Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Pokles zakázek podle nich naznačuje, že ve druhé polovině roku může výroba klesat. Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.
„Červnová čísla z průmyslu sice opět jako v květnu skončila nad odhadem trhu, stále však platí, že průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů,“ uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví a velmi slabé předstihové indikátory z tuzemské ekonomiky, Německa či eurozóny však podle něj indikují další zpomalování průmyslu včetně automobilového průmyslu.
Za pozitivními celkovými čísly stojí automobilový průmysl, který dohání objednávky nabrané řadu měsíců zpátky, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Díky této tenčící zásobě starších zakázek může podle něj růst a táhnout celé odvětví do plusu a současně i vylepšuje výsledky českého exportu. Většina průmyslových oborů si proti květnu pohoršila a svoji produkci musela omezovat. Meziročně nižší výrobu zaznamenávají velké obory, jako je výroba plastů, kovů, stavebních materiálů a nepřekvapivě i chemie, podotkl.
„Nadále očekáváme scénář, v němž tuzemská průmyslová výroba může přinejmenším v nejbližších měsících kolísat oběma směry,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu dávají signál, že se pro nejbližší měsíce se ekonomika musí připravit na možnost opětovné slabosti oficiálních dat z tuzemského průmyslu, dodal.
Ve druhé polovině roku se zřejmě problémy průmyslu prohloubí, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Dosavadní klíčový tahoun produkce v podobě výroby aut ztratí podle něj kvůli vysoké základně na dynamice. Oživení v dalších, převážně klesajících odvětvích, je nepravděpodobné. Očekává, že produkce zůstane po většinu měsíců druhého pololetí v záporu, což stáhne i celoroční výsledek do lehkého minusu.
V reálném vyjádření se průmyslová výroba nachází přibližně čtyři procenta nad předpandemickou úrovní a chybí jí již jen kousek k překonání historického maxima z května roku 2019, vypočetl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Na druhou stranu za normálních okolností by od průmyslu za uplynulé tři roky doufal v oslnivější růst, ovšem v podmínkách pandemie střídané válkou je podle něj nutné očekávání poněkud snížit.
Zdroj: Getty Images
Stavebnictví a průmysl v červnu stouply, zahraniční obchod v přebytku
Stavební výroba v České republice v červnu v meziročním srovnání po čtyřech měsících poklesu stoupla. Vzrostla o jedno procento, přičemž nárůst zaznamenalo pozemní i inženýrské stavitelství. Dnes o tom informoval na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 2,5 procenta.
„(Meziroční) růst se odehrával na inženýrských i pozemních stavbách a příspěvek segmentů k celkovému růstu byl stejný,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Produkce v pozemním stavitelství, kam spadá stavba bytových i nebytových budov, se zvýšila o 0,7 procenta. V inženýrském stavitelství, což je budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, výroba meziročně vzrostla o 1,6 procenta.
Stavební úřady ve sledovaném měsíci vydaly 6759 stavebních povolení, což bylo meziročně o 8,7 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb meziročně ale klesla o 15 procent na 44 miliard korun. „Za tímto poklesem do značné míry stojí vysoká srovnávací základna z loňského června, kdy byla povolena výstavba velkého logistického centra,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
V červnu byla zahájena stavba 2469 bytů, meziročně jich tak bylo o 18,3 procenta méně. Naopak o čtyři procenta více bytů bylo dokončeno, a to 2469.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více lidmi se meziročně snížil o 0,4 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 9,9 procenta.
Průmyslová výroba v červnu meziročně stoupla o 0,9 pct, růst zpomalil
Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta. Rostla opět hlavně výroba aut, zatímco v dalších odvětvích průmyslu produkce vesměs klesala. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za celé první pololetí letošního roku produkce v průmyslu oproti loňsku stoupla o 1,2 procenta.
„Tempo růstu průmyslové produkce se pozvolna snižuje. Ani nárůst výroby motorových vozidel a jejich dílů v červnu nepřevážil klesající trend v řadě jiných průmyslových odvětví, například v těžbě uhlí, hutnictví a slévárenství,“ sdělil ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce také stoupla o 0,9 procenta.
Stejně jako v předchozích měsících meziročně klesla výroba ve většině průmyslových odvětví. Dvouciferný pokles zaznamenaly těžba a dobývání, a to o 28,7 procenta, a výroba elektřiny a plynu o 19,2 procenta. Pokles se týkal podle ČSÚ především těžby hnědého uhlí a výroby energie v hnědouhelných elektrárnách. Výrazný pokles zasáhl také tisk a rozmnožování nahraných nosičů, výrobu ostatních nekovových minerálních výrobků, výrobu nábytku a výrobu základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Naopak dvouciferného růstu dosáhly jen výroby aut a dalších dopravních prostředků, produkce léčiv a výroba počítačů. Výrobci motorových vozidel, přívěsů a návěsů posílili produkci v červnu meziročně o 17,7 procenta. Výroba dalších dopravních prostředků stoupla o 53,8 procenta. Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků se oproti loňsku zvýšila o 21,5 procenta a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 11,2 procenta.
Vysoký růst u výroby ostatních dopravních prostředků stál podle ČSÚ hlavně na dokončování dlouhodobých zakázek. Hodnota nových zakázek v průmyslu celkově oproti loňskému červnu klesla o 5,8 procenta. Ubyly především zakázky z ciziny. Hodnota nových zakázek ze zahraničí se meziročně snížila o 7,6 procenta a hodnota tuzemských zakázek o 1,9 procenta.
„Meziroční pokles byl ovlivněn zejména vyšší loňskou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokračoval rovněž pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kovozpracujícím a chemickém průmyslu,“ uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Ve srovnání s červnem loňského roku zakázky přibyly pouze ve výrobě strojů a zařízení, farmaceutickém průmyslu, výrobě elektrických zařízení a výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se letos v červnu meziročně snížil o 1,9 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňsku vzrostla o 9,1 procenta.
Český zahraniční obchod skončil v červnu v přebytku 18,2 miliardy korun
Zahraniční obchod ČR skončil v červnu v přebytku 18,2 miliardy korun, meziročně se zlepšil o 33,4 miliardy korun. Ke zlepšení obchodní bilance přispěl zejména nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem a zvýšení vývozu motorových vozidel. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Vývoz v červnu meziročně stoupl o procento na 398,3 miliardy korun. Dovoz klesl o 7,2 procenta na 380,1 miliardy korun. Červen 2023 měl stejný počet dní jako červen 2022. Meziměsíčně se po sezonním očištění zvýšil vývoz o 0,7 procenta a dovoz o 0,4 procenta.
„Obchodní bilance za červen byla ve sledovaném měsíci poprvé po dvou letech kladná. V plusových hodnotách se drží již šest měsíců v řadě, takže za první pololetí roku je v přebytku 80 miliard korun. Pro srovnání, v prvním pololetí předchozího roku byla ve velmi podobné výši, ale se záporným znaménkem,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.
K meziročnímu zlepšení bilance zahraničního obchodu přispělo zejména snížení schodku obchodu s ropou a zemním plynem o 16,6 miliard korun. Situaci ovlivnil pokles cen na světových trzích i nižší množství dovezených surovin. Přebytek obchodu s motorovými vozidly stoupl o 7,8 miliardy a deficit obchodu se základními kovy se zmenšil o 3,8 miliardy korun. Nepříznivý vliv na celkové saldo měl zejména pokles aktiva obchodu s elektřinou o 3,8 miliardy korun, obchodu s kovodělnými výrobky o 1,8 miliardy korun a odpadními produkty o 1,1 miliardy korun.
Za prvních šest měsíců dosáhl přebytek obchodní bilance 79,8 miliardy korun. Loni ve stejném období skončil s deficitem 83,2 miliardy korun. Od začátku roku stoupl vývoz o pět procent, dovoz klesl o 2,4 procenta.
Zdroj: Unsplash
Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Pokles zakázek podle nich naznačuje, že ve druhé polovině roku může výroba klesat. Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.„Červnová čísla z průmyslu sice opět jako v květnu skončila nad odhadem trhu, stále však platí, že průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů,“ uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví a velmi slabé předstihové indikátory z tuzemské ekonomiky, Německa či eurozóny však podle něj indikují další zpomalování průmyslu včetně automobilového průmyslu.Za pozitivními celkovými čísly stojí automobilový průmysl, který dohání objednávky nabrané řadu měsíců zpátky, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Díky této tenčící zásobě starších zakázek může podle něj růst a táhnout celé odvětví do plusu a současně i vylepšuje výsledky českého exportu. Většina průmyslových oborů si proti květnu pohoršila a svoji produkci musela omezovat. Meziročně nižší výrobu zaznamenávají velké obory, jako je výroba plastů, kovů, stavebních materiálů a nepřekvapivě i chemie, podotkl.„Nadále očekáváme scénář, v němž tuzemská průmyslová výroba může přinejmenším v nejbližších měsících kolísat oběma směry,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu dávají signál, že se pro nejbližší měsíce se ekonomika musí připravit na možnost opětovné slabosti oficiálních dat z tuzemského průmyslu, dodal.Ve druhé polovině roku se zřejmě problémy průmyslu prohloubí, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Dosavadní klíčový tahoun produkce v podobě výroby aut ztratí podle něj kvůli vysoké základně na dynamice. Oživení v dalších, převážně klesajících odvětvích, je nepravděpodobné. Očekává, že produkce zůstane po většinu měsíců druhého pololetí v záporu, což stáhne i celoroční výsledek do lehkého minusu.V reálném vyjádření se průmyslová výroba nachází přibližně čtyři procenta nad předpandemickou úrovní a chybí jí již jen kousek k překonání historického maxima z května roku 2019, vypočetl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Na druhou stranu za normálních okolností by od průmyslu za uplynulé tři roky doufal v oslnivější růst, ovšem v podmínkách pandemie střídané válkou je podle něj nutné očekávání poněkud snížit.Stavební výroba v České republice v červnu v meziročním srovnání po čtyřech měsících poklesu stoupla. Vzrostla o jedno procento, přičemž nárůst zaznamenalo pozemní i inženýrské stavitelství. Dnes o tom informoval na svém webu Český statistický úřad . Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 2,5 procenta.„ růst se odehrával na inženýrských i pozemních stavbách a příspěvek segmentů k celkovému růstu byl stejný,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Produkce v pozemním stavitelství, kam spadá stavba bytových i nebytových budov, se zvýšila o 0,7 procenta. V inženýrském stavitelství, což je budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, výroba meziročně vzrostla o 1,6 procenta.Stavební úřady ve sledovaném měsíci vydaly 6759 stavebních povolení, což bylo meziročně o 8,7 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb meziročně ale klesla o 15 procent na 44 miliard korun. „Za tímto poklesem do značné míry stojí vysoká srovnávací základna z loňského června, kdy byla povolena výstavba velkého logistického centra,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.V červnu byla zahájena stavba 2469 bytů, meziročně jich tak bylo o 18,3 procenta méně. Naopak o čtyři procenta více bytů bylo dokončeno, a to 2469.Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více lidmi se meziročně snížil o 0,4 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 9,9 procenta.Průmyslová výroba v červnu meziročně stoupla o 0,9 pct, růst zpomalilMeziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta. Rostla opět hlavně výroba aut, zatímco v dalších odvětvích průmyslu produkce vesměs klesala. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad . Za celé první pololetí letošního roku produkce v průmyslu oproti loňsku stoupla o 1,2 procenta.„Tempo růstu průmyslové produkce se pozvolna snižuje. Ani nárůst výroby motorových vozidel a jejich dílů v červnu nepřevážil klesající trend v řadě jiných průmyslových odvětví, například v těžbě uhlí, hutnictví a slévárenství,“ sdělil ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. V meziměsíčním srovnání průmyslová produkce také stoupla o 0,9 procenta.Stejně jako v předchozích měsících meziročně klesla výroba ve většině průmyslových odvětví. Dvouciferný pokles zaznamenaly těžba a dobývání, a to o 28,7 procenta, a výroba elektřiny a plynu o 19,2 procenta. Pokles se týkal podle ČSÚ především těžby hnědého uhlí a výroby energie v hnědouhelných elektrárnách. Výrazný pokles zasáhl také tisk a rozmnožování nahraných nosičů, výrobu ostatních nekovových minerálních výrobků, výrobu nábytku a výrobu základních kovů, hutnictví a slévárenství.Naopak dvouciferného růstu dosáhly jen výroby aut a dalších dopravních prostředků, produkce léčiv a výroba počítačů. Výrobci motorových vozidel, přívěsů a návěsů posílili produkci v červnu meziročně o 17,7 procenta. Výroba dalších dopravních prostředků stoupla o 53,8 procenta. Výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků se oproti loňsku zvýšila o 21,5 procenta a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 11,2 procenta.Vysoký růst u výroby ostatních dopravních prostředků stál podle ČSÚ hlavně na dokončování dlouhodobých zakázek. Hodnota nových zakázek v průmyslu celkově oproti loňskému červnu klesla o 5,8 procenta. Ubyly především zakázky z ciziny. Hodnota nových zakázek ze zahraničí se meziročně snížila o 7,6 procenta a hodnota tuzemských zakázek o 1,9 procenta.„Meziroční pokles byl ovlivněn zejména vyšší loňskou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokračoval rovněž pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kovozpracujícím a chemickém průmyslu,“ uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Ve srovnání s červnem loňského roku zakázky přibyly pouze ve výrobě strojů a zařízení, farmaceutickém průmyslu, výrobě elektrických zařízení a výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se letos v červnu meziročně snížil o 1,9 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňsku vzrostla o 9,1 procenta.Český zahraniční obchod skončil v červnu v přebytku 18,2 miliardy korunZahraniční obchod ČR skončil v červnu v přebytku 18,2 miliardy korun, meziročně se zlepšil o 33,4 miliardy korun. Ke zlepšení obchodní bilance přispěl zejména nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem a zvýšení vývozu motorových vozidel. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad .Vývoz v červnu meziročně stoupl o procento na 398,3 miliardy korun. Dovoz klesl o 7,2 procenta na 380,1 miliardy korun. Červen 2023 měl stejný počet dní jako červen 2022. Meziměsíčně se po sezonním očištění zvýšil vývoz o 0,7 procenta a dovoz o 0,4 procenta.„Obchodní bilance za červen byla ve sledovaném měsíci poprvé po dvou letech kladná. V plusových hodnotách se drží již šest měsíců v řadě, takže za první pololetí roku je v přebytku 80 miliard korun. Pro srovnání, v prvním pololetí předchozího roku byla ve velmi podobné výši, ale se záporným znaménkem,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.K meziročnímu zlepšení bilance zahraničního obchodu přispělo zejména snížení schodku obchodu s ropou a zemním plynem o 16,6 miliard korun. Situaci ovlivnil pokles cen na světových trzích i nižší množství dovezených surovin. Přebytek obchodu s motorovými vozidly stoupl o 7,8 miliardy a deficit obchodu se základními kovy se zmenšil o 3,8 miliardy korun. Nepříznivý vliv na celkové saldo měl zejména pokles aktiva obchodu s elektřinou o 3,8 miliardy korun, obchodu s kovodělnými výrobky o 1,8 miliardy korun a odpadními produkty o 1,1 miliardy korun.Za prvních šest měsíců dosáhl přebytek obchodní bilance 79,8 miliardy korun. Loni ve stejném období skončil s deficitem 83,2 miliardy korun. Od začátku roku stoupl vývoz o pět procent, dovoz klesl o 2,4 procenta.