Ukazatel asijských akcií klesal již šestou seanci, čímž se přiblížil nejhoršímu týdnu za posledních osm let, přičemž akciové benchmarky pro Japonsko, Čínu a Jižní Koreu byly všechny nižší.
Bolestivě to pocítily akcie technologických společností, přičemž technologický index Hang Seng klesl až o 3,1 % a smazal tak zisky z předchozího dne, protože společnosti Li Auto Inc., JD.com Inc. a Trip.com Group Ltd. zaznamenaly pokles o přibližně 3 % a více.
Kontrakty na celokontinentální benchmark Euro Stoxx 50 klesly, když index čelil již třetímu týdennímu poklesu. Kontrakty na Nasdaq 100 klesly poté, co index zaznamenal nejhorší třídenní pokles od února. Futures na index S&P 500 se nezměnily poté, co index klesl o 0,8 %, což byl rovněž třetí denní pokles.
Trhy si v pátek krátce oddechly od neúnavného růstu výnosů státních dluhopisů a dolaru v tomto týdnu. Výnosy dluhopisů se napříč křivkou posunuly níže poté, co se výnosy desetiletých dluhopisů ve čtvrtek přiblížily říjnovému maximu, které bylo nejvyšší od roku 2007. Dolarový index agentury Bloomberg rovněž klesl.
Tento týden se široký směr odklonu od rizika odvíjí od středečního zveřejnění zápisu z posledního zasedání Federálního rezervního systému, který naznačil, že představitelé zvažují zpřísnění politiky, což zmařilo naděje, že centrální banka se zvyšováním sazeb skončila.

V Číně přibývalo známek, že se politici snaží omezit výprodej. Čínská lidová banka prostřednictvím své denní referenční sazby poskytla dosud nejsilnější odezvu proti slabšímu jüanu, čímž pomohla měnu podpořit. To následovalo po zprávách, že čínské úřady nařídily státním bankám, aby zvýšily podporu jüanu.
Státní developeři varovali před rozsáhlými ztrátami, což přispělo k obavám, že krize v oblasti bydlení se rozšiřuje ze soukromého sektoru na společnosti s vládní podporou. Objevují se známky nákazy, přičemž australští těžaři jsou na cestě k nejhoršímu týdnu za posledních pět měsíců, vzhledem k tomu, jak jsou závislí na čínské poptávce.
„Máme velkou nejistotu ohledně čínské ekonomiky,“ uvedl Hebe Chen, analytik společnosti IG Markets, v televizi Bloomberg. „Trh nyní stojí na křižovatce, zda můžeme i nadále hovořit o příběhu čínského oživení, nebo bychom měli změnit narativ na zpomalení Číny, nebo dokonce vstup do recese.“
Propad akcií přichází v době, kdy se investoři musí rozhodnout, zda překlopit zhruba 2,2 bilionu dolarů v opčních kontraktech s delší splatností vázaných na akcie a indexy, jejichž splatnost je naplánována na pátek. To vedlo Goldman Sachs Group Inc. k varování, že tato aktivita podporuje nedávný výprodej trhu.
Tom Garretson, senior portfoliový stratég společnosti RBC Wealth Management, uvedl, že propad akcií je zatím mírnější než v podobných obdobích zvýšených reálných sazeb.
„Technologické akcie – a určitě i akcie obecně – pociťují tíhu rostoucích reálných výnosů, ale zatím ne v takové míře, jakou jsme viděli v minulých obdobích rostoucích výnosů,“ řekl Garretson v rozhovoru. „Během minulých období v posledních třech letech, kdy docházelo k podobnému růstu reálných výnosů, jsme byli svědky toho, že se technologické firmy stáhly o zhruba 7 až 15 %.“
Údaje z doby před otevřením amerického trhu ukázaly, že trh práce zůstává zdravý, což příliš nezměnilo názor, že další zpřísňování ze strany představitelů Fedu může být na spadnutí.

„Údaje z tohoto týdne jim nedaly žádný důvod, aby polevili v ostražitosti,“ řekl Mike Loewengart z Morgan Stanley Global Investment Office. „Vzhledem k tomu, že zahájené stavby domů, maloobchodní tržby a žádosti o podporu v nezaměstnanosti posilují obraz silné ekonomiky, nelze vyloučit další zvýšení sazeb, a to ani v případě, že Fed zůstane příští měsíc v klidu.“
Ukazatel strachu na Wall Street, index volatility Cboe neboli VIX, uzavřel na hodnotě 17,89, což je nejvyšší úroveň od května. VIX se nedostal nad 30, což je úroveň považovaná za známku zvýšené volatility, od března, kdy trhem otřásla série bankovních bankrotů.
Investoři se brzy zaměří na setkání tvůrců politiky, které se uskuteční příští týden v Jackson Hole ve Wyomingu, aby posoudili náladu ve Fedu.
Jen pak posílil poté, co japonská spotřebitelská inflace zpomalila, což nabídlo podporu stimulačnímu politickému postoji Bank of Japan.
Bitcoin byl zasažen náladou risk-off a v pátek rozšířil pokles z tohoto týdne. Podle deníku The Wall Street Journal společnost SpaceX Elona Muska prodala Bitcoin, čímž zvýšila prodejní tlak.
Ropa měla zaznamenat první týdenní pokles – ukončila tak sérii sedmi růstů -, když obchodníci zvažovali známky omezování dodávek v porovnání s obavami o čínskou ekonomiku a měnovou politiku USA.
Klíčové události tohoto týdne
- Index spotřebitelských cen v eurozóně, pátek
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 se ve 14:36 tokijského času příliš nezměnily. Index S&P 500 klesl o 0,8 %
- Futures na Nasdaq 100 klesly o 0,2 %. Nasdaq 100 klesl o 1,1 %
- Japonský Topix klesl o 1 %
- Australský index S&P/ASX 200 se příliš nezměnil.
- Hongkongský Hang Seng klesl o 1,6 %.
- Shanghai Composite klesl o 0,4 %
- Futures na Euro Stoxx 50 klesly o 0,4 %.

Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se téměř nezměnil
- Euro se změnilo jen nepatrně na 1,0879 USD
- Japonský jen vzrostl o 0,3 % na 145,37 za dolar
- Zámořský jüan se změnil jen nepatrně na 7,3050 za dolar
Kryptoměny
- Bitcoin klesl o 4,2 % na 26 475,07 USD
- Ether klesl o 2,2 % na 1 678,67 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o čtyři bazické body na 4,24 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů klesl o dva bazické body na 0,630 %.
- Australský výnos desetiletých dluhopisů klesl o devět bazických bodů na 4,23 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate se příliš nezměnila
- Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 1 892,83 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky