a politických rizik.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky