Klíčové body
- Dolar získává zpět půdu pod nohama
- Libra po zasedání BOE klesá
- Jen oslabuje
- UBS očekává zisky zlotého díky německým výdajům a příměří na Ukrajině
V 9:25 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 103,710 poté, co ve čtvrtek posílil o zhruba 0,4 %, a odrazil se tak dále od pětiměsíčního minima, kterého se dotkl na začátku tohoto týdne.
Dolar získává zpět půdu pod nohama
Federální rezervní systém počátkem tohoto týdne podle všeobecného očekávání ponechal své klíčové sazby beze změny a v průběhu roku předpokládá pomalejší hospodářský růst a vyšší inflaci.
Americká centrální banka však také nenaznačila, že by se snížením úrokových sazeb nějak zvlášť spěchala, zatímco ve čtvrtek zveřejněné údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti naznačují odolnost trhu práce, což je jedno z hlavních hledisek Fedu při rozhodování o měnové politice.
„Kalendář amerických údajů je dnes prázdný. Den bez klíčových údajů může americké měně nabídnout lepší příležitosti k dalšímu zotavení,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Období výpadku Federálního rezervního systému také oficiálně skončilo a opatrný tón, který tento týden nasadil FOMC a předseda Jerome Powell, pravděpodobně ponechává slušný prostor pro úpravy komunikace po zasedání. Ty by měly většinou přijít až po zveřejnění nových údajů.“
Libra po zasedání BOE klesá
V Evropě měnový pár GBP/USD klesl o 0,3 % na 1,2926 poté, co Bank of England na čtvrtečním zasedání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu beze změny.

„Zasedání mělo dva pozoruhodné aspekty,“ uvedla ING, “zaprvé Catherine Mannová rychle opustila holubičí tábor a proti ponechání sazby hlasoval pouze jeden člen, a zadruhé jsme viděli zmínku o tom, že pokud by údaje ukázaly větší nestabilitu na trhu práce, může BoE vyvodit závěry související s dezinflací a snížit sazby rychleji.“
Měnový pár EUR/USD se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 1,0836 poté, co prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová upřesnila náklady obchodní války se Spojenými státy pro ekonomiku eurozóny.
Lagardeová uvedla, že 25% clo uvalené Spojenými státy na dovoz z Evropy by v prvním roce snížilo růst eurozóny o přibližně 0,3 procentního bodu, zatímco odvetná opatření by jej mohla zvýšit na přibližně půl procentního bodu.
„Další významnou podporou pro EUR/USD je pravděpodobně 200denní klouzavý průměr 1,0725, který je nyní klíčovým měřítkem pro návrat býčí nálady na graf americké měny,“ dodala ING.
Jen oslabuje
V Asii se měnový pár USD/JPY obchodoval o 0,4 % na 149,39. Japonský jen oslabil i přesto, že údaje o spotřebitelské inflaci za únor byly silnější, než se očekávalo, a obchodníci se tak nadále soustředili na další zvyšování úrokových sazeb ze strany Bank of Japan.
Základní index spotřebitelských cen v únoru dále vzrostl nad 2% meziroční cíl BOJ, což souvisí s prognózou centrální banky, že silnější růst mezd bude v letošním roce zvyšovat osobní výdaje a inflaci.
Nyní se všeobecně očekává, že BOJ zvýší sazby v květnu.
USD/CNY se zvýšil na 7,2494 v souvislosti s pokračujícím zaměřením na další stimulační opatření ze strany Pekingu.
UBS očekává zisky zlotého díky německým výdajům a příměří na Ukrajině
Banka UBS aktualizovala výhled polského zlotého, přičemž jako pozitivní vliv na výhled evropského růstu a následně i na výkonnost zlotého vůči americkému dolaru uvedla plánované zvýšení výdajů Německa na obranu a infrastrukturu.
Švýcarská finanční společnost uvedla, že tento vývoj spolu s potenciálními přínosy příměří na Ukrajině posílil v posledních měsících sentiment vůči evropským měnám.
UBS však také poznamenala, že zavedení cel by mohlo vést k krátkodobému oslabení zlotého vůči americkému dolaru. Firma nastínila hlavní rizika, která by mohla vést k dlouhodobějšímu poklesu kurzu USD/PLN, včetně vysokých trvajících cel, opětovného posílení amerických ekonomických dat, vyšší než očekávané inflace a potenciálního neúspěchu jednání o příměří nebo dalšího postupu Ruska na Ukrajině.

S ohledem na tyto úvahy UBS aktualizovala svou prognózu vývoje kurzu USD/PLN. Nové prognózy na konci čtvrtletí nyní činí 3,96, 3,89, 3,80 a 3,71 pro období od 2. čtvrtletí do 1. čtvrtletí roku 26. Tyto hodnoty jsou upraveny z předchozích prognóz 4,12, 4,09, 4,06, resp. 4,02, což naznačuje příznivější výhled polské měny vůči dolaru.
Kromě toho UBS upravila své čtvrtletní prognózy vývoje kurzu EUR/PLN, které odrážejí lepší střednědobé vyhlídky evropské ekonomiky. Aktualizované prognózy jsou nyní stanoveny na úrovni 4,20 pro 2. čtvrtletí roku 25 a zůstávají beze změny, ale byly sníženy na 4,20 pro 3. čtvrtletí roku 25
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky