Nájemné v Česku mírně roste, ve velkých městech ale stagnuje
Nájemné v České republice pokračovalo ve druhém čtvrtletí roku 2025 v mírném růstu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostlo v průměru o devět procent, oproti předchozímu kvartálu pak o procento. Průměrná měsíční výše nájemného tak dosáhla 17.586 korun. Vyplývá to z nové analýzy, kterou má ČTK k dispozici.
Vývoj cen ale není ve všech regionech stejný. Zatímco v Praze a Brně zůstaly ceny nájmů meziročně téměř beze změny, v některých případech dokonce poklesly, města jako Ostrava, Plzeň či Olomouc zaznamenala naopak citelnější nárůst. Z mezikvartálního pohledu rostlo nájemné přibližně u poloviny sledovaných dispozic bytů.
<!– DIP popup–>

Ceny nájemného podle měst a dispozic
Podle aktuálních údajů se výše nájemného liší zejména podle lokality a velikosti bytu. Byt o dispozici 2+kk v Praze vyšel nájemce v průměru na 22.170 korun měsíčně, v Brně na 17.490 korun. V Ostravě se stejný typ bytu pronajímal za přibližně 12.250 korun, v Olomouci za 15.480 korun a v Plzni za 15.030 korun.
U menších bytů typu 1+kk dosáhla nejvyšší průměrná cena opět v Praze, kde nájem činil 16.700 korun, zatímco nejnižší cena byla zaznamenána v Ostravě – 8.930 korun.
U větších bytů, konkrétně 3+kk, se měsíční nájemné pohybovalo v rozmezí 17.260 korun v Olomouci až po 35.560 korun v Praze. Rozdíl mezi metropolemi a regionálními centry je tedy nadále výrazný a potvrzuje dlouhodobý trend regionální diferenciace.
Úroky a hypotéky mění chování nájemců i kupujících
Vývoj na trhu s nájemním bydlením je podle odborníků ovlivněn i vývojem hypotečních sazeb a cen vlastnického bydlení. V loňském roce byla podle analytiků vlastní koupě bytu kvůli vysokým sazbám výrazně nedostupná, což vytvářelo tlak na růst nájmů.
Tento tlak se ale v posledních měsících oslabil, lidé se začínají adaptovat jak na úroveň úrokových sazeb, tak na současné cenové hladiny nemovitostí. Výsledkem je stabilizace cen nájmů, která je patrná zejména ve velkých městech. Naopak v některých krajských centrech, kde jsou ceny nižší, ještě nájemné mírně roste.
Rozdílná je také ekonomická výhodnost vlastního bydlení v jednotlivých městech. V Praze, Brně a Olomouci jsou měsíční splátky hypotéky na byt 2+kk nebo 3+kk až dvojnásobné oproti výši nájmu. V Ostravě je však situace opačná – tam jsou splátky pouze 1,3 až 1,5násobkem nájemného, což činí vlastní bydlení relativně výhodnějším.

Ceny nemovitostí a hypoték stále vysoko
I přes pokles poptávky zůstávají ceny nemovitostí ve větších městech vysoké. U rekonstruovaných bytů v dobrém stavu se v Praze pohybovala průměrná cena za metr čtvereční kolem 145.500 korun, v Brně pak okolo 114.000 korun.
Při standardní hypotéce pokrývající 90 % kupní ceny, sjednané na 30 let s průměrnou úrokovou sazbou 5,26 % ročně, by tak měsíční splátka u bytu o rozloze 60 m² činila v Praze zhruba 43.000 korun, v Brně pak asi 34.000 korun. To jsou částky, které výrazně převyšují průměrné nájemné, což nadále udržuje vysoký zájem o nájemní bydlení v těchto lokalitách.
Tento rozdíl mezi nájmem a vlastnickým bydlením zůstává klíčovým faktorem pro rozhodování domácností, především ve větších městech. Nájemní bydlení se tak i nadále jeví jako dostupnější a flexibilnější řešení, a to i v prostředí, kde úrokové sazby sice pomalu klesají, ale ceny bytů zůstávají vysoko.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky