Na náladu působil také sílící ukrajinsko-ruský konflikt.
Akciové indexy klesly v pevninské Číně, Jižní Koreji a Austrálii. Čínské farmaceutické akcie patřily k těm, kterým se v zemi dařilo nejhůře, kvůli zprávám o rozšiřující se kampani proti úplatkářství ve zdravotnictví. Japonské akcie se posunuly kupředu, protože pozitivní výsledky hospodaření a stabilizace výnosů domácích dluhopisů kompenzovaly nepříznivý vliv poklesu akcií na Wall Street.
Futures na americké akcie se v Asii posunuly vpřed poté, co index S&P 500 v pátek skončil o 0,5 % níže, protože společnost Apple Inc. klesla o téměř 5 % poté, co její výhled vyvolal obavy z ochablé poptávky. Naproti tomu společnost Amazon.com Inc. vzrostla o více než 8 % díky optimistické prognóze tržeb.
Ropa byla stabilní poté, co Ukrajina o víkendu zaútočila na další ruské plavidlo, což je signál rychle se rozšiřující války, která ohrožuje významné toky ruských komodit z Černého moře. Pšenice rovněž rozšířila svůj náskok.
Výnosy státních dluhopisů se během asijského obchodování posunuly vpřed a zvrátily část pátečního poklesu, když výnosy dvouletých a desetiletých dluhopisů citlivé na úrokové sazby klesly o více než 10 bazických bodů poté, co americké mzdové údaje dopadly pod odhady. Údaje však také ukázaly, že mzdy překonaly odhady a že se snížila nezaměstnanost.

Páteční pokles završil týden, kdy se vyprodávaly dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti v obavě z rozšíření emisí amerického dluhu. Desetiletý výnos přesto skončil týden o osm bazických bodů výše.
Investoři se v nejbližší době budou pravděpodobně soustředit na výnosy amerických dluhopisů, zejména s blížícími se údaji o americkém indexu spotřebitelských cen.
„Scénář pokračujícího růstu výnosů amerických desetiletých dluhopisů může představovat krátkodobý protivítr pro asijské akcie,“ napsali ve své poznámce stratégové společnosti Nomura Holdings Inc. včetně Chetana Setha. „Nadále se domníváme, že dominantním tématem zůstává dezinflace/odolnost USA.“
Zelená bankovka oslabila vůči některým svým protějškům ze skupiny 10 poté, co americká měna v pátek klesla v souvislosti s debatou mezi představiteli Fedu o tom, zda je zapotřebí dalšího zvýšení úrokových sazeb.
Diskuse ve Fedu
Obchodníci se swapy předpokládali zhruba 40% šanci na další zvýšení sazeb Fedu o čtvrt procentního bodu do konce letošního roku. Do konce roku 2024 předpokládali snížení sazeb o více než 125 bazických bodů.
Představitelé Fedu Raphael Bostic a Austan Goolsbee naznačili, že pomalejší růst zaměstnanosti v USA znamená, že centrální banka bude možná muset brzy přejít k úvahám o tom, jak dlouho držet sazby na zvýšené úrovni. Jejich kolegyně Michelle Bowmanová uvedla, že Fed možná bude muset dále zvyšovat sazby, aby plně obnovil cenovou stabilitu.

Podle Win Thina, vedoucího oddělení měnové strategie ve společnosti Brown Brothers Harriman & Co, však mohou být holubice Fedu příliš přesvědčeny o síle americké ekonomiky a zmírnění cenových tlaků. „Snadné je dostat se z 8 % na 4 %, těžké je dostat se ze 4 % na 2 %,“ uvedl k americké inflaci ve své poznámce. „Z tohoto důvodu se domníváme, že trhy nadále podceňují schopnost Fedu zpřísňovat.“
Jen klesl a chystal se ukončit třídenní vítěznou sérii. Souhrn názorů z červencového zasedání Bank of Japan ukázal, že jeden z členů uvedl, že centrální banka by měla umožnit větší flexibilitu při řízení výnosové křivky. Výnosy japonských desetiletých dluhopisů klesly o dva bazické body.
Klíčové události tohoto týdne:
- Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic a guvernérka Fedu Michelle Bowmanová na akci Fed Listens, pondělí.
- Výdaje japonských domácností, úterý
- Americké velkoobchodní zásoby, obchod, úterý
- Vystoupení prezidenta Fedu Filadelfie Patricka Harkera, úterý
- Čína CPI, PPI, středa
- Rozhodnutí o úrokových sazbách v Indii, čtvrtek
- Počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, CPI, čtvrtek
- Prezident Fedu Atlanta Raphael Bostic přednese své poznámky na webináři o zaměstnanosti, čtvrtek
- Průmyslová výroba ve Spojeném království, HDP, pátek
- Spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity v USA, PPI, pátek

Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 vzrostly ve 14:13 tokijského času o 0,3 %. V pátek index S&P 500 klesl o 0,5 %.
- Futures na index Nasdaq 100 vzrostly o 0,5 %. Nasdaq 100 klesl o 0,5 %
- Japonský Topix vzrostl o 0,2 %
- Australský index S&P/ASX 200 klesl o 0,3 %.
- Hongkongský Hang Seng klesl o 0,4 %.
- Shanghai Composite klesl o 0,8 %
- Futures na Euro Stoxx 50 klesly o 0,3 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se příliš nezměnil.
- Euro kleslo o 0,1 % na 1,0994 USD
- Japonský jen klesl o 0,3 % na 142,13 za dolar.
- Zámořský jüan klesl o 0,2 % na 7,2047 za dolar.
- Australský dolar se téměř nezměnil a činil 0,6568 USD
Kryptoměny
- Bitcoin se změnil jen nepatrně na 29 112,42 USD
- Ether vzrostl o 0,4 % na 1 837,67 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se zvýšil o dva bazické body na 4,06 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů klesl o dva bazické body na 0,620 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 0,1 % na 82,73 USD za barel.
- Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 1 937,61 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky