Jinde se mezinárodní lídři připravují na účast na summitu G20, který se koná koncem tohoto týdne v Indii, ačkoli se tohoto setkání nezúčastní čínský prezident Si Ťin-pching.
Čínské akcie rostou
Akcie v Číně v pondělí rostly, podpořeny pomalým odkapáváním stimulačních opatření ze strany Pekingu a údaji z amerického trhu práce, které posílily předpovědi, že Federální rezervní systém na svém příštím zasedání úrokové sazby nezvýší.
Šanghajský index CSI 300 a šanghajský index Composite vyskočily v den relativně slabého obchodování, které bylo způsobeno americkými prázdninami na konci léta, každý o více než 1 %.
Hongkongský index Hang Seng mezitím vzrostl o více než 2 %, k čemuž přispěla zpráva, že společnost Country Garden Holdings získala od držitelů dluhopisů souhlas s prodloužením některých lhůt splatnosti dluhu. Akcie společnosti vzrostly o více než 15 %, čímž se staly jednou z nejvýkonnějších na indexu Hang Seng, protože vzrostla naděje, že se bojujícímu developerovi podaří odvrátit možnou platební neschopnost.
Pondělní růst akciového trhu podpořily také páteční údaje o zaměstnanosti v USA, které ukázaly, že míra nezaměstnanosti se zvýšila, zatímco růst mezd se ochladil. Trhy sázejí na to, že Fed na svém zasedání koncem tohoto měsíce ponechá úrokové sazby v platnosti – což by mohla být úleva pro asijské akcie, které byly v uplynulém roce poškozovány zvýšenými sazbami.

Ceny ropy kolísají
Ceny ropy se při neklidném obchodování držely poblíž třítýdenních maxim na pozadí optimismu, že přední producenti ropy se dohodnou na dalším snížení těžby, které by mohlo udržet globální dodávky na nízké úrovni.
Rusko uvedlo, že tento týden nastíní další snížení dodávek. Toto prohlášení přispělo ke spekulacím, že Saúdská Arábie, faktický vůdce Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců, skupiny známé jako OPEC+, prodlouží snížení těžby o jeden milion barelů denně i na říjen.
Ceny ropy podpořily také sázky na to, že Fed tento měsíc nebude dále zvyšovat sazby – a tím nebude vyvíjet další tlak na snižování ekonomické aktivity.
Aktuálně se futures na americkou ropu obchodovaly o 0,1 % níže na 85,44 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent klesl o 0,2 % na 88,42 USD za barel, přičemž objemy byly kvůli svátku na americkém trhu malé.
Oba kontrakty zakončily minulý týden na nejvyšších úrovních za více než půl roku a odrazily se tak po oslabení v předchozích dvou týdnech.
Summit G20 před námi
Světoví lídři se koncem tohoto týdne sejdou v Dillí na summitu G20, přičemž západní členové skupiny jsou v rozporu s rozvojovými zeměmi, jako je Čína a Rusko, kvůli zásadním otázkám, jako je válka na Ukrajině a změna klimatu.
Tento rozpor dokresluje rozhodnutí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nezúčastnit se summitu, což hrozí, že tato událost ztratí část svého lesku. Siova přítomnost by mu poskytla možnou příležitost promluvit si tváří v tvář s americkým prezidentem Joem Bidenem v době obchodního napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Si a Biden se naposledy setkali na předchozím fóru G20 v Indonésii v listopadu.
Biden v neděli uvedl, že je „zklamán“ Siovým plánem vynechat toto setkání, ale poznamenal, že se s ním „setká“. Biden však neuvedl, kdy přesně k tomuto jednání dojde.
Společnost Novo Nordisk představila v Británii lék na hubnutí Wegovy
Akcie společnosti Novo Nordisk
Společnost Novo Nordisk se snaží rozšířit evropské zastoupení léku známého pod názvem Wegovy, ačkoli tato kampaň byla ztížena, protože se snaží udržet krok se silnou poptávkou v USA.
Britské uvedení přípravku Wegovy, který prokazatelně pomáhá pacientům zbavit se přibližně 15 % tělesného tuku, pokud se používá spolu s cvičením a dalšími změnami životního stylu, bude „kontrolované a omezené“, uvedla společnost. Bude to již druhé uvedení léku na evropský trh během něco málo přes měsíc. V regionu je v současné době přípravek Wegovy dostupný také v Dánsku, Norsku a Německu.
Rostoucí poptávka po přípravku Wegovy, stejně jako po léku na cukrovku Ozempic společnosti Novo Nordisk, vyhnala akcie firmy na nová maxima. V pátek akcie v jednu chvíli překonaly módního giganta LVMH a staly se nejhodnotnějším evropským podnikem kótovaným na burze.

Projev Lagardeové je v centru pozornosti investorů
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová vystoupí později během seance a investoři se těší na jakékoli náznaky před zasedáním, na kterém se bude tento měsíc určovat politika.
Co přesně ECB plánuje udělat s úrokovými sazbami, zůstává důvodem k debatám v rámci příprav na událost 14. září. Podle agentury Reuters viděly peněžní trhy od minulého čtvrtka 30% šanci na zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, což se snížilo z celých 60 % v předchozím týdnu.
Stejně jako ostatní centrální banky po celém světě stojí představitelé ECB před úkolem ochladit růst cen, aniž by to vyvolalo širší ekonomický kolaps. Řešením tohoto problému je cyklus zpřísňování, který přivedl náklady na půjčky na rekordní úroveň, jíž ECB naposledy dosáhla v roce 2001, kdy se snažila podpořit euro.
Údaje ukazující inflaci v eurozóně výrazně nad 2% cílem ECB a klesající podnikatelskou aktivitu jen zvýšily nejistotu, což je vyhlídka, která by mohla vést k volatilitě na trzích dluhopisů a eura před shromážděním.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky