Klíčové body
- Trhy zůstávají klidné, protože investoři věří, že Trump z nových cel ustoupí
- Nová cla na 14 zemí mají vstoupit v platnost 1. srpna s možnými výjimkami
- Evropské trhy spoléhají na rámcovou dohodu mezi EU a USA, která může odvrátit cla
- Investoři jsou smíření s nejistotou, ale dlouhodobé dopady cel zůstávají nejasné
Ještě nedávno by podobné rozhodnutí vedlo ke globálnímu výprodeji, ale aktuálně se zdá, že investoři začínají chápat Trumpovu politiku jako předvídatelně nepředvídatelnou – a podle toho i reagují. Přestože cla mají vstoupit v platnost již 1. srpna, trhy se nepropadají, protože většina hráčů očekává, že Trump své hrozby opět zmírní.
Nové clo na stole, ale trhy klidné
Trump v pondělí oznámil, že zaslal dopisy čtrnácti obchodním partnerům USA – včetně Japonska, Jižní Koreje, Indonésie, Bosny a Hercegoviny či Thajska –, v nichž informuje o nových celních sazbách na dovoz zboží. Ty se mají pohybovat v rozmezí 25 % až 40 % a vstoupit v platnost od 1. srpna. V praxi by to znamenalo znatelné zdražení dovozu z těchto zemí do USA, což by mohlo mít dopady nejen na dané ekonomiky, ale i na americké spotřebitele.

Překvapivě však trhy na tuto zprávu nereagovaly propadem, jak se dalo očekávat. Japonský Nikkei 225 přidal 0,3 %, jihokorejský Kospi posílil dokonce o 1,8 %. V Evropě byl vývoj prakticky neutrální – index STOXX 600 kolísal mezi mírným poklesem a ziskem, přičemž nakonec oslabil pouze o 0,09 %. Na Wall Street se akciové futures před úterní seancí pohybovaly v kladných číslech, a to navzdory pondělním ztrátám.
Tento klid kontrastuje s prudkými výkyvy v dubnu, kdy Trumpovo původní oznámení „vzájemných cel“ způsobilo výrazné výprodeje napříč světovými trhy. Dnes však investoři předpokládají, že Trumpova pozice není definitivní – což ostatně potvrdil i samotný prezident, když novinářům řekl, že termín 1. srpna je „pevný, ale ne stoprocentně pevný“.
Strategie „Trump Always Chickens Out“ je zpět
Analytik Dan Coatsworth ze společnosti AJ Bell Investment shrnul náladu trhu slovy, že se vrací tzv. strategie TACO – Trump Always Chickens Out
I přesto ale trvá nejistota, která dopadá na podniky, vlády i spotřebitele. Nejistota ohledně struktury cel, jejich načasování i výjimek nutí firmy přehodnocovat dodavatelské řetězce a strategie.
Zajímavé je také to, že některé klíčové ekonomiky – jako Evropská unie, Indie nebo Tchaj-wan – doposud žádné dopisy neobdržely, což podle Paula Ashwortha z Capital Economics může znamenat, že jsou blízko předběžné dohodě s USA. Pokud však dohody nebudou uzavřeny, efektivní průměrná celní sazba na dovoz do USA by vzrostla z 15,5 % na 17,3 % – zatímco na konci roku 2024 činila jen 2,5 %.
V Evropě panuje opatrný optimismus
Na evropských trzích vládne mírný optimismus pramenící z víry, že se podaří uzavřít rámcovou obchodní dohodu mezi EU a USA, která by mohla odvrátit 20% clo plánované na evropské zboží. Diplomat EU pro CNBC naznačil, že Unie by mohla během týdne obdržet dopis od Trumpa, který by formálně posunul termín pro vyjednání dohody. Ta by podle spekulací zahrnovala základní clo ve výši 10 %, přičemž pro některé specifické produkty, jako jsou letadla či lihoviny, by mohla být sjednána výjimka.

Dále se uvádí, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová měla s Trumpem „dobrou výměnu názorů“, což by mohlo indikovat hladší průběh vyjednávání. Kiran Ganesh z UBS upozornil, že trhy jsou smířené s tím, že konečné sazby pravděpodobně zůstanou blízko stávajících 15 %, i když budou uplatňovány selektivně podle sektorů – například polovodiče, farmacie nebo nerostné suroviny.
Investoři si zvykli, ale rizika trvají
Podle Toniho Meadowse z BRI Wealth Management se investoři už adaptovali na Trumpovu vyjednávací taktiku, ale zároveň varuje před přílišným optimismem. Jedna komplexní obchodní dohoda může trvat roky, a myšlenka, že se podaří uzavřít desítky částečných dohod během pár týdnů, je podle něj iluzorní.
Navíc nelze zapomínat, že celní politika zůstává daní z činnosti – tedy faktorem, který zatěžuje firmy i spotřebitele, a jehož ekonomické dopady se mohou naplno projevit až s odstupem času. Přidáme-li k tomu nadcházející debaty o americkém dluhovém stropu, které bývají tradičně politicky výbušné, čeká nás léto plné nejistoty, přestože trhy zatím působí klidně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky