Klíčové body
- Čínské akcie zaznamenaly ztráty kvůli obavám z cel a ekonomické nejistoty
- Technologické akcie, jako Alibaba a Xiaomi, klesly v reakci na nižší očekávání a prodeje akcií
- Americká celní politika vyvolává nejistotu na globálních trzích
- Poklesy na trzích jsou v kontrastu s optimistickým vývojem na Wall Street
Široce sledovaný ukazatel čínských technologických akcií v Hongkongu se propadl až o 3,8 %, což je nejvíce za poslední tři týdny, přičemž mezi největší poražené patřily společnosti Alibaba Group Holding Ltd. a Xiaomi Corp. Futures na americké a evropské akciové indexy klesly. Kryptoměny klesly a výnosy desetiletých státních dluhopisů se snížily o 1 bazický bod na 4,33 %.
Obchodování s čínskými akciemi bylo v posledních seancích nestabilní, protože investoři jsou po světové rally ostražitější vůči vývoji ve firmách. Globálním trhům, sevřeným obavami z ekonomických dopadů totální obchodní války, se dostalo úlevy díky známkám, že nadcházející vlna amerických cel se rýsuje jako cílenější, než jak občas vyhrožoval prezident Donald Trump.
„Investoři zůstávají opatrní, pokud jde o nadcházející celní politiku,“ uvedl Graham Chin, investiční stratég společnosti EBSI Private. „Nedostatek podrobných informací přispívá k přetrvávající nejistotě a ponechává mnoho investorů stranou.“

Společnost Xiaomi se sídlem v Pekingu klesla až o 6,6 % poté, co získala finanční prostředky prodejem akcií se slevou. Akcie se od srpnového minima více než ztrojnásobily a staly se tak nejvýkonnějším titulem hongkongského indexu Hang Seng. Alibaba se propadla o více než 3 % poté, co její předseda varoval před možným vznikem bubliny v oblasti výstavby datových center.
„Investoři v Číně obchodují s ohledem na nadcházející oznámení cel 2. dubna opatrněji,“ uvedl Gary Tan, portfolio manažer společnosti Allspring Global Investments. Zavedení vzájemných cel má „potenciální dopad na globální obchodní válku“.
Pohyby v Číně jsou v kontrastu s nabídkou Wall Street na riskování, která v pondělí zvedla akcie téměř všech druhů v rámci oživení po prudkém výprodeji.
Trump dvakrát signalizoval, že obchodní partneři dostanou možné výjimky nebo snížení. Prezident své oznámení z 2. dubna označil za „Den osvobození“, který předznamenává začátek protekcionističtější politiky zamýšlené jako odplata obchodním partnerům, které dlouhodobě obviňuje z „okrádání“ USA. V pondělí vydal příkaz, který umožňuje uvalit 25% clo na všechny země, které nakupují ropu a plyn z Venezuely, čímž vyostřil svůj spor s touto latinskoamerickou zemí.
„Trhy oceňují nejextrémnější rizika amerických cel,“ uvedl Kyle Rodda, hlavní analytik trhu ve společnosti Capital.com. „Mohlo by to být zcela předčasné.“
President společnosti Blackstone Inc. Jon Gray varoval investory před unáhlenými rozhodnutími v souvislosti s Trumpovými celními kroky a místo toho doporučil vyčkat, jak dopadnou základní jednání.
„Mějte trochu trpělivosti,“ řekl Gray v úterý na sympoziu Asia Pacific Financial and Innovation Symposium v Melbourne. „Sledujte, jak se tato celní diplomacie vyvíjí, a přijímejte investiční rozhodnutí v delším časovém období. Myslím, že nebezpečí v takovém období spočívá v tom, že uděláte něco krátkodobě a ztratíte příležitost.“
Futures na čínské 30leté dluhopisy se posunuly vpřed poté, co centrální banka země představila novou metodu oceňování svých jednoletých půjček bankám, což je poslední krok v rámci snahy tvůrců měnové politiky obnovit svůj měnový instrumentář. Čínská lidová banka oznámila, že banky se budou moci ucházet o různé ceny jejích jednoletých úvěrů, známých jako střednědobá zápůjční facilita.

Později v úterý má australský ministr financí Jim Chalmers představit vládní rozpočet. Ekonomové předpokládají, že vykáže základní hotovostní deficit za 12 měsíců do června 2026 ve výši 40 miliard australských dolarů
V Indonésii klesla měna na nejslabší úroveň od asijské finanční krize, protože se zvýšily obavy ohledně fiskální trajektorie země.
V Evropě se prodej automobilů v únoru snížil o 3,1 % oproti předchozímu roku a poklesl tak nejvíce za posledních pět měsíců, protože nejistota ohledně ekonomiky přiměla spotřebitele zdržet se větších nákupů.
Prezident Federální rezervní banky v Atlantě Raphael Bostic v pondělí uvedl vliv zvyšování cel bránící pokroku v oblasti dezinflace jako důvod, proč nyní vidí v letošním roce jako pravděpodobné pouze jedno snížení úrokových sazeb, nikoliv dvě.
U komodit si ropa udržela zisky a zlato zůstalo stabilní poblíž rekordního maxima.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky