Klíčové body
- Asijské akcie klesly kvůli otřesům způsobeným Trumpovými novými cly
- Wall Street utrpěla největší propad od pandemie, akcie padaly napříč sektory
- Trumpova cla vyvolala obavy z vyšší inflace a zpomalení růstu
- Investoři čekají, zda Fed zareaguje snížením úrokových sazeb
Kleslo vše od ropy přes akcie velkých technologických firem až po hodnotu amerického dolaru vůči ostatním měnám. Dokonce i zlato, tradiční bezpečný přístav, který nedávno dosáhl rekordních hodnot, stáhl dolů poté, co Trump oznámil svůj soubor cel „Den osvobození“,“ což podle ekonomů nese riziko potenciálně toxické kombinace oslabení hospodářského růstu a vyšší inflace.
Trhy v Šanghaji, na Tchaj-wanu, v Hongkongu a Indonésii byly z důvodu svátků zavřené, což omezilo rozsah pátečních výprodejů v Asii.
Tokijský index Nikkei 225 ztratil 4,3 % na 33 263,58 bodu, zatímco jihokorejský index Kospi se propadl o 1,8 % na 2 441,86 bodu.
Oba američtí spojenci uvedli, že se soustředí na vyjednávání o nižších clech s Trumpovou administrativou.
Australský index S&P/ASX 200 klesl o 2,2 % na 7 684,30 bodu.
V rámci dalšího pátečního obchodování na začátku týdne americký dolar klesl na 145,39 japonského jenu ze 146,06. Jen je často využíván jako útočiště v nejistých časech, zatímco Trumpova politika má částečně oslabit dolar, aby zboží vyrobené v USA bylo cenově konkurenceschopnější v zahraničí. Euro posílilo z 1,1055 USD na 1,1095 USD.

Trump oznámil minimální 10% clo na celosvětový dovoz, přičemž na výrobky z některých zemí, jako je Čína a výrobky z Evropské unie, bude sazba daně mnohem vyšší. Menší a chudší asijské země byly postiženy cly ve výši až 49 %.
Podle banky UBS je „pravděpodobné“, že celková výše cel, která by konkurovala úrovním nevídaným po více než sto let, by mohla v letošním roce srazit hospodářský růst USA o 2 procentní body a zvýšit inflaci téměř na 5 %.
Podle Bhanu Baweja a dalších stratégů UBS je to tak velký zásah, že „racionální mysl považuje možnost jejich udržení za nízkou“.
Trump již dříve uvedl, že cla by mohla způsobit „malé otřesy“ v ekonomice a na trzích. Ve čtvrtek však tento dopad bagatelizoval.
„Trhy budou vzkvétat, akcie budou vzkvétat a země bude vzkvétat,“ řekl Trump, když opouštěl Bílý dům a odlétal na Floridu.
Index S&P 500 se propadl o 4,8 % na 5 396,52 bodu a Dow Jonesův průmyslový index o 4 % na 40 545,93 bodu. Nasdaq composite se propadl o 6 % na 16 550,61 bodu.
Některé z nejhorších úderů postihly menší americké společnosti a index menších akcií Russell 2000 klesl o 6,6 % a stáhl se o více než 20 % pod svůj rekord.
Čtyři z každých pěti akcií, které tvoří index S&P 500, klesly.
Společnost Best Buy se propadla o 17,8 %, protože elektronika, kterou prodává, se vyrábí po celém světě. Letecká společnost United Airlines ztratila 15,6 %, protože zákazníci, kteří se obávají o globální ekonomiku, možná nebudou tolik létat na služební cesty nebo se nebudou cítit dostatečně pohodlně, aby si vzali dovolenou. Společnost Target se propadla o 10,9 % kvůli obavám, že její zákazníci, které již tak tlačí stále vysoká inflace, mohou být pod ještě větším tlakem.
Investoři věděli, že se Trump chystá oznámit nová rozsáhlá cla, a obavy kolem toho již stáhly hlavní měřítko zdraví Wall Street, index S&P 500, o 10 % pod jeho historické maximum.

Někteří analytici a investoři se domnívali, že Trump může cla použít pouze jako nástroj pro vyjednávání, nikoli jako dlouhodobou politiku. Ve středu však naznačil, že je vnímá jako způsob, jak vrátit pracovní místa v továrnách zpět do Spojených států, což může trvat roky.
Federální rezervní systém by mohl snížit úrokové sazby, aby podpořil ekonomiku, ale nižší sazby mohou zvýšit inflaci, která již nyní vyvolává obavy vzhledem k tomu, že americké domácnosti se připravují na prudké zvýšení svých účtů v důsledku cel.
Výnosy státních dluhopisů částečně klesly v důsledku rostoucích očekávání ohledně nadcházejícího snížení sazeb spolu s obecnými obavami o zdraví americké ekonomiky. Výnos desetileté státní pokladny klesl na 4,04 % z úrovně 4,20 % koncem středy a z lednových zhruba 4,80 %.
Čtvrteční zpráva uvedla, že minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti méně amerických pracovníků, což je lepší výsledek, než ekonomové očekávali. Samostatná zpráva uvedla, že aktivita amerických dopravních, finančních a dalších podniků v odvětví služeb minulý měsíc vzrostla, avšak méně, než se předpokládalo.
Rovněž v pátek brzy ráno americká referenční ropa ztratila 70 centů na 66,25 USD za barel. Mezinárodní standardní ropa Brent klesla o 64 centů na 69,50 USD za barel.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky