Klíčové body
- Zadlužení Čechů meziročně roste
- Jaký je dlouhodobý trend?
- Vláda projedná regulovaný prodej kratomu a konopí či nominaci do EIB
Loni se také poprvé po deseti letech meziročně zvýšil objem nespláceného dluhu na bydlení, a to o tři procenta. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které ČTK poskytla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
Objem dluhu z úvěrů na bydlení meziročně vzrostl o 9,4 procenta na 2,99 bilionu Kč. Jde o nejvyšší nárůst od dosud rekordního přírůstku v roce 2021, ukazují data. Objem dluhu na spotřebu se podle nich zvýšil o 6,6 procenta na 618 miliard korun. O 10,9 procenta na 32,7 miliardy korun pak stoupl celkový objem nespláceného dluhu, jeho převážnou část tvoří spotřební úvěry.
„Trh s úvěry na bydlení v minulém roce výrazně ožil. Počet lidí, kteří mají úvěr na bydlení, se zmenšil o jedno procento. Průměrný objem dlouhodobého dluhu na klienta se ale zvýšil o 10,5 procenta na 2,85 milionu Kč. Úvěr na bydlení má tedy méně lidí, ale půjčují si vyšší částky. To koresponduje s růstem cen nemovitostí v posledních letech,“ uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. Průměrná částka dlouhodobého dluhu na klienta byla o milion korun vyšší než před pěti lety.
Loni také nastal obrat trendu ve vývoji objemu ohroženého dluhu na bydlení. Jde o částku dluhu po splatnosti o více jak 90 dní nebo o zesplatněné, tedy ukončené úvěry. Na konci loňského roku poprvé od roku 2015 objem meziročně vzrostl. I tak byl však výrazně nižší než v minulosti, a to 4,6 miliardy korun.
V růstu pokračoval i objem dluhu na spotřebu, a to obdobným tempem jako v letech 2022 a 2023. Z dlouhodobého pohledu je objem krátkodobého dluhu proti situaci před pěti lety vyšší o 24 procent. Počet lidí s úvěrem na spotřebu meziročně klesl o 64.000, tedy o 2,7 procenta. Průměrná částka na klienta se však zvýšila o 9,6 procenta na 272.250 Kč.
V roce 2024 také pokračovalo zrychlování tempa růstu objemu ohroženého dluhu na spotřebu. Meziročně se zvýšil na 28 miliard korun, tedy o 12,3 procenta. „V loňském roce pokračoval růst objemu ohroženého dluhu na spotřebu u mladších lidí. A to jak u nejmladší věkové kategorie 15 až 24 let, kde narostl o čtvrtinu, tak u lidí ve věku 30 až 34 let. V této věkové kategorii se objem nesplacené částky zvýšil o 21 procenta na 4,8 miliardy korun,“ uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.
Potíže se splácením krátkodobých dluhů mají i lidé v kategorii 35 až 44 let. Růst objemu ohroženého krátkodobého dluhu v této kategorii v posledních třech letech zrychloval. Jde zároveň o věkovou kategorii, která má největší objem dluhu na bydlení. Kombinace nesplácení krátkodobých úvěrů a hypoték může pro tuto věkovou kategorii do budoucna představovat významné riziko, podotkl Rajl. Drobné zlepšení v platební morálce registry evidují u nejstarší věkové kategorie dlužníků nad 55 let, u kterých se snížil objemu ohroženého krátkodobého dluhu meziročně o tři procenta na 4,8 miliardy Kč.
<!– DIP popup–>

Vláda projedná regulovaný prodej kratomu a konopí či nominaci do EIB
Návrh nařízení, podle kterého by mohl v Česku od července začít regulovaný prodej kratomu a konopí s obsahem THC do jednoho procenta, projedná na dnešním zasedání vláda. Ministři by měli také schválit kandidaturu někdejšího viceguvernéra České národní banky
Pravidla prodeje substancí s nízkým rizikem upravuje od letošního roku zákon o psychomodulačních látkách. Doprovodné předpisy k němu posuzuje Evropská komise. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob ČTK řekl, že kabinet nejspíš projednávání nařízení přeruší a rozhodne o něm až po unijní notifikaci.
Morovou kandidaturou do EIB se zabývala vláda již koncem ledna, následně ji jednomyslně podpořil sněmovní evropský výbor. Funkce by se měl ujmout 1. října, mandát je čtyřletý. Dosud jediným českým viceprezidentem EIB byl Ivan Pilip v letech 2004 až 2007. EIB je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU.
Neutrální stanovisko by mohla vláda zaujmout k poslanecké novele zákona o vnitrozemské plavbě, který má zmírnit kvalifikační požadavky na převozníky, aby jimi mohly být i lidé s méně náročným výcvikem než kapitáni velkých plavidel. Na programu je úprava podmínek u dotačního a úvěrového programu Živel 3, v kterém mohou lidé z domů zaplavených loni při zářijových povodních od úterního poledne žádat o podporu pro obnovu svých zničených obydlí.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky