Ceny ropy kolísají kvůli nervozitě ohledně čínské ekonomiky a vývoje sazeb v USA
Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o 8 centů, tj. 0,1 %, na 83,53 USD za barel po počátečním poklesu o 0,5 %. Americká ropa West Texas Intermediate
„Obavy z čínské ekonomiky a široká riziková nálada na Wall Street tlačily na ropné trhy, přičemž silný americký dolar zároveň zvyšoval tlak na pokles,“ uvedla Tina Teng, analytička společnosti CMC Markets.
Obchodníci budou kromě údajů o zásobách ropy v USA pozorně sledovat čínské ekonomické údaje a kroky vlády, protože producenti ropy v této zemi by mohli začít zvyšovat těžbu, aby získali podíl na trhu v situaci, kdy skupina OPEC+ snižuje produkci, uvedla Tengová.
Zmeškané platby za investiční produkty přední čínské svěřenské společnosti a pokles cen domů přispěly k obavám, že prohlubující se krize v čínském realitním sektoru dusí i to málo dynamiky, které ekonomice zbývá.
Čínská centrální banka tento týden podruhé během tří měsíců nečekaně snížila klíčové úrokové sazby, ale analytici se obávají, že to nemusí stačit k zastavení sestupné spirály ekonomiky.
Na ceny ropy působí také ve středu zveřejněný zápis z červencového zasedání amerického Federálního rezervního systému, který ukázal, že představitelé centrální banky nedali výrazné náznaky o pozastavení zvyšování sazeb, protože nadále upřednostňují boj proti inflaci.

Vyšší úrokové sazby zvyšují náklady na půjčky pro podniky a spotřebitele, což by mohlo zpomalit hospodářský růst a snížit poptávku po ropě.
„Ceny ropy zde budou bojovat, protože máme medvědí náladu ve dvou největších světových ekonomikách,“ řekl Edward Moya, analytik společnosti OANDA.
Ceny zlata se dostaly na pětiměsíční minimum, protože rizika spojená se sazbami v USA zvyšují hodnotu dolaru a výnosů.
Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování ustálily a po třech dnech ztrácely, protože jestřábí signály z Federálního rezervního systému podpořily dolar a předznamenaly další bolest pro žlutý kov.
Spotové zlato tento týden sklouzlo pod klíčovou úroveň 1 900 USD za unci a obchodovalo se na nejnižší úrovni za posledních pět měsíců pod tlakem prudkého růstu dolaru a výnosů státních dluhopisů.
Žlutý kov zaznamenal malou poptávku po bezpečném útočišti navzdory rostoucím obavám ze zpomalení čínské ekonomiky, přičemž vyhlídky na vyšší výnosy udržovaly obchodníky umístěné převážně v dolaru.
Spotové zlato se ustálilo na 1 892,62 USD za unci – nejslabší úrovni za posledních pět měsíců, zatímco futures na zlato klesly o 0,3 % na 1 921,95 USD za unci – pětitýdenní minimum.

Měď blízko osmiměsíčního minima kvůli rizikům spojeným s Čínou
Ceny mědi byly ve čtvrtek nevýrazné a pohybovaly se poblíž nejslabších úrovní od konce května, protože trhy se nadále obávaly zhoršujících se ekonomických podmínek v Číně, které by mohly zbrzdit poptávku po mědi v největším světovém dovozci mědi.
Futures na měď vzrostly o 0,1 % na 3,6517 USD za libru poté, co na začátku týdne prudce klesly.
Z Číny nadále přicházely slabé ekonomické údaje a náladu snižovaly také obavy z platební neschopnosti a nákazy na trhu s nemovitostmi v zemi.
Agentura Fitch Ratings rovněž uvedla, že zváží snížení ratingu čínského státu, zejména pokud se ruiny v oblasti podnikového dluhu přenesou do vládní rozvahy.
Ratingová agentura však vidí jen malou šanci, že by k tomu v nejbližší době došlo, a očekává, že trh s nemovitostmi projde hlubší strukturální změnou.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky