Ropa zaznamenala druhý týdenní pokles, protože se do popředí vrací obavy o poptávku
Cena ropy West Texas Intermediate klesla pod 71 dolarů za barel a tento týden se snížila přibližně o 1 %. Optimismus spojený s krokem Rijádu snížit těžbu nejméně o 1 milion barelů denně rychle vystřídal zhoršující se výhled spotřeby. V pátek zveřejněné údaje ukázaly, že inflace v Číně zůstala v květnu blízko nuly, což poskytlo nový důkaz, že druhá největší ekonomika světa dále ochlazuje.
Zprávy v blízkovýchodních médiích – včetně izraelských novin Haaretz – o tom, že USA a Írán dosáhly pokroku v jaderných rozhovorech, které by mohly vést k větším dodávkám z Islámské republiky, přispěly k tomu, že ropa ve čtvrtek klesla o 1,7 %. Američtí představitelé však uvedli, že zprávy o prozatímní dohodě jsou nepravdivé.
Americký ropný benchmark klesl z maxima v polovině dubna přibližně o 15 % kvůli náznakům, že oživení v Číně se zastavuje a USA budou muset nadále zvyšovat úrokové sazby, aby omezily inflaci. Také ruský vývoz ropy byl odolnější, než se očekávalo, a zvýšil tak nabídku.
„Pokles cen ropy po zasedání OPEC+ pravděpodobně odráží obavy z globálního růstu a poptávky po ropě,“ uvedl Vivek Dhar, ředitel výzkumu těžebních a energetických komodit v Commonwealth Bank of Australia. Přesto je pravděpodobné, že saúdské škrty „překlopí ropné trhy do deficitu ještě v tomto roce“.
Zásoby ropy na pevnině v Číně mezitím v květnu dosáhly dvouletého maxima, protože poptávka zaostala za očekáváním v souvislosti s neuspokojivým hospodářským oživením. Spotřeba v největší asijské ekonomice stagnuje a zároveň zpracovatelé odstavili zařízení kvůli jarní údržbě.
Zlato a měď se těší velkému zájmu, protože dolar prudce klesá kvůli sázkám na pozastavení činnosti Fedu

Zlato a širší trhy s kovy se v pátek ustálily a měly nakročeno k druhému týdnu růstu, protože dolar ustoupil v souvislosti se sázkami, že Federální rezervní systém příští týden pozastaví cyklus zvyšování úrokových sazeb.
Žlutý kov ve čtvrtek zaznamenal nejlepší intradenní zisk za poslední dva týdny a dostal se na horní hranici obchodního rozpětí, které se pohybuje od poloviny května, když skokový nárůst týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA zvýšil sázky na pozastavení činnosti Fedu.
Dolar po těchto údajích zaznamenal nejprudší pokles od konce března, zatímco výnosy státních dluhopisů se rovněž snížily, což zase prospělo trhům s kovy oceněnými v zelené měně.
Spotová cena zlata zůstala beze změny na 1 965,04 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,1 % na 1 979,75 USD za unci. Za celý týden oba instrumenty vzrostly přibližně o 0,8 %.
Slabost na trhu práce spolu s určitým uvolněním inflace by mohly vést k tomu, že Fed na svém zasedání příští týden pozastaví cyklus zvyšování sazeb. Nedávné ukazatele osobní spotřeby a mezd mimo zemědělský sektor však překonaly očekávání, což udržuje vysokou nejistotu ohledně toho, jak bude centrální banka jednat.
Ceny futures na Fed Fund ukazují, že trhy počítají s téměř 76% pravděpodobností, že Fed v červnu přeruší svou činnost, přičemž 24% šance je na zvýšení o 25 bazických bodů.
Příští týden budou rovněž zveřejněny údaje o spotřebitelské inflaci, které poskytnou další podněty pro budoucí rozhodování Fedu o úrokových sazbách.
Střednědobý a dlouhodobý výhled zlata je stále nejistý

I když se očekává, že žlutý kov získá určitou podporu, pokud Fed příští týden přeruší svou činnost, jeho zisky budou omezené, protože úrokové sazby v USA pravděpodobně zůstanou v letošním roce na vyšší úrovni delší dobu.
Nejistota ohledně Fedu a ekonomiky také udržuje zlato v úzkém obchodním pásmu od poloviny května poté, co se žlutý kov propadl pod ostře sledovanou hranici 2 000 USD za unci.
Zhoršující se ekonomické podmínky v letošním roce by přesto mohly vést ke zvýšené poptávce po zlatě jako bezpečném přístavu, zejména v souvislosti s tím, že zastavení cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu oslabí podporu dolaru.
Analytici Citi a Commerzbank ve čtvrtek uvedli, že pauza Fedu by měla přinést i určité býčí tendence pro zlato.
Měď míří k druhému týdnu růstu
Ceny mědi se v pátek ustálily a měly nakročeno k druhému týdnu růstu, když se odrazily od šestiměsíčních minim dosažených v květnu.
Futures na měď se pohybovaly na úrovni 3,7875 USD za libru a tento týden měly přidat 1,6 %.
Navzdory dvoutýdennímu oživení však výhled pro červený kov zůstává chmurný, zejména vzhledem ke zhoršujícím se ekonomickým podmínkám po celém světě.
Náznaky zpomalujícího se hospodářského oživení v Číně rovněž výrazně zbrzdily náladu vůči mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky