Klíčové body
- Společnost Berkshire Hathaway nevyplácí dividendy od roku 1967, protože Warren Buffett věří v efektivnější využití kapitálu
- Buffett upřednostňuje zpětné odkupy akcií před dividendami, protože nabízejí flexibilnější návratnost kapitálu akcionářům
- Rekordní hotovostní rezervy Berkshire vyvolávají otázky, zda se dividendová politika nezmění po Buffettově odchodu
- Budoucnost dividend závisí na novém vedení, které může přehodnotit strategii v závislosti na investičních příležitostech
Konglomerát se sídlem v Omaze nevyplácí dividendy od roku 1967, tedy dva roky poté, co Warren Buffett převzal kontrolu nad krachujícím výrobcem oděvů. Později tuto výplatu označil za jednorázovou „strašnou chybu“. Čtyřiadevadesátiletá investiční legenda a její akcionáři byli vždy přesvědčeni, že existují jiné, výnosnější způsoby, jak rozmístit kapitál, než je vyplácení čtvrtletních šeků akcionářům.
Buffett již dlouho říká, že by jako způsob navrácení kapitálu akcionářům upřednostnil zpětné odkupy akcií před dividendami, protože plánované hotovostní platby mají implicitní příslib, že nebudou nikdy sníženy, natož zastaveny. „Dividendy mají implicitní příslib, že je budete vyplácet navždy a nebudete je snižovat,“ zatímco zpětný odkup vlastních akcií Berkshire je pro akcionáře často ještě výhodnější, řekl Buffett v rozhovoru pro CNBC v roce 2018. Z těchto dvou možností „bychom se pravděpodobně přiklonili k odkupu,“ řekl. Buffett rovněž vyloučil možnost mimořádné jednorázové dividendy.

Záludná otázka
Dlouhou dobu akcionáři předpokládali, že Berkshire zachová dividendovou politiku i po Buffettově odchodu nebo smrti, což by vedlo k případnému nástupnictví. V nedávném rozhovoru pro Wall Street Journal však prostřední dítě Warrena Buffetta, Howard Buffett, který se nakonec stane nevýkonným předsedou představenstva Berkshire, na otázku ohledně budoucí dividendové politiky Berkshire zaváhal. Mladší Buffett se podle popisu zasmál a pak odpověděl: „To je záludná otázka… Na tuto otázku nemohu v žádném případě odpovědět, protože ji neznám.“
Možná, že starší Buffett zmírnil svůj názor na dividendy, protože hromada hotovosti společnosti Berkshire nadále trhá rekordy. Hotovostní zásoba Berkshire ve výši 325 miliard dolarů nyní představuje přibližně 30 % celkových aktiv konglomerátu, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Berkshire v posledních letech neuskutečnila mnoho obchodů. Poslední velkou akvizicí Berkshire byla koupě pojišťovny Alleghany za 11,6 miliardy dolarů v roce 2022. Předtím to byl rok 2016, kdy konglomerát koupil průmyslovou společnost Precision Castparts za 37 miliard dolarů včetně dluhu.
Buffett v posledních několika letech parkoval svou hotovost ve státních pokladničních poukázkách a dluhopisech, čímž dosáhl značných výnosů. Současně projevil frustraci z toho, jak se akciový trh zdražil, takže atraktivních cílů je stále méně. „Myslím, že od nás očekávají, že budeme dělat vše, co si myslíme, že má smysl pro všechny akcionáře,“ řekl Buffett na výročním zasedání v roce 2023. „A samozřejmě, pokud bychom si opravdu mysleli, že ty peníze nikdy nedokážeme efektivně využít v podnikání, měli bychom je tak či onak dostat ven.“
Přemýšlejte jinak
Generální ředitel připustil, že změnil názor na plán nástupnictví, a poznamenal, že jeho rozhodnutí je nyní ovlivněno tím, jak moc vzrostla aktiva Berkshire. Buffett loni akcionářům řekl, že jeho určený nástupce Greg Abel bude mít poslední slovo při investičních rozhodnutích Berkshire, ať už jde o nákup podniků nebo akcií. Mnozí to považovali za zvrat v jeho nástupnickém plánu.
Berkshire Hathaway Inc.
„Dříve jsem o tom, jak to bude řešeno, přemýšlel jinak, ale myslím si, že tato odpovědnost by měla být na generálním řediteli a cokoli, o čem tento generální ředitel rozhodne, může být užitečné,“ řekl loni Buffett. „Částky v Berkshire narostly do takových rozměrů, že se nechceme snažit mít kolem sebe 200 lidí, z nichž každý spravuje miliardu. To prostě nefunguje.“
Hromadění hotovosti a absence velkých akvizic vyvolává mezi akcionáři otázky, zda by se dividendová politika nemohla v budoucnu změnit. Pokud by Berkshire skutečně zahájila výplaty dividend, mohlo by to přinést nový impuls pro investory hledající stabilní příjem. Buffettova filozofie však zůstává pevná: reinvestice kapitálu do nových příležitostí má větší hodnotu než pravidelné výplaty.
Budoucnost dividendové politiky Berkshire Hathaway tedy závisí na tom, jak se nové vedení postaví k využití rostoucí hotovostní rezervy. Pokud Greg Abel a jeho tým usoudí, že se efektivní investiční příležitosti vyčerpaly, dividendy by se mohly stát reálnou možností. Do té doby zůstává politika Berkshire odrazem Buffettovy víry v hodnotu dlouhodobé reinvestice kapitálu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky