Klíčové body
- Asijské akcie klesají, o půlnoci začínají platit cla
- Čína stále hrozí odvetnými opatřeními
- Dolar klesá, ropa lehce roste
Japonský index Nikkei 225 zpočátku ztrácel téměř 4 % a trhy v jiných částech regionu rovněž klesaly.
V úterý index S&P 500 klesl o 1,6 % poté, co smazal počáteční zisk ve výši 4,1 %. Tím se dostal téměř o 19 % pod svůj únorový rekord. Průmyslový index Dow Jones klesl o 0,8 %, zatímco index Nasdaq Composite ztratil 2,1 %. Stále panuje nejistota ohledně toho, jak prezident Donald Trump naloží se svou obchodní válkou.
Výrazně vyšší cla měla v USA začít platit po půlnoci východního času a investoři netuší, co si o obchodní válce prezidenta Donalda Trumpa mají myslet.

Ústup přes noc a na začátku středy v Asii následoval po růstu akcií po celém světě na začátku dne, kdy indexy v Tokiu vzrostly o 6 %, v Paříži o 2,5 % a v Šanghaji o 1,6 %.
Index Nikkei 225 v Tokiu klesl o více než 3,9 %, než se vyrovnal. Asi hodinu po otevření trhu klesl o 2,7 % na 32 114,65 bodu.
V Hongkongu ztratil Hang Seng 1,8 % na 19 771,69, zatímco šanghajský index Composite se snížil jen o několik bodů na 3 145,18 bodu.
Jihokorejský Kospi ztratil 0,6 % na 2 321,42 bodu, zatímco australský S&P/ASX 200 klesl o 1 % na 7 436,90 bodu. Akcie na Novém Zélandu rovněž klesly.
Analytici varovali, aby finanční trhy očekávaly další výkyvy nahoru a dolů vzhledem k nejistotě, jak dlouho Trump zachová přísná cla na dovoz, která zvýší ceny pro americké zákazníky a zpomalí ekonomiku. Pokud budou trvat dlouho, ekonomové a investoři očekávají, že způsobí recesi. Pokud je Trump prostřednictvím jednání relativně rychle sníží, nejhoršímu scénáři by se mohl vyhnout.
Na Wall Street stále přetrvává naděje, že jednání mohou být možná, což pomohlo k ranní rally. Trump v úterý uvedl, že rozhovor s úřadujícím jihokorejským prezidentem jim pomohl dosáhnout „mezí a pravděpodobnosti velké dohody pro obě země“.
Japonské akcie v úterý vedly světové trhy vzhůru poté, co premiér země Šigeru Išiba po rozhovoru s Trumpem jmenoval svého obchodního vyjednavače pro rozhovory se Spojenými státy.
Čína prohlásila, že bude „bojovat až do konce “, a varovala před protiopatřeními poté, co Trump v pondělí pohrozil, že ještě více zvýší cla na druhou největší ekonomiku světa.
Tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý uvedla, že Trumpovy hrozby ještě vyššími cly vůči Číně se stanou realitou po půlnoci, kdy bude dovoz z Číny zdaněn ohromující 104% sazbou.
To se bude shodovat s nejnovějším souborem Trumpových rozsáhlých cel, která mají začít platit ve 12:01. A Trump dal jasně najevo, že nehodlá mít žádné výjimky nebo osvobození, jak uvedl hlavní americký obchodní vyjednavač Jamieson Greer.

Obchodní zástupce USA ve výpovědi před senátním výborem rovněž uvedl, že zhruba 50 zemí již bylo v kontaktu a on jim to sdělil: „Pokud máte lepší nápad, jak dosáhnout reciprocity a snížit náš obchodní deficit, chceme s vámi mluvit, chceme s vámi jednat.“
Trumpova obchodní válka je útokem na globalizaci, která formovala světovou ekonomiku a pomohla snížit ceny výrobků na pultech obchodů, ale také způsobila odchod pracovních míst ve výrobě do jiných zemí. Trump prohlásil, že chce snížit obchodní deficit, který udává, o kolik více Spojené státy dovážejí z jiných zemí, než do nich posílají jako vývoz.
V rámci dalších obchodů na počátku středy klesla americká referenční ropa o 2 dolary na 57,58 dolaru za barel. Mezinárodní standardní ropa Brent ztratila 1,98 USD na 60,84 USD za barel.
Americký dolar klesl na 145,76 japonského jenu ze 146,29 jenu. Euro vzrostlo na 1,1010 USD z 1,0995 USD.
Cena zlata vzrostla o 28 dolarů na 3 018 dolarů za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky