Klíčové body
- Asijské akcie oslabily kvůli obavám z cel, slabým firemním výsledkům a nejistotě kolem politiky centrálních bank
- Technologický index v Hongkongu prudce klesl, zatímco čínské akcie zaznamenaly nejhorší dvoudenní výprodej roku
- Trumpova hrozba nových cel přispěla k růstu globální nervozity a poklesu ziskových výhledů firem jako FedEx nebo Nike
- Investoři zůstávají nervózní, protože signály z centrálních bank nenabídly jasný výhled a volatilita dále roste
Hongkongské akcie čelily silnému prodejnímu tlaku, přičemž ukazatel technologických akcií ve městě po nedávném růstu klesl o více než 3 %. Širší index čínských akcií kótovaných v tomto finančním centru zamířil k nejprudšímu dvoudennímu poklesu v tomto roce. Akcie v Indonésii a na Tchaj-wanu také klesly, ačkoli akcie v Japonsku vzrostly. Americké futures byly nepatrně nižší.
Akcioví investoři v Asii se potýkají se stále chmurnějšími vyhlídkami globální ekonomiky, protože na náladu doléhají obavy z cel a podnikových zisků. Americký prezident Donald Trump uvedl, že 2. dubna vstoupí v platnost jak rozsáhlá reciproční cla, tak některá dodatečná cla pro konkrétní odvětví, což představuje velké riziko pro globální ekonomiku.
„Viděli jste, že politika prezidenta Trumpa vnesla na trh vlnu nejistoty, kterou jsme neviděli mnoho let,“ řekl Todd Jablonski, globální vedoucí oddělení multi-asset a kvantitativních investic ve společnosti Principal Asset Management, v televizi Bloomberg. Firma podle něj omezila riziko v portfoliích multi-asset.

Akcie společnosti FedEx Corp. – považované za ekonomický barometr – se propadly poté, co firma snížila výhled zisku vzhledem k vyšším nákladům a známkám oslabující poptávky. Společnost Nike Inc. rovněž uvedla cla a geopolitické napětí jako faktory, které ovlivní její zisk.
Investoři nyní obracejí svou pozornost k řadě nadcházejících výsledků čínských společností, přičemž mezi těmi, které budou reportovat, jsou i společnosti Xiaomi Corp., Tencent Holdings Ltd. a gigant v oblasti elektronického obchodu Meituan. Akcie společnosti PDD Holdings Inc. kótované na burze v USA vzrostly poté, co její zisk překonal očekávání, společnost však přiznala problémy vyplývající z rostoucí globální nejistoty.
Signály centrální banky
Teoreticky měli mít investoři tento týden možnost získat jasný směr, neboť politické schůzky Federálního rezervního systému, Bank of Japan a Bank of England poskytly signály. Tyto centrální banky však poukázaly na to, že cla zastírají výhled, což mezi investory prohloubilo pocit, že svět do 2. dubna letí naslepo.
Evropská unie tento týden odložila navrhované clo na americkou whisky. Obchodní blok je připraven jednat s Trumpem před přijetím dalších rozhodnutí o odvetných clech, uvedl irský vicepremiér.
Státní dluhopisy se v pátek většinou nezměnily, zatímco dolarový index byl mírně vyšší. Jen oslabil poté, co spotřebitelská inflace zpomalila. Libra ztratila další půdu pod nohama poté, co Bank of England odhlasovala ponechání úrokových sazeb.
Slabost na Wall Street také přichází před velkou zkouškou, která nastane později v pátek, kdy vyprší platnost opčních kontraktů v hodnotě 4,5 bilionu USD v rámci události známé jako „triple witching“, která často podněcuje volatilitu.
„S pokračující politickou nejistotou budeme stoupat a klesat,“ řekl Michael Rosen, investiční ředitel společnosti Angeles Investments, v rozhovoru v newyorské centrále agentury Bloomberg. „Nálada investorů bude velmi volatilní, což se projeví na trhu.“
Indonéský benchmarkový akciový index klesl až o 2,6 %, než své ztráty zmírnil. Rostoucí otázky ohledně politiky prezidenta Prabowa Subianta pocuchaly v zemi nervy a podnítily prudký propad na začátku tohoto týdne.
Jinde se představitelé Evropské unie přetahovali o dodávky zbraní Kyjevu a o to, kdo je bude zastupovat v diplomacii vedené USA, zatímco se blok snažil formulovat strategii ohledně Ukrajiny.

Ropa stoupla poté, co USA uvalily sankce na čínskou rafinerii, což je výrazné zintenzivnění opatření k omezení dodávek z Íránu. Zlato kleslo poté, co se přiblížilo rekordnímu maximu.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 klesly ve 14:58 tokijského času o 0,1 %.
- Japonský index Topix vzrostl o 0,5
- Hongkongský Hang Seng klesl o 2,4 %.
- Shanghai Composite klesl o 1,3 %
- Futures na Euro Stoxx 50 klesly o 0,3 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index vzrostl o 0,2 %.
- Euro kleslo o 0,2 % na 1,0829 USD
- Japonský jen klesl o 0,5 % na 149,54 za dolar.
- Zámořský jüan se téměř nezměnil a činil 7,2558 za dolar.
Kryptoměny
- Bitcoin klesl o 0,2 % na 84 350,29 dolaru
- Ether klesl o 0,4 % na 1 971,22 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se zvýšil o jeden bazický bod na 4,25 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů se nezměnil a činil 1,520 %.
- Australský výnos desetiletých dluhopisů vzrostl o dva bazické body na 4,39 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 0,4 % na 68,35 USD za barel.
- Spotové zlato kleslo o 0,5 % na 3 029,16 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky