Klíčové body
- Futures se obchodují výše
- Trump vystoupil v Kongresu
- Lutnick hovoří o clech
- 🚀 Bitcoin [BTC] roste na ceně
V návaznosti na výprodej na Wall Street poté, co cla v úterý vstoupila v platnost, ministr obchodu Howard Lutnick naznačil, že by se Trump mohl s oběma zeměmi setkat „uprostřed“ ohledně kompromisu.
Futures se obchodují výše
Futures na americké akcie ve středu směřovaly k novým ziskům, když investoři sledovali komentáře vrcholného představitele Trumpovy administrativy ohledně možného snížení nedávno zavedených cel vůči Kanadě a Mexiku.
Do 09:49 SEČ si tak futures kontrakt na Dow připsal 248 bodů, tj. 0,6 %, futures na S&P 500 vzrostl o 39 bodů, tj. 0,7 %, a futures na Nasdaq 100 vzrostl o 168 bodů, tj. 0,8 %.
Hlavní indexy na Wall Street se v úterý propadly, oslabeny rozvratem plynoucím z amerických odvodů vůči severním a jižním sousedům a také ze zdvojnásobení cel vůči Číně. Všechny tři země slíbily, že na cla zareagují, což podnítilo obavy z eskalace globální obchodní války.
Na konci obchodní seance ztratil benchmark S&P 500 1,2 % a třicetičlenný index Dow Jones Industrial Average klesl o 1,5 %. Technologický Nasdaq Composite se propadl o 0,4 % a pohyboval se v blízkosti korekce.
Tradiční američtí výrobci automobilů General Motors
Trump vystoupil v Kongresu
Prezident Trump využil úterního projevu v Kongresu k tomu, aby se pochlubil svými rychlými politickými kroky během prvních měsíců svého druhého funkčního období.
S prohlášením, že „Amerika je zpět“, Trump vyjmenoval své kroky, kterými chce změnit obchodní postoj země, přetvořit její zahraničněpolitické vztahy a snížit velikost federální vlády prostřednictvím ministerstva pro zefektivnění státní správy pod vedením Elona Muska.
Stominutový projev v hlavním vysílacím čase – při němž se ozývaly výkřiky prezidentových demokratických oponentů – přišel poté, co Trump uvalil 25% cla na dovoz mexického a neenergetického zboží z Kanady, čímž hrozil rozvrátit hluboce integrovanou severoamerickou ekonomiku. Americká cla na čínský dovoz byla rovněž zdvojnásobena na 20 %.
Ekonomové a vedoucí pracovníci firem varovali, že tato opatření zvýší cenové tlaky a oddálí dlouhodobý boj o potlačení relativně zvýšené inflace. Trump připustil, že odvody způsobí krátkodobě „rozruch“, ale dodal, že „nám to nevadí“.
Lutnick hovoří o clech
Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka se však Trump stále kloní k tomu, že „pravděpodobně“ brzy oznámí kompromisní dohodu s Kanadou a Mexikem o clech.
V rozhovoru pro televizní kanál Fox Business Lutnick poznamenal, že potenciální dohoda by mohla zahrnovat zmírnění některých Trumpových odvodů, které prezident zavedl v reakci na vnímanou nedostatečnou aktivitu těchto zemí, aby zabránily přílivu migrantů a nelegální drogy fentanylu do USA.
Lutnick uvedl, že nové kompromisy by mohly být představeny již ve středu, a poznamenal, že Trump je připraven vyjít dlouholetým americkým obchodním partnerům vstříc „ve středu“.
Kanada a Mexiko již dříve v únoru dostaly 30denní odklad cel poté, co slíbily zvýšit ochranu hranic, ale tato lhůta vypršela krátce po úterní půlnoci poté, co Trump naznačil, že ani jedna ze zemí neudělala dost pro splnění jeho požadavků.

Americká data o příjmech ve službách
V ekonomickém kalendáři budou investoři pravděpodobně bedlivě sledovat čerstvé údaje o aktivitě ve veledůležitém americkém sektoru služeb, zejména poté, co nedávné údaje naznačily, že se americké domácnosti a podniky připravují na dopad Trumpových cel.
Ekonomové očekávají, že index PMI nevýrobního sektoru Institutu pro řízení dodávek ukáže, že tento segment, který tvoří velkou část americké ekonomiky, v únoru mírně oslabil.
Začátkem tohoto týdne metrika ISM sledující zpracovatelský průmysl ochladla, ale zůstala těsně nad 50bodovou hranicí označující expanzi. Samostatný ukazatel cen továrních vstupů však vzrostl na tříleté maximum a nové zakázky se propadly, protože firmy vyjádřily obavy z nejistého provozního prostředí vyplývajícího z cel.
Tato čísla byla v lednu doprovázena vlažnými spotřebitelskými výdaji, nárůstem deficitu obchodu se zbožím a slabou výstavbou domů – to vše vyvolalo obavy z možného zpomalení americké ekonomiky v prvním čtvrtletí.
🚀 Bitcoin roste na ceně
Bitcoin ve středu vzrostl, když prodloužený pokles cen kryptoměn přilákal některé nové investory, kteří chtěli realizovat výhodnější nákupy aktiv,, zatímco naděje na snížení Trumpových obchodních cel rovněž podpořily chuť riskovat.
Největší digitální token na světě v uplynulém týdnu zaznamenal divoké výkyvy, přičemž jeho cena dočasně klesla pod 80 000 dolarů v souvislosti s přetrvávajícími obavami z obchodních cel.

Nedávné Trumpovo oznámení, že pět kryptoměn, včetně Bitcoinu, bude zahrnuto do plánované strategické kryptorezervy, vyvolalo na začátku tohoto týdne krátkodobé oživení.
Mezitím ceny ropy ve středu mírně klesly a obchodovaly se kolem pětiměsíčních minim, když obchodníci vstřebávali plány hlavních producentů na zvýšení těžby v dubnu i vyhlídky na rozsáhlý obchodní konflikt.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky