Klíčové body
- Jednání o clech ovládnou zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu
- Nový ministr financí Scott Bessent bude klíčovou postavou celních dohod
- Trumpova cla zvyšují tlak na rozvojové ekonomiky a dluhovou zátěž
- Budoucnost americké podpory MMF a Světové banky zůstává nejistá
S kým mohu mluvit, abychom uzavřeli obchodní dohodu?
Na půlročních setkáních Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky panuje čilý ruch, probíhají zde mnohostranná politická jednání na vysoké úrovni, ale také individuální schůzky ministrů financí, kteří chtějí zprostředkovat dohody o financování projektů, zahraničních investicích doma a v případě chudších ekonomik o odpuštění dluhů.
Letos bude spíše než koordinace politik v oblasti změny klimatu, inflace a finanční podpory boje Ukrajiny proti ruské invazi dominovat jedno téma: cla.
Přesněji řečeno, jak se vymanit – nebo alespoň minimalizovat – bolest z bezprecedentního přívalu vysokých dovozních daní, které od svého lednového návratu do Bílého domu zavedl americký prezident Donald Trump.
A pozornost se může soustředit hlavně na jednoho muže, nového amerického ministra financí Scotta Bessenta, který je hlavním Trumpovým vyjednavačem pro celní dohody a jehož podpora MMF a Světové banky zůstává otazníkem.

„Týdnu budou dominovat obchodní války, stejně jako bilaterální jednání, která se nějakým způsobem, v nějaké podobě či formě snaží vést téměř každá země,“ řekl Josh Lipsky, vrchní ředitel Geoekonomického centra Atlantické rady. „Takže se z toho stane jarní setkání, kterému bude dominovat jediné téma.“
„POZORUHODNÁ SNÍŽENÍ“
Trumpova cla již zatemňují ekonomické prognózy MMF, které mají být zveřejněny v úterý, což zvýší tlak na dluhovou zátěž rozvojových zemí.
Výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová minulý týden uvedla, že prognózy růstu Světového ekonomického výhledu budou zahrnovat „pozoruhodné markanty, ale ne recesi“, a to zejména kvůli „mimorozpočtové“ nejistotě a volatilitě na trhu způsobené celními zmatky.
Ačkoli Georgievová uvedla, že reálná světová ekonomika nadále funguje dobře, varovala, že stále negativnější vnímání obchodních otřesů a obavy z recese mohou zpomalit hospodářskou aktivitu.
Lipsky uvedl, že potenciální novou výzvou pro tvůrce politik je, zda dolar bude stále bezpečným aktivem poté, co Trumpova cla vyvolala výprodej amerického státního dluhu.
Zasedání MMF a Světové banky spolu s vedlejším setkáním finančních představitelů skupiny 20 se ukázala jako klíčová fóra pro koordinaci razantních politických opatření v době krize, jako byla pandemie COVID-19 a globální finanční krize v letech 2008-2009.
Tentokrát se delegace s ministry obchodu budou snažit především posílit své vlastní ekonomiky, říkají političtí experti.
„Zaměření těchto setkání v minulých letech, které bylo do značné míry zaměřeno na reformu mnohostranných rozvojových bank a do jisté míry na posílení architektury státního dluhu, půjde stranou,“ řekla Nancy Leeová, bývalá úřednice amerického ministerstva financí, která je vedoucí politickou pracovnicí Centra pro globální rozvoj ve Washingtonu.
BESSENTOVA JEDNÁNÍ O CLECH
Japonsko, které je pod tlakem Trumpových 25 % cel na automobily a ocel a recipročních cel na vše ostatní, jež by mohla dosáhnout 24 %, má obzvláště velký zájem na rychlém sepsání dohody o amerických clech.
Vzhledem k tomu, že rozhovory pokročily více než u ostatních zemí a účastní se jich i Trump, očekává se, že se japonský ministr financí Katsunobu Kato setká s Bessentem, aby jednání obnovil na okraj zasedání MMF a Světové banky.
Jihokorejský ministr financí Choi Sang-mok rovněž přijal pozvání od Bessenta na schůzku tento týden, aby jednal o obchodu, uvedlo soulské ministerstvo financí, neboť spojenec USA závislý na exportu usiluje o odklad zavedení 25 % cel a o spolupráci s USA v oblastech společného zájmu, jako je energetika a stavba lodí.
Mnozí účastníci jednání však mají pochybnosti o podpoře Trumpovy administrativy ze strany MMF a Světové banky. Projekt 2025, politický manifest tvrdě pravicových republikánů, který ovlivnil mnoho Trumpových rozhodnutí o změně vlády, vyzval k vystoupení USA z těchto institucí.
„Na těchto jednáních vidím skutečně klíčovou roli ministra Bessenta, který by měl odpovědět na některé velmi zásadní otázky,“ řekl Lee. „Především, zda USA považují podporu MDB

FINANČNÍ PODPORA ZE STRANY USA
Prezident Světové banky Ajay Banga minulý týden uvedl, že s Trumpovou administrativou vedl konstruktivní rozhovory, ale nevěděl, zda bude financovat příspěvek USA do fondu banky pro nejchudší země světa ve výši 4 miliard dolarů, který loni přislíbila administrativa bývalého prezidenta Joe Bidena.
Očekává se, že Banga tento týden také rozšíří informace o obratu banky v oblasti financování energetiky od primárně obnovitelných zdrojů energie k zahrnutí jaderných a dalších plynových projektů a k posunu směrem k většímu počtu projektů adaptace na změnu klimatu – což je kombinace, která více odpovídá Trumpovým prioritám.
Bessent sice podpořil nový úvěrový program MMF pro Argentinu ve výši 20 miliard dolarů, minulý týden přijel do Buenos Aires, aby vyjádřil podporu hospodářským reformám země, a řekl, že USA chtějí více takových alternativ k „dravým“ bilaterálním úvěrovým dohodám s Čínou.
Tři bývalí kariérní úředníci ministerstva financí, kteří později zastupovali USA ve výkonné radě MMF, označili fond za „skvělou finanční dohodu pro Ameriku“.
Meg Lundsagerová, Elizabeth Shortinoová a Mark Sobel ve svém stanovisku zveřejněném v novinách The Hill uvedli, že MMF nabízí USA, které jsou dominantním akcionářem, značný ekonomický vliv prakticky za nulovou cenu.
„Pokud USA z MMF vystoupí, vyhraje Čína,“ napsali. „Náš vliv nám umožňuje utvářet MMF tak, abychom dosáhli amerických priorit.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky