Klíčové body
- Asijské akcie se zotavily díky státní podpoře a naději na obchodní dialog
- Japonský trh posílil přes 5 % po slibech výhodnějšího jednání s USA
- Napětí kvůli clům dál roste, Čína slíbila odvetu a intervence
- Investoři čekají na Trumpův další krok, trhy zůstávají vysoce volatilní
Státní dluhopisy po pondělním prudkém výprodeji posílily.
Benchmarkové indexy v Japonsku vzrostly o více než 5 %, stejně jako futures kontrakty pro USA a Evropu. Akcie v Hongkongu a Číně se posunuly vpřed, protože fondy napojené na stát nakupovaly aktiva a centrální banka slíbila půjčky, které mají pomoci stabilizovat trh. Ropa posílila, zatímco zlato poprvé za poslední čtyři dny vzrostlo. Dolar se vůči hlavním partnerům propadl.
Volatilita vzrostla poté, co Spojené státy minulý týden představily rozsáhlá cla, a z globálních akcií bylo vymazáno 10 bilionů dolarů. S rostoucími obavami z globální recese a eskalace obchodní války se investoři upínali k jakýmkoli náznakům oddechu. Prozatím však prezident Donald Trump pohrozil, že uvalí na Čínu další 50 % cla, a zároveň visí ve vzduchu vyhlídka na určitá jednání.
„Je příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme se dostali za roh, zejména když Trump stále vznáší myšlenku dalších cel na Čínu,“ uvedl Tim Waterer, hlavní analytik trhu ve společnosti KCM Trade. „Je zde mnoho pohyblivých částí a recese zůstává v rovnici jako možnost, zatímco USA pokračují v tvrdé hře s cly.“
Japonské akcie vyskočily, když Trump po telefonátu s premiérem Šigeru Išibou pověřil dva členy svého kabinetu, aby zahájili dvoustranná obchodní jednání. Zdálo se, že Japonsko dostane v rozhovorech o clech přednost před ostatními obchodními partnery USA, čímž se Tokio postaví do čela dlouhé fronty zemí, které usilují o zrušení těchto poplatků.

Trump v pondělí pronesl litanii komentářů o svých plánovaných clech vůči světovým obchodním partnerům. Prezident však nabídl jen málo jasných informací o tom, co požaduje výměnou za snížení celních sazeb – nebo zda je vůbec ochoten nabídnout úlevy.
„Nemyslím si, že jsme pokročili dále, pokud jde o vyjasnění toho, v čem spočívá toto obchodní vyjednávání,“ řekl Peter S. Kim, investiční stratég společnosti KB Securities. „Trh byl velmi překvapen intenzitou a rozsahem obchodní války a jejím ozbrojováním.“
V úterý Čína udeřila na USA za hrozbu zvýšení cel a slíbila, že pokud Washington bude následovat, podnikne odvetná opatření.
„Americká hrozba eskalace cel vůči Číně je chybou na chybě, která opět odhaluje vyděračskou povahu USA,“ uvedlo čínské ministerstvo obchodu. „Pokud budou USA trvat na svém, Čína bude bojovat až do konce.“
Mezitím se Peking na znamení, že se připravuje na prodloužení obchodního napětí, zavázal, že jeho státem podporované fondy budou nakupovat místní akcie a burzovně obchodované fondy. Centrální banka uvedla, že poskytne státnímu fondu podporu, až to bude nutné, aby zajistila stabilitu kapitálových trhů. Umožnila také oslabení jüanu prostřednictvím nižšího referenčního kurzu.
Tchajwanské akcie se v úterý posunuly dále do medvědího teritoria, přičemž akciový benchmark klesl až o 5,4 % na nejnižší úroveň za posledních 14 měsíců, čímž se vymykal oživení regionálních protějšků. Tlak na výprodej zatížil místní trh poté, co v pondělí více než 900 akcií dosáhlo hranice poklesu.
Na trhu dluhopisů v pondělí klesly státní dluhopisy a smazaly tak část svého největšího týdenního nárůstu od srpna. Výnos desetiletého dluhopisu vzrostl o 19 bazických bodů, protože investoři likvidovali ziskové obchody, aby pokryli ztráty z akcií. V úterý klesly o čtyři bazické body.
„Včerejší cenová akce byla spíše o snižování rizika a vybírání zisků z těch obchodů, které jsou v penězích, aby se pokryly ztráty z jiných aktiv, jako jsou akcie,“ řekl Damien McColough, vedoucí výzkumu pevného výnosu ve společnosti Westpac Banking Corp. v Sydney.
Sázky obchodníků na to, o kolik Federální rezervní systém v letošním roce sníží úrokové sazby v USA, kolísají. V jednodenních úrokových swapech se v letošním roce promítla již nejméně tři snížení, přičemž první z nich bylo plně zaúčtováno na červen. Prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee uvedl, že mezi podnikateli panují velké obavy, že cla by mohla vyvolat rozsáhlé narušení dodávek a obnovit inflační tlaky.

O rizicích Trumpovy celní politiky hovoří stále více významných finančních manažerů, miliardář Ken Griffin ji označil za „obrovskou politickou chybu“ administrativy.
V Asii index MSCI Asia Pacific vyskočil až o 2,6 % a odrazil se tak od pondělního propadu o 8,7 %, který byl nejhorší v historii. Čtrnáctidenní index relativní síly pro tento ukazatel v pondělí klesl pod 30, což je úroveň, kterou někteří investoři považují za přeprodanou.
„Trh nachází dočasné dno, což by mohlo vést k nové sondě směrem dolů, než se stabilizuje,“ uvedl Rajeev De Mello, globální makroportfolia manažer společnosti Gama Asset Management. „Investoři čekají, až prezident Trump mrkne. Tlak na něj, aby veřejnosti a investorům vysvětlil, jaká je konečná hra, se zvyšuje. Nebude chtít kapitulovat příliš rychle, ale jsme blízko.“
Z asijských korporátních zpráv vyskočily v Hongkongu akcie čínského automobilového gigantu BYD Co. o více než 7 % poté, co uvedl, že jeho čistý zisk za první čtvrtletí vzroste. Společnost Samsung Electronics Co. posílila až o 4 % poté, co zisk překonal očekávání díky prodeji chytrého telefonu Galaxy S25 a starších DRAM čipů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky