Klíčové body
- Flash Crash 7. května 2010 způsobil propad trhu v hodnotě bilionu dolarů
- Trval přibližně 36 minut a zasáhl hlavní americké indexy
- Krach se odehrál v době obav z řecké dluhové krize a silné volatility
- Dow Jones ztratil téměř 1 000 bodů, tedy skoro 9 % hodnoty
Ve stejný den v roce 2000 se kontroverzní Vladimir Putin poprvé stává prezidentem Ruské federace.
7. května roku 2010 americké akciové trhy poklesly o necelý bilion dolarů. Jednalo se o další ze série tzv. Flash Crashů, tedy bleskových propadů – které nikdy nevěstí nic dobrého. Právě na příběh tohoto propadu se dnes zaměříme. Tehdy se jednalo o jeden z finálních dozvuku ekonomické krize, která v USA započala v roce 2007 – a naplno propukla v následujících 12 měsících. Ekonomické cykly mají tendenci se opakovat – proto je určitě dobré si podobné události připomínat.

Při bližším pohledu do průřezu historií toho na dnešní den ale připadá samozřejmě ještě o mnoho více:
- 1274 – Pod vedením papeže Řehoře X. se sešlo asi 500 biskupů na druhý církevní sněm v Lyonu, dočasně spojil Východní ortodoxní církev s Římsko katolickou.
- 1624 – Dobyvatelská flotila admirála Hermitese doplula do peruánské Limy
- 1718 – Město New Orleans založeno Jeanem-Baptistou Le Moynem.
- 1765 – Na vodu byla spuštěna HMS Victory, nejstarší sloužící bitevní loď na světě. Je členem Royal Navy a bojovala již v bitvě u Trafalgaru.
- 1824 – Ve Vídni měla premiéru poslední Beethovenova 9. Symfonie s Ódou na radost na text Friedricha Schillera. Koncert dirigoval už úplně hluchý autor.
- 1915 – Německá ponorka U-20 potopila zaoceánský parník RMS Lusitania. Zemřelo 1198 pasažérů, včetně 128 Američanů, což přispělo ke vstupu USA do první světové války na straně dohody.
- 1952 – Koncept integrovaného obvodu, základ pro všechny moderní počítače, poprvé publikuje Geoffrey Dummer.
- 1954 – Porážka francouzské armády Viet Minhem v bitvě u Dien Bien Phu vedla k ukončení války v Indočíně.
- 1992 – Vstup Bulharska do Rady Evropy.
- 2017 – Ve francouzských prezidentských volbách zvítězil s 66 procenty hlasů Emmanuel Macron a v 39 letech se stal nejmladším prezidentem Evropy a Francie.
A nyní se už můžeme přesunout do světa byznysu a ekonomiky:
- 1895 – Alexander Graham Bell poprvé veřejně předvádí bezdrátový telefon, který se později stal známým jako rádio.
- 1954 – Nejvyšší soud USA vydává přelomové rozhodnutí ve věci Brown v. Board of Education, které prohlašuje rasovou segregaci ve veřejných školách za protiústavní. Toto rozhodnutí mělo významné důsledky pro podnikatelskou sféru, neboť otevřelo cestu k větším příležitostem pro Afroameričany ve vzdělávání a na pracovišti.
- 1975 – Společnost Sony uvádí na trh videokazetový rekordér Betamax, který byl jedním z prvních spotřebitelských videorekordérů na trhu.
- 2007 – Dow Jones Industrial Average poprvé v historii překračuje hranici 13 000 bodů.
Neuvěřitelný Flash Crash – bleskový propad akcií
Bleskový krach 7. května 2010, známý také jako krach ve 2:45 nebo jednoduše bleskový krach, byl propad na akciovém trhu v hodnotě bilionu dolarů jen ve Spojených státech. Trval přibližně 36 minut.
Bylo 7. května 2010. Ve Velké Británii byl den parlamentních voleb, v USA Wall Street zachvátily rostoucí obavy z řecké dluhové krize. Euro klesalo vůči dolaru a jenu, ale navzdory bouřlivému začátku obchodního dne nikdo neočekával propad cen akcií o téměř 1 000 bodů.
Během několika minut ztratil index Dow Jones téměř 9 % své hodnoty – ve sledu událostí, které se rychle staly známými jako tzv. Flash Crash . Stovky miliard dolarů byly vymazány z cen akcií společností zvučných jmen, jako jsou Proctor & Gamble a General Electric. Tento masakr , který se odehrával dosud nevídanou rychlostí, však netrval dlouho. Trh se rychle vzpamatoval a nakonec uzavřel o 3 % níže.
Objevily se kvanta spekulací o tom, co mohlo být příčinou tohoto propadu, přičemž vysvětlení se pohybovala od obchodování s tlustými prsty až po kybernetický útok. Během několika dní však úředníci v USA obviňovali z velkých sázek obchodníka na chicagské derivátové burze. Koncem září oficiální zpráva dvou hlavních amerických regulačních orgánů poukázala na prodejní příkaz v hodnotě 4,1 miliardy USD, který inicioval americký podílový fond, údajně Waddell & Reed.

Ve 14.32 hod. amerického času tento podílový fond použil automatickou algoritmickou obchodní strategii k prodeji kontraktů známých jako e-minis. Jednalo se o největší změnu denní pozice jakéhokoli investora v tomto roce a vyvolalo prodeje ze strany dalších obchodníků, včetně vysokofrekvenčních obchodníků.
Oficiální zpráva Komise pro cenné papíry a Komise pro obchodování s komoditními futures nastínila efekt tzv. horkého bramboru, když vysokofrekvenční obchodníci začali v šíleném honu nakupovat a následně přeprodávat kontrakty. Některé příkazy byly přitom realizovány za naprosto iracionální ceny v hodnotě pouhého jednoho centu nebo až 100 000 USD, než se ceny akcií do 15:00 vrátily na úroveň před krachem. Během pouhých 20 minut změnily majitele 2 miliardy akcií v hodnotě 56 miliard USD.
Poučení pro budoucnost?
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky