Klíčové body
- Čínské akcie výrazně rostou díky boomu kolem umělé inteligence, zatímco ostatní rozvíjející se trhy zaostávají
- Investiční toky směřují do čínských technologických fondů, na rozdíl od ostatních fondů rozvíjejících se trhů
- Oživení čínského trhu táhne optimismus a stabilizace realitního sektoru, ne však celkový růst ekonomiky
- Hrozba nových amerických cel by mohla prudký růst čínských akcií rychle zastavit
Akcie pevninské Číny v posledních šesti měsících prudce vzrostly a vymanily se z mnohaletého propadu, zatímco akcie širších rozvíjejících se zemí většinou stagnovaly. Tento rozdíl je vysvětlován tím, že čínské zisky jsou spíše hnány technologickým šílenstvím než zlepšující se ekonomikou, která by se prostřednictvím rozsáhlých obchodních vazeb země promítla do ostatních ekonomik.
Lepší výkonnost Číny je „způsobena specifickým technologickým impulsem k výdajům, které směřují více ke spotřebě než k investicím, a je velmi nepravděpodobné, že by měla velký dopad na zbytek rozvíjejících se trhů,“ uvedl Manik Narain, vedoucí výzkumu strategie rozvíjejících se trhů v UBS Group AG v Londýně. „Nejedná se o klasickou čínskou příručku z let 2009, 2016 a 2020, která se nakonec proměnila v deportované oživení rozvíjejících se trhů.“
Index MSCI China od konce srpna vyskočil o zhruba 30 %, zatímco ukazatel akcií na rozvíjejících se trzích bez této země klesl o téměř 7 %. To je v ostrém kontrastu s nejméně dvěma historickými obdobími, kdy zisky byly v tandemu: V letech 2009-2010 čínské akcie vzrostly o 63 % a široký ukazatel akcií rozvíjejících se trhů o 103 %, zatímco v letech 2016-17 čínské akcie posílily o 50 % a ukazatel pro celý rozvíjející se trh vzrostl o 46 %.

Loni v září čínské akcie zpočátku vyskočily kvůli optimismu ohledně dalších ekonomických stimulů, ale tyto zisky se z velké části rozplynuly, protože politická oznámení se ukázala jako neuspokojivá. Teprve zveřejnění nového modelu umělé inteligence DeepSeek v lednu nakonec odstartovalo trvalejší rally.
Současnou divergenci mezi čínskými akciemi a jejich protějšky na rozvíjejících se trzích lze pozorovat i v investičních tocích. Fond KraneShares CSI China Internet Fund, jeden z největších burzovně obchodovaných fondů sledujících Čínu, letos zaznamenal příliv 1,5 miliardy dolarů, zatímco ETF iShares MSCI Emerging Markets ex China měl nastaven jeden z mála měsíčních odlivů od roku 2022.
Podle Vincenza Veddy, investičního ředitele společnosti DWS International ve Frankfurtu, je oživení optimismu investorů vůči čínským akciím způsobeno širšími důvody než jen technologickým průmyslem a akcie této země mohou i nadále generovat lepší výnosy než ostatní rozvíjející se trhy.
„V celé zemi je stále více optimismu a zdá se, že churavějící trh s nemovitostmi dosáhl dna, i když se ještě neotočil,“ řekl. „Předpokládáme, že výkonnost Číny před ostatními rozvíjejícími se trhy, kterou pozorujeme od poloviny ledna, zůstane zachována.“
Existuje přinejmenším jedno velké riziko, které hrozí zastavit rally čínských akcií a přidat ke ztrátám na ostatních rozvíjejících se trzích: hrozba vyšších amerických cel.
Investoři po celém světě nervózně očekávají, že prezident Donald Trump 2. dubna oznámí takzvaná „reciproční cla“. Trump tento měsíc přispěl k rostoucím obavám oznámením 25% odvodů na dovoz automobilů. Čína je obzvláště zranitelná kvůli své vysoké závislosti na obchodu s USA a Trump a další vysocí členové jeho administrativy ji často kritizují.

Přinejmenším některé fondy již snižují své čínské podíly.
„Po přidání do čínských akcií v průběhu roku 2024 mnoho našich fondů ořezává některé podíly, které v tomto roce posílily na hodnotě,“ uvedl Rohit Chopra, portfolio manažer společnosti Lazard Asset Management v New Yorku. „Naše fondy jsou vůči Číně mírně méně exponované nebo podvážené.“
Jiní jsou optimističtější, ale také říkají, že oddělení Číny od zbytku rozvíjejících se trhů se může zmenšit, jakmile Federální rezervní systém pokročí ve svém cyklu uvolňování.
„V letošním roce očekáváme obecně lepší toky do rozvíjejících se trhů, protože Fed bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb,“ řekl Wim-Hein Pals, vedoucí oddělení rozvíjejících se trhů ve společnosti Robeco Institutional Asset Management v Rotterdamu. „Pokud se čínská ekonomika dále zlepší, pozitivní nálada a čísla by se mohly začít více než v nedávné minulosti promítat i do ostatních asijských zemí.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky