Klíčové body
- UBS doporučuje prodávat růsty, dokud není jasný dopad cel
- Zvýšená cla mohou snížit domácí poptávku i firemní zisky
- Fed pravděpodobně zůstane reaktivní kvůli obavám z inflace
- UBS neočekává návrat trhů na maxima v blízké době
Hlavní stratég společnosti pro rozvíjející se trhy Bhanu Baweja doporučuje prodávat současné rally na akciových trzích, dokud nebude zcela jasné, jaký bude skutečný ekonomický dopad nedávných změn v celní politice Spojených států.
Reakce trhů na dočasné uvolnění celní politiky prezidenta Donalda Trumpa byla rychlá – indexy vyskočily, ETF fondy zaznamenaly příliv peněz a volatilita se částečně zmírnila. Mnoho investorů to vnímalo jako signál, že Washington přibrzdil svou agresivní obchodní rétoriku. Ale podle UBS to neznamená, že je krize zažehnána – spíše se jedná o oddálení problému a zatím jen částečné řešení.
Baweja ve své analýze upozorňuje, že Trumpova administrativa ukázala, že není odolná vůči poklesům na trzích, a že nedávná změna politiky je reakcí na tlak investorů. Zároveň ale zdůrazňuje, že riziko výrazného zpomalení domácí poptávky a revize firemních zisků směrem dolů nadále přetrvává. „Trumpova administrativa není tak odolná vůči bolesti trhu, jak se mohlo chvíli zdát. Její práh bolesti se právě dostal do popředí,“ uvedl Baweja.

Zatímco někteří hráči na trhu předpokládají, že dočasné zmírnění napětí vytvoří prostor pro nové nákupy, UBS varuje, že trhy stále neodrážejí plný rozsah ekonomických důsledků cel. Podle Baweji většina konsenzuálních odhadů, například růst zisků indexu S&P 500 o 11,2 % v roce 2025, je nadhodnocená. Reálné scénáře, které by reflektovaly negativní dopad cel na ekonomiku, by mohly podle jeho slov vést k růstu zisků blízkému nule, nebo dokonce k jejich poklesu.
Zároveň Baweja upozorňuje na asymetrii dopadu cel – snížení poplatků pro většinu partnerů a dramatické zvýšení sazeb na čínské zboží z 104 % na 125 %. I když by podle UBS mohlo dojít k následnému vyjednávání a snížení těchto čínských cel, nejistota přetrvává. Analýza banky zároveň ukazuje, že i při tomto rozložení nebude mít nová struktura cel zásadní dopad na příjmy federálního rozpočtu, zato však může negativně ovlivnit spotřebitelské chování a investiční aktivitu.
Dopady na HDP a domácí poptávku by mohly být značné – zejména v kombinaci s přetrvávající inflací. A právě to je podle UBS hlavní důvod, proč tržní ocenění nejsou aktuálně v souladu s realitou. Zápis z posledního zasedání Fedu navíc naznačuje, že centrální banka nemá v úmyslu jednat proaktivně. UBS očekává, že Fed bude preferovat reaktivní přístup, což znamená, že k případnému snižování sazeb nebo jiným intervencím dojde až ve chvíli, kdy dopady politiky už budou zřejmé.
K tomuto opatrnému výhledu přispívá i předpoklad UBS, že jádrová inflace měřená indexem PCE – tedy ukazatel, který Federální rezervní systém pečlivě sleduje při určování měnové politiky – překročí hranici 4 %, a to i v případě, že by došlo ke zmírnění celní zátěže. Takto zvýšená inflace je podle UBS známkou hlubšího strukturálního problému, který už nelze přičítat jen dočasným faktorům, jako jsou jednorázové celní šoky. Pokud by Fed čelil takto vysoké inflaci, ocitá se v nepříjemné situaci – nemůže razantně snižovat úrokové sazby ani uvolňovat měnovou politiku, protože by tím riskoval ještě vyšší růst cen a oslabení důvěry v měnovou stabilitu. Jinými slovy, prostor pro podporu ekonomiky ze strany centrální banky by byl silně omezen, což v praxi znamená, že případný pokles poptávky způsobený cly či zpomalením růstu by mohl zůstat bez dostatečné monetární odezvy. Tento scénář podtrhuje, jak křehká je rovnováha mezi inflačními tlaky a růstovým výhledem, a proč UBS varuje, že optimismus trhů je v tuto chvíli možná přehnaný.

Baweja nakonec připouští, že Trumpovo rozhodnutí dočasně zmírnit celní tlak pomohlo zabránit okamžitému propadu trhů. Avšak zdůrazňuje, že nejistota přetrvává, a investoři by neměli podlehnout iluzi, že je situace vyřešena. „Neočekáváme, že by byla testována maxima, a doporučovali bychom prodávat rally, dokud se nedozvíme více,“ uzavřel svou zprávu.
Z hlediska strategie tedy UBS jednoznačně doporučuje opatrnost, zaměření se na fundamenty a neuspěchané kroky. V době, kdy trhy více než kdy jindy závisí na politických rozhodnutích, není podle banky prostor pro přílišné sázky na růst. Místo toho je nutné trpělivě vyčkat na jasnější signály – a do té doby považovat každý růst za příležitost k částečnému výběru zisků.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky