Zlato se v nejistotě ohledně Fedu drží při zemi, měď pokračuje v růstu
Žlutý kov se tento týden dočkal určité podpory, protože slabé ekonomické údaje z USA stáhly dolů dolar a podnítily některé sázky, že Fed nebude mít dostatek prostoru pro další zvyšování úrokových sazeb.
Tato podpora však byla omezená, protože dolar se zotavil v nejistotě ohledně dalšího kroku Fedu. Zatímco se zdálo, že některé aspekty americké ekonomiky se ochlazují, inflace a trh práce byly stále horké, což zvyšovalo tlak na centrální banku, aby zpřísnila svou politiku.
I když Fed pozastaví svůj současný cyklus zvyšování úrokových sazeb, očekává se, že bude úrokové sazby udržovat na vyšší úrovni delší dobu – což je scénář, který pro nevýnosová aktiva, jako je zlato, nevěstí nic dobrého.
Ceny futures na Fed Fund ukazují, že trhy počítají s téměř 82% pravděpodobností, že Fed příští týden udrží sazby na stejné úrovni.
Spotová cena zlata se nezměnila a činila 1 963,51 USD za unci, zatímco futures na zlato klesly o 0,1 % na 1 979,65 USD za unci. Oba instrumenty se v předchozí seanci pohybovaly jen málo poté, co se zotavily z více než dvouměsíčních minim dosažených minulý měsíc.
Poptávka po žlutém kovu jako bezpečném útočišti byla v uplynulém měsíci omezená, a to i přesto, že řada slabých údajů oslabila chuť k rizikovým aktivům. Letošní americká a evropská recese však může nakonec poptávku po zlatě oživit.
Tento týden budou zveřejněny ekonomické ukazatele z dalších významných ekonomik, počínaje údaji o HDP za první čtvrtletí z Austrálie a Japonska. Tento týden budou zveřejněny také údaje o čínském obchodu a inflaci.
Ostatní drahé kovy ve středu mírně vzrostly. Futures na platinu vzrostly o 0,3 % a prodloužily tak zotavení z téměř dvouměsíčního minima, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,1 %.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi pokračovaly v růstu poté, co v květnu dosáhly zjevného dna na šestiměsíčním minimu. Červený kov povzbudily také některé pozitivní ekonomické údaje z Číny.
Futures na měď vzrostly o 0,2 % na 3,7757 USD za libru poté, co v předchozí seanci přidaly více než 1 %.
Pozornost se nyní soustředí na údaje o čínském obchodě, které budou zveřejněny později během dne, aby bylo možné získat další informace o poptávce po komoditách v zemi, která je největším světovým dovozcem mědi. Čínský dovoz komodit se v dubnu propadl, protože hospodářské oživení po skončení COVID se vyčerpalo, což zase podpořilo pochybnosti o silné poptávce po komoditách v letošním roce.
Ropa rozšiřuje ztráty, protože se vrací obavy ze zpomalení ekonomiky
Ropa ve středu dále ztrácela, protože se prohloubily obavy z globálních ekonomických problémů, což vedlo k vymazání cenových zisků, které si připsala po víkendovém překvapivém příslibu největšího vývozce ropy Saúdské Arábie, že prohloubí omezení těžby.
Futures na ropu Brent klesly o 40 centů, tj. 0,5 %, na 75,89 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 35 centů, tedy rovněž o 0,5 %, na 71,39 USD za barel.
Oba benchmarky v pondělí vyskočily o více než 1 dolar, k čemuž přispělo víkendové rozhodnutí Saúdské Arábie snížit v červenci těžbu o 1 milion barelů denně
„Obavy z recese, protože stále více chmurných ekonomických údajů ukazuje na zpomalení, drží ceny ropy pod pokličkou a podkopávají veškeré úsilí OPEC+ udržet ceny nad vodou,“ uvedla Priyanka Sachdeva, analytička společnosti Phillip Nova.
Zásoby benzinu v USA se v týdnu končícím 2. června zvýšily přibližně o 2,4 milionu barelů a zásoby destilátů vzrostly přibližně o 4,5 milionu barelů, uvedly v úterý zdroje na trhu s odvoláním na údaje American Petroleum Institute.
Neočekávané navýšení zásob vyvolalo obavy o spotřebu pohonných hmot u největšího světového spotřebitele ropy, a to zejména v souvislosti s nárůstem poptávky po cestování během víkendu Memorial Day.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky