Klíčové body
- Guvernér BoE Andrew Bailey tvrdí, že obnovení inflace není důvodem k obavám, ale někteří ekonomové varují před potenciálními sekundárními efekty
- Růst mezd a cen může vést k tlaku na inflaci, což by mohlo ovlivnit hospodářský růst v dlouhodobém horizontu
- Někteří ekonomové varují, že BoE podceňuje inflaci, která by mohla v roce 2025 vzrůst, což zpomalí cyklus snižování úrokových sazeb
Tento názor však není sdílen všemi ekonomy, přičemž někteří bývalí členové měnové politiky varují, že centrální banka by mohla být nucena pozastavit cyklus snižování úrokových sazeb. Důvodem jsou sekundární ekonomické efekty, které by mohly mít větší dopad, než se v současnosti předpokládá.
Martin Weale, profesor na King’s College London a bývalý člen Výboru pro měnovou politiku BoE, uvedl, že pokud bude inflace růst i v nadcházejících měsících, centrální banka by měla být opatrná při pokračování v dalším snižování sazeb. „Pokud to bude pokračovat i v příštích několika měsících, pak bych byl z dalšího snižování nervózní,“ řekl Weale. Jeho obavy spočívají v tom, že obnovení inflace může mít negativní sekundární efekty, jako je růst mezd a cenové tlaky na podniky.
Bailey a jeho komise pro stanovení sazeb jsou však přesvědčeni, že tyto obavy jsou přehnané. Podle nich jsou faktory, které vedou k růstu cen, dočasné – především se jedná o náklady na energie. Někteří ekonomové ale varují, že takový přístup může být riskantní, protože podniky budou nuceny zvýšit ceny, aby pokryly rostoucí náklady na zaměstnanecké mzdy. Tento tlak na ceny by mohl mít dlouhodobé následky, které by se staly trvalými, pokud by snižování sazeb neustalo.

Obavy z dlouhodobých ekonomických důsledků
DeAnne Juliusová, bývalá členka výboru pro stanovení sazeb BoE, uvedla, že riziko pro ekonomiku je příliš velké, aby bylo ignorováno. „Podniky, které mohou zvýšit ceny, tak učiní, aby se pokusily alespoň částečně pokrýt dodatečné náklady, které jim hrozí od 1. dubna, kdy dojde ke zvýšení národního pojištění a zvýšení minimální mzdy,“ varovala. To vše může vést k dalšímu tlaku na inflaci.
Weale dodal, že v současnosti existují negativní trendy, které by měly centrální banku varovat. „Máme nepříznivý trend ve vývoji mezd. Máme nepříznivý vývoj cen služeb. Máme nepříznivý vývoj jáderné inflace, a když to všechno sečteme dohromady, pak si myslím, že to musí být zdrojem obav,“ řekl Weale. Dále poznamenal, že trend ve mzdách naznačuje, že očekávání na trhu práce nejsou normální, což by mohlo znamenat problémy pro hospodářský růst.
Bývalí členové BoE připomínají, že guvernér Bailey a jeho kolegové v minulosti použili podobné argumenty, když označili růst inflace po pandemii za „přechodný“. Tento termín se však později ukázal jako zavádějící, protože inflace začala růst i nadále a ekonomika čelila dalším problémům. Nyní, po roce, kdy inflace opět přesáhla cílových 2 %, se objevují obavy, že tentokrát by mohly existovat paralely s předchozím obdobím.
Výhled inflace a úrokových sazeb
V lednu 2025 byla inflace v Británii vyšší než očekávané 3 %, přičemž očekávání BoE pro letošní rok ukazují na vrchol až 3,7 %, což je o více než procentní bod více, než se předpokládalo v listopadu 2024. Banka přesto pokračuje v cyklu snižování úrokových sazeb. Tento proces je zatím pomalý, s plánovanými dvěma sníženími sazeb do listopadu 2025 a šancí na třetí do konce roku.
Mezitím někteří ekonomové tvrdí, že BoE může podceňovat inflaci, která v nadcházejících měsících pravděpodobně vzroste. Deutsche Bank, například, očekává, že inflace během léta 2025 dosáhne 4,25 %. Hlavní britský ekonom Deutsche Bank, Sanjay Raja, varoval, že pokud se inflace bude vyvíjet tímto směrem, mohlo by to znamenat, že snižování sazeb bude nakonec spíše opožděné než urychlené. V tomto ohledu upozorňuje na význam trhu práce jako klíčového faktoru pro rozhodování BoE.
Bailey se brání těmto varováním a poukazuje na to, že očekávaný růst inflace je podporován především regulovanými cenami, jako jsou ceny energií, a na ochlazující se trh práce, který může omezit vyjednávací sílu pracovníků. To by mohlo znamenat, že cenový růst nebude trvalý. Průzkum podnikatelské lobby CBI ukázal, že firmy v soukromém sektoru očekávají pokles aktivit už čtvrté čtvrtletí v řadě, což naznačuje zpomalení ekonomiky.
Nicméně Bailey nezpochybňuje možnost, že sekundární efekty mohou zůstat přítomné. Růst mezd v soukromém sektoru přesahuje 6 %, což znamená, že domácnosti budou čelit dalšímu tlaku na svou životní úroveň. To může zvýšit citlivost domácností na růst cen, což by mohlo mít dlouhodobé negativní důsledky pro ekonomiku.
Viceguvernér BoE, Dave Ramsden, také uznal, že mzdové vyrovnání bylo silnější, než se očekávalo, a že slabá produktivita omezuje, jak rychle může ekonomika růst bez toho, aniž by došlo k dalšímu nárůstu inflace. Jeho projev ukázal, že centrální banka si je vědoma problémů na trhu práce, které mohou ovlivnit vyjednávací sílu pracovníků a tím pádem i celkový cenový tlak.
Podle některých ekonomů bude záviset na tom, jak se situace bude vyvíjet v průběhu roku 2025. Michael Saunders, bývalý člen MPC, považuje současný nárůst inflace za dočasný. „Celková inflace je tažena nahoru částečně energiemi a potravinami – klasickými dočasnými faktory,“ řekl Saunders. Přesto však varoval, že inflace stále představuje potenciální riziko pro ekonomiku, a že to bude i nadále faktor, na který musí centrální banka reagovat s opatrností.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky