Investoři, kteří se v roce 2024 vyhýbali akciovému trhu kvůli obavám z ocenění, pravděpodobně zaplatili vysokou cenu za to, že seděli stranou
Index S&P 500 (SPY) se obchoduje na 22,2násobku forwardových zisků, což je drahé ocenění, které bylo zaznamenáno pouze ve dvou obdobích od 1980
Korekce akciového trhu jsou nevyhnutelné, ale snaha o načasování těchto korekcí často způsobuje, že investoři přicházejí o zisky
Ještě horší je, že odborníci často propagují strategie načasování trhu. Na grafech kreslí libovolné čáry, aby vysvětlili, kdy je čas nakupovat nebo prodávat, a často to zní velmi sofistikovaně. Údaje jsou však jasné: strategie načasování trhu jsou náchylné k selhání.
Analytici Goldman Sachs po analýze výkonnosti indexu S&P 500(SPY) v prvních deseti měsících roku 2024 napsali: „I když investoři mohou chtít počkat na lepší vstupní bod, věříme, že potenciální přínos investování, byť v nevhodnou dobu, převáží nad nevýhodou neinvestování vůbec.“
Důležitý je čas na trhu (nikoli načasování trhu). Jednou z nejhorších chyb, které mohli investoři v roce 2024 udělat, bylo totiž sedět stranou. Přečtěte si další informace.
Zdroj: BurzovníSvět.cz
Vyhýbání se akciovému trhu bylo v roce 2024 velmi nákladnou chybou
Zatímco ocenění bylo po celý rok 2024 zvýšené, investoři, kteří se vyhýbali akciovému trhu, pravděpodobně zaplatili velmi vysokou cenu. Uvažujme tři hypotetická portfolia s penězi v indexovém fondu S&P 500. Všechna tři měla na začátku letošního roku investováno 10 000 USD, ale jejich strategie se poté lišily.
Portfolio 1: Investor nikdy nepřidal peníze, protože kvůli obavám z ocenění čekal na lepší nákupní příležitost.
Portfolio 2: Investor přidával 1 000 USD měsíčně s dokonalým načasováním, což znamená, že každý měsíc nakupoval akcie na nejnižším bodě.
Portfolio 3: Investor přidával 1 000 USD měsíčně s nejhorším možným načasováním, což znamená, že každý měsíc nakupoval akcie v nejvyšším bodě.
Je přirozené předpokládat, že Portfolio 2 si vedlo nejlépe, protože investor měl dokonalé načasování. Je také přirozené předpokládat, že Portfolio 3 si vedlo nejhůře, protože investor měl nejhorší možné načasování. Ale pouze jeden z těchto předpokladů je správný. Níže jsou uvedeny hodnoty hypotetických portfolií po prvních 10 měsících roku 2024.
Portfolio 1: 12 742 USD (zisk 2 742 USD)
Portfolio 2: 25 452 USD (zisk 5 452 USD).
Portfolio 3: 24 957 USD (zisk 4 957 USD).
Je zřejmé, že vyhnout se akciovému trhu v roce 2024 by mohlo být velmi nákladné. Hodnota portfolia 2 je o 585 USD vyšší než hodnota portfolia 3, takže dokonalé načasování nabídlo malou výhodu oproti nejhoršímu načasování. Oběma se však dařilo lépe než portfoliu 1. Majitel tohoto portfolia vydělal přibližně o polovinu méně peněz než ostatní dva investoři, protože stále čekal na lepší příležitost.
Medvědi často znějí chytře, když vysvětlují, proč akciový trh čeká korekce, ale snaha o načasování korekce trhu je skvělý způsob, jak přijít o zisky. Slavný investor Peter Lynch kdysi varoval, že „mnohem více peněz ztratili investoři, kteří se na korekce připravovali nebo se je snažili předvídat, než kolik jich ztratili při samotných korekcích“.
Zkrátka, obecně má větší smysl pokračovat v investování v dobrých i špatných časech. Korekcím na akciovém trhu se nelze vyhnout, ale snaha o jejich načasování často vede ke ztrátám. Navíc se index S&P 500 zotavil z každé korekce v historii a trh má tendenci více růst než klesat.
Zdroj: BurzovníSvět.cz
Index S&P 500 je historicky drahý a míří do roku 2025
Podle společnosti Yardeni Research měl index S&P 500 k 20. prosinci forwardový poměr ceny k zisku (P/E ) ve výši 22,2 bodu. To je nad pětiletým průměrem 19,7násobku forwardových zisků a desetiletým průměrem 18,1násobku forwardových zisků. Ve skutečnosti se index neobchodoval s tak drahým oceněním od dubna 2021, podle společnosti FactSet Research.
Počínaje rokem 1980 překročil forwardový poměr P/E indexu S&P 500 hodnotu 22 pouze ve dvou obdobích: (1) v době dot-com bubliny na konci 90. let a (2) v době rozpadu akciového trhu, který následoval po nástupu pandemie COVID-19 v roce 2020. Index S&P 500 nakonec v obou případech prudce poklesl.
Historie tedy na jedné straně říká, že vyhýbat se akciovému trhu může být nákladnou chybou. Na druhou stranu však historie také říká, že po forwardových násobcích P/E nad 22 nakonec následuje korekce nebo medvědí trh. Investoři mohou tyto protichůdné údaje sladit úpravou své strategie v roce 2025.
Konkrétně každý, kdo nakupuje jednotlivé akcie, by si měl dávat pozor zejména na ocenění. Mnohé akcie jsou historicky drahé a strach z prodělku není dobrým důvodem k nákupu. Místo toho hledejte akcie, které se obchodují za rozumné ceny, a zvažte nákup menšího počtu akcií než obvykle.
Případně každý, kdo kupuje indexový fond S&P 500, by měl investovat pomalejším tempem. Pokud obvykle investujete 400 USD měsíčně, zvažte snížení této částky na 200 USD měsíčně. Další hotovost si ponechte ve svém portfoliu. Tímto způsobem budete moci využít příští korekce, až se objeví.
Ještě horší je, že odborníci často propagují strategie načasování trhu. Na grafech kreslí libovolné čáry, aby vysvětlili, kdy je čas nakupovat nebo prodávat, a často to zní velmi sofistikovaně. Údaje jsou však jasné: strategie načasování trhu jsou náchylné k selhání.Analytici Goldman Sachs po analýze výkonnosti indexu S&P 500 v prvních deseti měsících roku 2024 napsali: „I když investoři mohou chtít počkat na lepší vstupní bod, věříme, že potenciální přínos investování, byť v nevhodnou dobu, převáží nad nevýhodou neinvestování vůbec.“Důležitý je čas na trhu . Jednou z nejhorších chyb, které mohli investoři v roce 2024 udělat, bylo totiž sedět stranou. Přečtěte si další informace. Vyhýbání se akciovému trhu bylo v roce 2024 velmi nákladnou chybouZatímco ocenění bylo po celý rok 2024 zvýšené, investoři, kteří se vyhýbali akciovému trhu, pravděpodobně zaplatili velmi vysokou cenu. Uvažujme tři hypotetická portfolia s penězi v indexovém fondu S&P 500. Všechna tři měla na začátku letošního roku investováno 10 000 USD, ale jejich strategie se poté lišily.
Portfolio 1: Investor nikdy nepřidal peníze, protože kvůli obavám z ocenění čekal na lepší nákupní příležitost.
Portfolio 2: Investor přidával 1 000 USD měsíčně s dokonalým načasováním, což znamená, že každý měsíc nakupoval akcie na nejnižším bodě.
Portfolio 3: Investor přidával 1 000 USD měsíčně s nejhorším možným načasováním, což znamená, že každý měsíc nakupoval akcie v nejvyšším bodě.
Je přirozené předpokládat, že Portfolio 2 si vedlo nejlépe, protože investor měl dokonalé načasování. Je také přirozené předpokládat, že Portfolio 3 si vedlo nejhůře, protože investor měl nejhorší možné načasování. Ale pouze jeden z těchto předpokladů je správný. Níže jsou uvedeny hodnoty hypotetických portfolií po prvních 10 měsících roku 2024.
Portfolio 1: 12 742 USD
Portfolio 2: 25 452 USD .
Portfolio 3: 24 957 USD .
Je zřejmé, že vyhnout se akciovému trhu v roce 2024 by mohlo být velmi nákladné. Hodnota portfolia 2 je o 585 USD vyšší než hodnota portfolia 3, takže dokonalé načasování nabídlo malou výhodu oproti nejhoršímu načasování. Oběma se však dařilo lépe než portfoliu 1. Majitel tohoto portfolia vydělal přibližně o polovinu méně peněz než ostatní dva investoři, protože stále čekal na lepší příležitost.Medvědi často znějí chytře, když vysvětlují, proč akciový trh čeká korekce, ale snaha o načasování korekce trhu je skvělý způsob, jak přijít o zisky. Slavný investor Peter Lynch kdysi varoval, že „mnohem více peněz ztratili investoři, kteří se na korekce připravovali nebo se je snažili předvídat, než kolik jich ztratili při samotných korekcích“.Zkrátka, obecně má větší smysl pokračovat v investování v dobrých i špatných časech. Korekcím na akciovém trhu se nelze vyhnout, ale snaha o jejich načasování často vede ke ztrátám. Navíc se index S&P 500 zotavil z každé korekce v historii a trh má tendenci více růst než klesat.Index S&P 500 je historicky drahý a míří do roku 2025Podle společnosti Yardeni Research měl index S&P 500 k 20. prosinci forwardový poměr ceny k zisku ve výši 22,2 bodu. To je nad pětiletým průměrem 19,7násobku forwardových zisků a desetiletým průměrem 18,1násobku forwardových zisků. Ve skutečnosti se index neobchodoval s tak drahým oceněním od dubna 2021, podle společnosti FactSet Research.Počínaje rokem 1980 překročil forwardový poměr P/E indexu S&P 500 hodnotu 22 pouze ve dvou obdobích: v době dot-com bubliny na konci 90. let a v době rozpadu akciového trhu, který následoval po nástupu pandemie COVID-19 v roce 2020. Index S&P 500 nakonec v obou případech prudce poklesl.Historie tedy na jedné straně říká, že vyhýbat se akciovému trhu může být nákladnou chybou. Na druhou stranu však historie také říká, že po forwardových násobcích P/E nad 22 nakonec následuje korekce nebo medvědí trh. Investoři mohou tyto protichůdné údaje sladit úpravou své strategie v roce 2025.Konkrétně každý, kdo nakupuje jednotlivé akcie, by si měl dávat pozor zejména na ocenění. Mnohé akcie jsou historicky drahé a strach z prodělku není dobrým důvodem k nákupu. Místo toho hledejte akcie, které se obchodují za rozumné ceny, a zvažte nákup menšího počtu akcií než obvykle.Případně každý, kdo kupuje indexový fond S&P 500, by měl investovat pomalejším tempem. Pokud obvykle investujete 400 USD měsíčně, zvažte snížení této částky na 200 USD měsíčně. Další hotovost si ponechte ve svém portfoliu. Tímto způsobem budete moci využít příští korekce, až se objeví.