Futures se obchodují výše, ekonomická data z USA, Bitcoin roste
Futures na americké akcie se před začátkem obchodního týdne, kdy vyprší rozhodující termín pro zavedení nových amerických cel vůči Kanadě, Mexiku a Číně, zvýšily.
V nadcházejících dnech budou rovněž zveřejněny ekonomické údaje, včetně čerstvých údajů o aktivitě v továrnách a pečlivě sledované zprávy o počtu zaměstnanců. Jinde soukromý průzkum ukazuje rychlejší než očekávanou expanzi aktivity čínského výrobního sektoru v únoru, zatímco Bitcoin posiluje poté, co prezident Donald Trump uvedl pět kryptoměn, které zahrne do strategické rezervy.
Futures se obchodují výše
Futures na americké akcie v pondělí směřovaly výše, když se investoři připravovali na týden potenciálního vývoje cel a klíčových ekonomických údajů.
Do 09:27 SEČ vzrostl futures kontrakt na Dow o 26 bodů, tj. 0,1 %, futures na S&P 500 o 6 bodů, tj. 0,1 %, a futures na Nasdaq 100 o 34 bodů, tj. 0,2 %.
Hlavní průměry se v pátek posunuly vpřed po neklidné seanci, kterou podtrhlo sporné setkání prezidenta Trumpa s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, které se odehrálo v přímém televizním přenosu před zraky světových médií. Horká výměna názorů hrozila prohloubením nejistoty kolem ukrajinského konfliktu a posílila již tak nejasné vyhlídky americké ekonomiky a inflace.
Z jednotlivých akcií se akcie společnosti Dell (NYSE:DELL) propadly poté, co výrobce osobních počítačů uvedl, že ve svém fiskálním roce 2026 očekává pokles upravené hrubé marže. Konkurenční společnost HP (NYSE:HPQ) rovněž klesla kvůli nižším než očekávaným prognózám čtvrtletního zisku.
Nvidia (NASDAQ:NVDA) a výrobce elektromobilů Tesla (NASDAQ:TSLA), kteří jsou součástí fenoménu kolem umělé inteligence, však vzrostli a posunuli benchmark S&P 500 vzhůru.
Nastává rozhodující termín pro Trumpova cla
Investoři budou tento týden pravděpodobně bedlivě sledovat dění ve Washingtonu, kde se Bílý dům chystá zavést dříve odložená cla na Mexiko a Kanadu.
O víkendu řekl ministr obchodu Howard Lutnick televizi Fox News, že tato cla, která byla v únoru odložena o měsíc poté, co Trump získal od severních a jižních sousedů Ameriky záruky kolem posílení ochrany hranic, vstoupí v platnost v úterý.
Lutnick však poznamenal, že situace kolem cel zůstává „proměnlivá“, a dodal, že konečné rozhodnutí o navrhované 25% úrovni na všechny položky dovážené z Mexika a neenergetické dovozy z Kanady bude mít Trump.
„V úterý budou zavedena cla na Mexiko a Kanadu. Jaká přesně budou, to necháme na jednání prezidenta a jeho týmu,“ řekl Lutnick.
Minulý týden panovala nejistota ohledně načasování cel poté, co Trump uvedl možný termín 2. dubna. Později však úterní termín zopakoval a uvedl, že na Čínu uvalí dodatečnou 10% obchodní daň poté, co 4. února uvalil podobně velkou přirážku na dovoz z této země.
Zdroj: Bloomberg
Index nákupních manažerů ISM
V pondělním ekonomickém kalendáři budou obchodníci sledovat klíčový údaj o únorové aktivitě amerických továren.
Index nákupních manažerů Institutu pro řízení dodávek za minulý měsíc se odhaduje na 50,6 bodu, což je pokles z lednových 50,9 bodu.
Ačkoli by se tato hodnota nacházela nad hranicí 50 bodů, která značí expanzi, signalizovala by možné zpomalení růstu ve výrobním sektoru směřující k poslednímu měsíci prvního čtvrtletí.
V lednu tento ukazatel poprvé za více než dva roky vzrostl, ale trvalost tohoto vzestupu zůstává částečně kvůli Trumpovým celním plánům zpochybněna. Někteří ekonomové upozorňovali, že tyto poplatky by mohly posílit dolar, čímž by se zboží vyrobené v USA stalo méně atraktivním.
Samostatné údaje v posledních dnech poukázaly na zmírnění spotřebitelských výdajů a přetrvávající inflační tlaky, což pro představitele Federálního rezervního systému představuje komplikovaný ekonomický obraz. Na svém posledním lednovém zasedání Fed uvedl, že k dalšímu potenciálnímu snížení úrokových sazeb v letošním roce zaujme vyčkávací postoj, částečně s odkazem na nejistotu ohledně dopadu Trumpových obchodních a imigračních návrhů na inflaci.
Čínská výrobní aktivita rostla v únoru rychleji, než se očekávalo, a to díky silným exportním zakázkám, ukázaly pondělní údaje soukromého indexu nákupních manažerů (PMI).
Caixin výrobní PMI se v únoru zvýšil na tříměsíční maximum 50,8, což je nad očekáváním 50,4 a nad hodnotou 50,1 z předchozího měsíce.
Údaje Caixin přicházejí několik dní poté, co oficiální PMI zveřejněné o víkendu ukázaly, že výrobní sektor v únoru rostl rychleji, než se očekávalo.
Čína se potýká s řadou ekonomických překážek, včetně skomírajícího sektoru nemovitostí, pomalých domácích výdajů a sílícího napětí v mezinárodním obchodě. Přesto byla poptávka ze strany zahraničních klientů solidní a nové vývozní zakázky poprvé od loňského listopadu mírně vzrostly, uvedl průzkum.
„Celkově trh vykazoval jasné známky oživení a výrobci uváděli na trh nové výrobky,“ uvedl Wang Zhe, hlavní ekonom společnosti Caixin Insight.
Bitcoin prudce roste na základě Trumpova příslibu rezerv
Bitcoin v pondělí prudce vzrostl a prodloužil tak noční odraz poté, co Trump vyjmenoval pět kryptoměn, které zahrne do strategické rezervy, což podpořilo kryptotrhy.
Trump v neděli zopakoval své plány na vytvoření kryptoměnové strategické rezervy a uvedl, že nařídil výkonné skupině, aby v projektu pokračovala. Tvrdil, že tuto rezervu budou tvořit Bitcoin, Ether, XRP, Solana a Cardano.
„Americká kryptorezerva pozvedne toto kritické odvětví,“ uvedl Trump v příspěvku na sociálních sítích.
Zdroj: Canva
Trump minulý měsíc podepsal exekutivní příkaz k prozkoumání regulačního rámce pro krypto, včetně zřízení strategické rezervy digitálních aktiv. V příkazu však nebyla o bitcoinu žádná zmínka a bylo v něm uvedeno jen málo podrobností o tom, co by tento regulační rámec měl zahrnovat.
Trump má nyní tento pátek uspořádat v Bílém domě první konferenci o kryptoměnách, kde pravděpodobně nabídne více informací o svých plánech pro toto odvětví.
V nadcházejících dnech budou rovněž zveřejněny ekonomické údaje, včetně čerstvých údajů o aktivitě v továrnách a pečlivě sledované zprávy o počtu zaměstnanců. Jinde soukromý průzkum ukazuje rychlejší než očekávanou expanzi aktivity čínského výrobního sektoru v únoru, zatímco Bitcoin posiluje poté, co prezident Donald Trump uvedl pět kryptoměn, které zahrne do strategické rezervy.Futures na americké akcie v pondělí směřovaly výše, když se investoři připravovali na týden potenciálního vývoje cel a klíčových ekonomických údajů.Do 09:27 SEČ vzrostl futures kontrakt na Dow o 26 bodů, tj. 0,1 %, futures na S&P 500 o 6 bodů, tj. 0,1 %, a futures na Nasdaq 100 o 34 bodů, tj. 0,2 %.Hlavní průměry se v pátek posunuly vpřed po neklidné seanci, kterou podtrhlo sporné setkání prezidenta Trumpa s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, které se odehrálo v přímém televizním přenosu před zraky světových médií. Horká výměna názorů hrozila prohloubením nejistoty kolem ukrajinského konfliktu a posílila již tak nejasné vyhlídky americké ekonomiky a inflace.Z jednotlivých akcií se akcie společnosti Dell propadly poté, co výrobce osobních počítačů uvedl, že ve svém fiskálním roce 2026 očekává pokles upravené hrubé marže. Konkurenční společnost HP rovněž klesla kvůli nižším než očekávaným prognózám čtvrtletního zisku.Nvidia a výrobce elektromobilů Tesla , kteří jsou součástí fenoménu kolem umělé inteligence, však vzrostli a posunuli benchmark S&P 500 vzhůru. Investoři budou tento týden pravděpodobně bedlivě sledovat dění ve Washingtonu, kde se Bílý dům chystá zavést dříve odložená cla na Mexiko a Kanadu.O víkendu řekl ministr obchodu Howard Lutnick televizi Fox News, že tato cla, která byla v únoru odložena o měsíc poté, co Trump získal od severních a jižních sousedů Ameriky záruky kolem posílení ochrany hranic, vstoupí v platnost v úterý.Lutnick však poznamenal, že situace kolem cel zůstává „proměnlivá“, a dodal, že konečné rozhodnutí o navrhované 25% úrovni na všechny položky dovážené z Mexika a neenergetické dovozy z Kanady bude mít Trump.„V úterý budou zavedena cla na Mexiko a Kanadu. Jaká přesně budou, to necháme na jednání prezidenta a jeho týmu,“ řekl Lutnick.Minulý týden panovala nejistota ohledně načasování cel poté, co Trump uvedl možný termín 2. dubna. Později však úterní termín zopakoval a uvedl, že na Čínu uvalí dodatečnou 10% obchodní daň poté, co 4. února uvalil podobně velkou přirážku na dovoz z této země.Zdroj: Bloomberg
V pondělním ekonomickém kalendáři budou obchodníci sledovat klíčový údaj o únorové aktivitě amerických továren.Index nákupních manažerů Institutu pro řízení dodávek za minulý měsíc se odhaduje na 50,6 bodu, což je pokles z lednových 50,9 bodu.Ačkoli by se tato hodnota nacházela nad hranicí 50 bodů, která značí expanzi, signalizovala by možné zpomalení růstu ve výrobním sektoru směřující k poslednímu měsíci prvního čtvrtletí.V lednu tento ukazatel poprvé za více než dva roky vzrostl, ale trvalost tohoto vzestupu zůstává částečně kvůli Trumpovým celním plánům zpochybněna. Někteří ekonomové upozorňovali, že tyto poplatky by mohly posílit dolar, čímž by se zboží vyrobené v USA stalo méně atraktivním.Samostatné údaje v posledních dnech poukázaly na zmírnění spotřebitelských výdajů a přetrvávající inflační tlaky, což pro představitele Federálního rezervního systému představuje komplikovaný ekonomický obraz. Na svém posledním lednovém zasedání Fed uvedl, že k dalšímu potenciálnímu snížení úrokových sazeb v letošním roce zaujme vyčkávací postoj, částečně s odkazem na nejistotu ohledně dopadu Trumpových obchodních a imigračních návrhů na inflaci.Čínská výrobní aktivita rostla v únoru rychleji, než se očekávalo, a to díky silným exportním zakázkám, ukázaly pondělní údaje soukromého indexu nákupních manažerů .Caixin výrobní PMI se v únoru zvýšil na tříměsíční maximum 50,8, což je nad očekáváním 50,4 a nad hodnotou 50,1 z předchozího měsíce.Údaje Caixin přicházejí několik dní poté, co oficiální PMI zveřejněné o víkendu ukázaly, že výrobní sektor v únoru rostl rychleji, než se očekávalo.Čína se potýká s řadou ekonomických překážek, včetně skomírajícího sektoru nemovitostí, pomalých domácích výdajů a sílícího napětí v mezinárodním obchodě. Přesto byla poptávka ze strany zahraničních klientů solidní a nové vývozní zakázky poprvé od loňského listopadu mírně vzrostly, uvedl průzkum.„Celkově trh vykazoval jasné známky oživení a výrobci uváděli na trh nové výrobky,“ uvedl Wang Zhe, hlavní ekonom společnosti Caixin Insight.Bitcoin v pondělí prudce vzrostl a prodloužil tak noční odraz poté, co Trump vyjmenoval pět kryptoměn, které zahrne do strategické rezervy, což podpořilo kryptotrhy.Trump v neděli zopakoval své plány na vytvoření kryptoměnové strategické rezervy a uvedl, že nařídil výkonné skupině, aby v projektu pokračovala. Tvrdil, že tuto rezervu budou tvořit Bitcoin, Ether, XRP, Solana a Cardano.„Americká kryptorezerva pozvedne toto kritické odvětví,“ uvedl Trump v příspěvku na sociálních sítích.Trump minulý měsíc podepsal exekutivní příkaz k prozkoumání regulačního rámce pro krypto, včetně zřízení strategické rezervy digitálních aktiv. V příkazu však nebyla o bitcoinu žádná zmínka a bylo v něm uvedeno jen málo podrobností o tom, co by tento regulační rámec měl zahrnovat. Trump má nyní tento pátek uspořádat v Bílém domě první konferenci o kryptoměnách, kde pravděpodobně nabídne více informací o svých plánech pro toto odvětví.