Klíčové body
- Trumpova cla na ocel a hliník vyvolala rekordní růst ceny zlata a tlak na akcie čínských ocelářských firem
- Země jako Austrálie a Jižní Korea hledají možnosti vyjednávání o výjimkách z cel, aby ochránily svůj export
- Americký hliníkový průmysl cla podporuje, ale výrobci upozorňují na riziko zvýšení cen a dopad na spotřebitele
- Vietnamský ocelářský sektor plánuje posílit export na trhy s dohodami o volném obchodu kvůli omezením v USA
Čína, která je největším výrobcem oceli, není hlavním přímým vývozcem oceli do USA, ale Trump uvedl, že čínský vývoz donutil ostatní dodávat do USA více, zatímco rostoucí dovoz „podporuje závěr“ o překládce nebo zpracování ocelářských výrobků přes třetí země do USA.
Poté, co Trump uvedl, že žádné výjimky nebudou, souhlasil, že po telefonátu s premiérem Anthonym Albanesem zváží výjimku pro Austrálii, a dodal, že Austrálie je „jednou z mála“ zemí, s nimiž mají Spojené státy obchodní přebytek.
Na Austrálii připadá 1 % amerického dovozu oceli a 2 % dovozu hliníku, uvedl Albanese.
Později v úterý jihokorejský ministr obchodu Cheong In-kyo uvedl, že Soul „aktivně zváží“, zda existuje prostor pro jednání o clech, a varoval také před sníženou poptávkou po oceli v USA a erozí ziskovosti vývozců oceli.

V roce 2024 vykázala Jižní Korea se Spojenými státy rekordní obchodní přebytek ve výši 55,7 miliardy dolarů, což je o 25,4 % více než o rok dříve.
Podle vládních údajů a údajů American Iron and Steel Institute jsou Kanada, Brazílie, Mexiko, Jižní Korea a Vietnam největšími dodavateli oceli do USA, zatímco Kanada je dominantním dodavatelem dováženého hliníku.
Do Ngoc Hung, vietnamský obchodní vyslanec v USA, uvedl, že mnoho zemí pravděpodobně po kroku USA posílí ochranná opatření, což ztíží situaci vývozcům oceli, jako je Vietnam.
„Vietnamští výrobci oceli mají stále šanci pokračovat ve svých dodávkách vzhledem k tomu, že američtí výrobci ještě nejsou schopni plně uspokojit domácí poptávku,“ řekl v úterý.
„Vietnamští vývozci musí situaci pečlivě vyhodnotit a snažit se zvýšit svůj vývoz na trhy, které mají s Vietnamem uzavřeny dohody o volném obchodu,“ dodal Hung.
Zlato se vyšplhalo na rekordní úroveň, protože investoři se hrnuli k bezpečnému aktivu, přičemž spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 916,37 USD za unci v 0701 GMT poté, co dříve dosáhlo 2 942,70 USD.
Akcie čínských výrobců oceli klesly o 0,145 % až 2,62 %, zatímco futures na železnou rudu, hlavní přísadu pro výrobu oceli, vymazaly počáteční zisky a obchodovaly se níže, protože obavy z cel převážily nad narušením dodávek v Austrálii v důsledku počasí.
CHVÁLA A OBAVY
Americká asociace primárního hliníku
„Dnešek je skvělým dnem pro americký hliníkový průmysl,“ řekl Mark Duffy, prezident APAA.
„Nekalé obchodní praktiky zdevastovaly domácí hliníkový průmysl a dnešní kroky prezidenta Trumpa ochrání tisíce amerických pracovníků a jejich rodiny.“

Americké společnosti, které používají hliník, však Trumpa vyzvaly, aby důkladněji zvážil dlouhodobý dopad cel na celý americký kovoprůmysl.
„Nemyslím si, že by někdo v USA byl pro zvýšení domácí výroby hliníku více než já, ale musí se to dělat promyšleně po dobu několika let,“ řekl Brian Hesse, generální ředitel společnosti PerenniAL se sídlem v New Yorku, která distribuuje desky, tyčový drát a předvalky vyrobené z hliníku používaného ve výrobcích, jako jsou kola a okenní rámy.
„Nemůžete si uříznout nos, aniž byste si poškodili tvář. V současné době nedokážeme v USA vyrobit tolik hliníku, abychom pokryli polovinu poptávky,“ řekl Hesse a dodal, že zvýšení cen v důsledku cel se přenese na spotřebitele.
Společnost Century Aluminium se sídlem v Chicagu, která provozuje několik amerických hliníkáren, uvedla, že „silně podporuje“ Trumpova cla na dovoz tohoto kovu.
„Rozhodný krok prezidenta Trumpa ochrání národní bezpečnost a pomůže vyrovnat podmínky pro americké pracovníky v hliníkářském průmyslu,“ uvedl generální ředitel společnosti Century Jesse Gary.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky