Klíčové body
- Čínské automobilky, jako Great Wall, BYD a Chery, rychle expandují na globální trhy, zvláště v rozvíjejících se zemích
- Trumpova cla nezastavila růst čínských automobilek, spíše urychlila jejich expanze v jiných regionech
- Čína se stává dominantním hráčem na automobilovém trhu, její vývoz v roce 2024 vzrostl o 20 %
I přesto, že Donald Trump a jeho administrativa usilují o ochranu amerického automobilového průmyslu před čínskou konkurencí, čínské automobilky stále rychle expandují a zaujímají podstatné tržní podíly v zemích po celém světě. V Japonsku, Jižní Africe, Brazílii, Turecku a dalších zemích jsou čínské vozy stále běžnější na silnicích.
Vzhledem k rychlé expanze čínských automobilek na rozvíjejících se trzích je jasné, že Trumpova cla na čínské výrobky nebudou schopná zastavit jejich globální vzestup. Naopak, v některých případech tato cla mohou dokonce ještě urychlit expanzi čínských značek, jelikož automobilky budou hledat nové cesty k většímu podílu na trzích mimo USA.

Zvýšení podílu čínských automobilů v Jižní Africe a Turecku
V Jihoafrické republice si čínské automobilky vedou mimořádně dobře. V současnosti tvoří čínské vozy téměř 10 % tamního trhu, což je významný nárůst oproti pouhým 2 % v roce 2019. Zákazníci si vybírají čínské automobily nejen pro jejich cenovou dostupnost, ale i pro širokou nabídku moderních technologií, které nabízí za nižší ceny než evropské nebo americké značky. Jako příklad může posloužit Oscar Mabuela, 29letý webový designér, který si za 19 300 dolarů pořídil nový vůz Haval Jolion od společnosti Great Wall. Tento model, s cenou výrazně nižší než u konkurenčního Volkswagenu Polo, nabízí podobné technologické vybavení, jaké je dostupné u mnohem dražších vozů.
Podobně se čínské vozy začínají etablovat i v Turecku. V první polovině roku 2024 si čínské automobilky na tomto trhu nárokovaly 8% podíl, zatímco v roce 2022 to bylo téměř zanedbatelné číslo. Tato expanze dokazuje, jak si čínské značky získávají důvěru zákazníků nejen díky nízkým cenám, ale i díky rostoucí kvalitě svých výrobků.
Čína se stává dominantním hráčem na trhu s automobily
Podle Čínské asociace výrobců automobilů vzrostl vývoz čínských osobních automobilů v roce 2024 o téměř 20 % na 4,9 milionu vozů, což je významný nárůst oproti předchozím letům. Tento trend potvrzuje, že Čína se stává dominantním hráčem na globálním automobilovém trhu. Vývoz čínských vozidel neustále roste a čínské značky mají stále větší podíl na mnoha klíčových zahraničních trzích.
Abby Chun Tu, analytička společnosti S&P Global Mobility, uvedla, že čínské automobilky se prosadily na mnoha světových trzích díky vysoce kvalitním a cenově konkurenceschopným vozidlům. Tyto automobily jsou vybaveny pokročilým softwarem a funkcemi, které je konkurenceschopné i s evropskými a americkými značkami.
V současnosti se čínské automobilky zaměřují na méně rozvinuté trhy, kde jsou stále větší příležitosti. Na těchto trzích není tak velká konkurence a automobily jsou cenově přístupné. Čínské automobilky v těchto oblastech již našly svou cílovou skupinu a nabídly vozy, které odpovídají místním potřebám a cenovým požadavkům.
Například v Brazílii byly čínské automobily populární už od roku 2015, kdy místní vláda osvobodila elektromobily a hybridní vozy od 35% dovozní daně. Tento krok byl pro čínské automobilky velkou příležitostí, která jim umožnila zaujmout dominantní postavení v regionu. BYD a Great Wall v současnosti staví nové továrny v Brazílii, což má zajistit další růst jejich podílu na tomto trhu.
Podle výzkumné společnosti AlixPartners by podíl čínských automobilek na globálním trhu mimo jejich domovskou zemi měl vzrůst na 13 % do roku 2030, přičemž včetně Číny by tento podíl mohl dosáhnout až 33 %. V Africe a na Blízkém východě se očekává, že podíl čínských značek dosáhne až 39 %. Tento růst bude podpořen silnou expanzí v Jihoafrické republice, Brazílii, Turecku a dalších rychle rostoucích trzích. Čínské automobilky se také zaměřují na elektromobily, které stále více přitahují pozornost, zejména v zemích, kde se přechází k ekologičtější dopravě a kde je podpora pro elektromobily.

Výzvy a příležitosti pro čínské automobilky
I přesto, že čínské automobilky čelí některým výzvám, jako je nedostatečná nabíjecí infrastruktura nebo obavy zákazníků z spolehlivosti a dostupnosti náhradních dílů, jejich ceny zůstávají velmi atraktivní. Čínské automobilky využívají nízké ceny, aby si získaly širokou základnu zákazníků, přičemž se soustředí na kvalitu a technologické vybavení svých vozů. Tento přístup jim umožňuje konkurovat i zavedeným evropským a japonským značkám, které jsou na těchto trzích silně etablovány.
Čínské automobilky se neustále rozšiřují a získávají podíl na globálních trzích. Díky cenově dostupným a technologicky vyspělým vozům se etablovaly na mnoha rozvíjejících se trzích, jako je Brazílie, Jižní Afrika, Turecko a Chile. I přesto, že čelí některým výzvám, jejich strategie a produkty se ukázaly jako vysoce konkurenceschopné a pokračující expanze v těchto regionech ukazuje, že Čína bude i nadále dominovat na světovém automobilovém trhu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky