Spotové zlato dosáhlo v pondělí hodnoty 1 881,5 USD za trojskou unci, což je nejvyšší hodnota od 9. května, a poté se ochladilo, protože představitelé amerického Federálního rezervního systému signalizovali další agresivní opatření měnové politiky v boji proti inflaci.
V úterý brzy ráno se zlato obchodovalo těsně nad 1 872 USD za unci.
Páteční zpráva o zaměstnanosti v USA, která ukázala, že trh práce zůstává silný navzdory snahám Fedu o ochlazení růstu, poslala výnosy amerických státních dluhopisů a dolar dolů, ale zlatu dodala impuls.
„Kov také podpořilo znovuotevření v Číně s obrázky velmi přeplněných trhů se zlatem, na kterých byla vidět předloňská poptávka, a oznámení PBoC [Čínské lidové banky], že během posledních dvou měsíců roku nakoupila 62 tun zlata,“ uvedl v úterý Ole Hansen, vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank.
Hansen uvedl, že tento týden se pozornost zaměří na čtvrteční tisk amerického indexu spotřebitelských cen a jako „další velkou překážku“ pro zlato stanovil cenu 1 896 USD/unci.

Mezitím David Neuhauser, zakladatel a investiční ředitel společnosti Livermore Partners, v úterý pro CNBC uvedl, že očekává, že nedávná dynamika zlata bude pokračovat, protože investoři zjistí, že v příštích letech pravděpodobně dojde k dalšímu oslabení měny.
„Myslím, že když se díváte dopředu, začnete se rozhlížet a přemýšlet, kde je nejbezpečnější místo pro vaše investice, pokud jde o aktiva, a jediným místem, kam nyní můžete jít jako do alternativy, je zlato, pokud jde o vědomí, že nedojde k znehodnocení vašich aktiv,“ řekl Neuhauser v pořadu CNBC „Squawk Box Europe“.
„Zlato se mi líbí již několik let. Když se podíváme na vrchol dolaru, tak tady za posledních několik měsíců získalo trochu vzpruhu, takže to vidím tak, že to bude ještě nějakou dobu pokračovat.“
„Jasný makroekonomický vítěz“
Podle investiční společnosti Sprott, která se zabývá drahými kovy, zlato v loňském roce – který byl pro většinu tříd aktiv náročný – nabídlo investorům účinné zajištění. Drahý kov označila za „jasného makroekonomického vítěze v relativním i absolutním vyjádření“.
Zlato v průběhu roku pokleslo o 0,28 % ve srovnání s téměř 20% propadem indexu S&P 500. Zlato má za sebou historii, kdy v době poklesu překonávalo výkonnost trhu. Vedle útěku do bezpečí, který umožnila prudce rostoucí inflace a volatilní finanční trhy, podpořily ceny zlata také centrální banky, které podle WEF nakupovaly drahý kov v míře nevídané od roku 1967.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že řada významných ekonomik se dostane do recese, a přetrvávající nejistotě ohledně trajektorie měnové politiky centrálních bank tváří v tvář přetrvávající vysoké inflaci, očekávají analytici další bouřlivý rok pro akciové trhy.
Výkonný ředitel společnosti Sprott John Hathaway očekává, že v roce 2023 bude pokračovat boj o finanční aktiva, ale uvedl, že zlato a související těžební akcie jsou „silně podhodnocené“ a ukáží se jako „účinný protilék na pokračující makroekonomický chaos“.
„Rok 2023 ukáže, že hrubé špatné ocenění finančních aktiv, které vedlo k nejhorším výsledkům finančních trhů od roku 2008, bylo vyřešeno jen částečně,“ uvedl Hathaway v páteční poznámce.
„Domníváme se, že medvědí trh ještě zdaleka neskončil, přestože investiční nálada je negativnější než na tržních minimech v letech 2002 a 2008.“
Hathaway naznačil, že status zlata jako „bona fide“ bezpečného přístavu se v loňském roce vymykal konsensu Wall Street, a poukázal na výsledky studie Credit Suisse a JPMorgan, podle nichž by mělo zlato na konci roku 2022 dosáhnout 1 500, respektive 1 520 USD. Drahý kov zakončil rok 2022 na úrovni 1 824 USD.
Credit Suisse si zachovala medvědí postoj a pro rok 2023 předpokládala cenu 1 650 USD/oz s odkazem na prostředí vyšších reálných sazeb.
Naproti tomu banka JPMorgan minulý týden předpověděla, že zlato bude ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku v průměru stát 1 860 USD/unci. Tento gigant z Wall Street očekává, že Fed si dá pauzu, přičemž pokles reálných výnosů v USA povede k býčímu výhledu cen zlata a stříbra v druhé polovině roku 2023.

„I při býčí základní prognóze vývoje cen zlata a stříbra se domníváme, že riziko je v roce 2023 vychýleno směrem vzhůru,“ uvedl Greg Shearer, vedoucí oddělení strategie základních a drahých kovů v JPMorgan.
„Tvrdší než očekávané ekonomické přistání v USA by nejen přilákalo další nákupy bezpečných přístavů, ale rally by se mohla stát mimořádně silnou díky dramatičtějšímu poklesu výnosů, pokud Fed rychleji uvolní přísnější fiskální politiku,“ dodal Shearer.
Tyto názory podpořil i Randy Smallwood, prezident a generální ředitel společnosti Wheaton Precious Metals, který minulý týden pro CNBC uvedl, že zatímco rok 2022 byl „rokem amerického dolaru“, rok 2023 se rýsuje jako „rok zlata“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky