Klíčové body
- Futures klesají
- Trumpova celní milost
- Index spotřebitelských cen USA
- 🎢 Horská dráha na současném trhu
Trump naznačil, že pozitivní reakce finančních trhů ho přiměla změnit kurz a zavést 90denní odklad mnoha cel.
Zvýšená cla na Čínu však zůstala v platnosti, což vyvolalo odvetnou reakci Pekingu, která prohloubila obavy z obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Jinde budou investoři sledovat klíčové údaje o inflaci v USA, které by mohly poskytnout přehled o tom, jak celní turbulence ovlivňuje růst cen.
Futures klesají
Futures na americké akcie zamířily níže, což naznačuje možné zakolísání nálady investorů navzdory Trumpově obratu v otázce cel na poslední chvíli.
Do 10:47 SEČ se futures kontrakt na Dow propadl o 400 bodů, tj. o 1,0 %, futures na S&P 500 klesly o 73 bodů, tj. o 1,3 %, a futures na Nasdaq 100 se snížily o 345 bodů, tj. o 1,8 %. Dolar rovněž oslabil a snažil se udržet zisky dosažené během předchozí noci.
Hlavní indexy zaznamenaly ve středu po Trumpově oznámení o odpuštění cel prudké zisky, které připomínaly výrazný růst z října 2008, kdy investoři doufali v oznámení opatření na zastavení tehdy se rozvíjející finanční krize.
Do konce obchodního dne na Wall Street vzrostl blue-chip index Dow Jones Industrial Average o 2 963 bodů, tj. o 7,9 %, benchmark S&P 500 o 474 bodů, tj. o 9,5 %, a technologický Nasdaq Composite o 1 857 bodů, tj. o 12,2 %. Téměř všechny akcie v indexu S&P 500 vzrostly.
Akcie se v posledních dnech propadly v důsledku volatilních obchodů, které vymazaly biliony dolarů v globálních akciích, protože investoři se obávali dopadu cel na hospodářský růst a inflaci.
Na trzích s pevným výnosem výnosy státních dluhopisů snížily zisky po známkách solidní poptávky ve vládní aukci desetiletých dluhopisů v hodnotě 39 miliard dolarů. Obrat na trhu dluhopisů v tomto týdnu, který připomínal příval hotovosti z dob COVID, Trump zřejmě uvedl jako jeden z důvodů svého obratu v obchodní politice.
„Ačkoli Trump ještě dokázal ustát výprodeje na akciovém trhu, ve chvíli, kdy začal slábnout i trh s dluhopisy, bylo jen otázkou času, kdy se mu jeho agresivní celní politika začne vracet jako bumerang,“ uvedli analytici Capital Economics ve zprávě klientům.
Trumpův celní odklad
Když se finanční trhy po celém světě začaly otřásat, Trump nečekaně oznámil devadesátidenní pozastavení většiny svých rozsáhlých a represivních cel vůči řadě zemí.
V příspěvku na sociálních sítích však Trump uvedl, že tyto země budou i nadále čelit „podstatně sníženému recipročnímu clu“ ve výši 10 %, které se navrší k dříve zavedeným 25 % odvodům na ocel, hliník a automobily.
Zásadní je, že se zastavení netýkalo Číny, která byla dlouho hlavním předmětem Trumpova hněvu v souvislosti s obchodem. Místo toho uvedl, že zvýší cla na čínský dovoz na ohromujících 125 % – tento krok přišel poté, co Peking zvýšil svá vlastní cla na příchozí americké výrobky na 84 %, čímž se obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa ještě vyostřila. Čína byla v loňském roce druhým největším zdrojem amerického dovozu.
Při vysvětlování svého překvapivého obratu před novináři Trump, který ještě nedávno trval na tom, že zvýšená cla zůstanou v platnosti, Američanům vzkázal „Buďte v klidu!“, a to i přes otřesy na finančních trzích. Dodal, že lidé „začínají reagovat“ a „začínají mít trochu strach“.
Analytici upozornili, že přetrvává nejistota ohledně trajektorie Trumpových cel, která vrhla stín na výhled americké ekonomiky a zkomplikovala přístup podniků k budoucím výdajům.
„Nezapomínejte, že už jsme tu byli s oznámeními a pak jsme dostali nějaké pauzy, jen aby původně oznámené clo bylo znovu zavedeno. Opatrnost jako taková zůstává na místě,“ uvedl Carsten Brzeski, globální vedoucí oddělení Makro) ve společnosti ING, ve své poznámce.

„Bylo by překvapením, kdyby dnešní oznámení bylo skutečně návratem ‚zdravého rozumu‘.“
Čínská odvetná cla vstupují v platnost
Čínská odvetná cla ve výši 84 % na americké zboží vstoupila v platnost jak, informovalo několik místních médií.
Země po celém světě zvýšená cla prezidenta Trumpa vesměs odsoudily a naznačily, že na ně hodlají odpovědět. Peking zatím neprojevil žádné náznaky ústupu a varoval před možností vyhrocené obchodní války se Spojenými státy. Čínské ministerstvo obchodu prohlásilo, že je připraveno „bojovat až do konce“.
Trump ve středu původně oznámil cla ve výši 104 %, později je však zvýšil na 125 % a zároveň ostře kritizoval odvetná opatření ze strany Pekingu.
Mírnější než očekávané údaje o čínské inflaci za březen naznačily, že americká obchodní cla již mohou druhou největší světovou ekonomiku oslabovat. Očekává se, že čínští představitelé poskytnou ještě větší fiskální a měnovou podporu, aby pomohli kompenzovat dopady těchto poplatků.
Index spotřebitelských cen USA
Trhy nyní s napětím očekávají nejnovější údaj o indexu spotřebitelských cen

Ekonomové očekávají, že se celkový index spotřebitelských cen za dvanáct měsíců do března mírně ochladí na 2,5 %, což je pokles z únorových 2,8 %. Meziměsíčně se očekává jeho zmírnění z 0,2 % na 0,1 %.
Takzvaný „jádrový“ ukazatel, který vylučuje volatilnější položky, jako jsou potraviny a pohonné hmoty, by měl podle odhadů dosáhnout 3,0 % meziročně a 0,3 % meziměsíčně. V únoru činily 3,1 % a 0,2 %.
Nedávné údaje naznačují, že inflační očekávání spotřebitelů se v důsledku cel zvýšila. Poslední březnový spotřebitelský průzkum Michiganské univerzity ukázal, že dlouhodobá inflační očekávání se pohybují nad 4 % vzhledem k častému vývoji a proměnám hospodářské politiky.
Mezitím cenový index výdajů na osobní spotřebu, který Federální rezervní systém pečlivě sleduje, naznačil přetrvávající, i když stabilní inflační tlaky. Zápis z jednání Fedu z minulého měsíce však ukázal, že tvůrci politiky se obávají dvojího rizika – vyšší inflace a zpomalujícího hospodářského růstu.
Ropa klesá
Ceny ropy klesly v důsledku obav z eskalace obchodní války mezi USA a Čínou.
V 09:39 SEČ futures na ropu Brent klesly o 2,1 % na 64,13 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 2,0 % na 61,12 USD za barel.
Referenční kontrakty na ropu se ve středu po oznámení celní pauzy pro většinu zemí usadily o 4 % výše poté, co se během seance propadly až o 7 %.
Vyšší americká cla vůči Číně však na trzích stále zanechávají spoustu nejistoty. Jakýkoli dopad na globální růst v důsledku ponechaných poplatků vůči Číně – největšímu světovému dovozci ropy – by mohl zatížit poptávku po ropě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky