V rámci kroku, který by měl urychlit jednání na evropské úrovni, se tyto tři vlády vyslovily pro závazné dobrovolné závazky pro všechny velké i malé poskytovatele umělé inteligence v rámci Evropské unie
Probíhající jednání za účasti Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU podtrhují stále zásadnější diskusi o postavení bloku ve strategicky významné oblasti UI. Potenciál aplikací UI v kombinaci s obavami z bezpečnostních rizik, diskriminačních účinků a naléhavosti ochrany inovační síly podtrhuje potřebu komplexních a jasně vymezených strategií.
V rámci širší diskuse vydal Evropský parlament v červnu “Akt o umělé inteligenci”. Tento návrh byl vypracován s cílem zabránit potenciálním bezpečnostním rizikům a diskriminačním účinkům plynoucím z aplikací umělé inteligence a zároveň zajistit kontinuální vývoj této technologie v Evropě – což je nezbytný předpoklad pro digitální budoucnost.
Uprostřed legislativních diskusí však vznikl rozpor. Evropský parlament navrhl, aby byl kodex chování zpočátku závazný pouze pro velké poskytovatele AI, převážně se sídlem v USA. Vlády Německa, Francie a Itálie však vyjádřily obezřetnost vůči zjevné konkurenční výhodě, kterou by získali menší evropští poskytovatelé. Tvrdily, že tato výhoda by navzdory svému velkorysému předpokladu mohla vést ke snížení důvěry v bezpečnost těchto menších poskytovatelů, což by mohlo mít za následek snížení počtu zákazníků.

Podle trojice evropských vlád by pravidla chování a transparentnosti měla být závazná pro všechny poskytovatele AI, což by podpořilo rovné podmínky. V duchu zajištění dodržování pravidel a zároveň poskytnutí dostatečného prostoru pro počáteční přizpůsobení společné prohlášení rovněž upřesnilo, že nebudou okamžitě ukládány žádné sankce. Přesto by v případě zjištění porušení kodexu chování po určité době mohl být aktivován sankční systém.
Do budoucna se očekává, že na dodržování těchto norem bude dohlížet navrhovaný evropský orgán, jak bylo potvrzeno ve společném dokumentu. Tento proaktivní postoj podtrhuje závazek evropských mocností podporovat a udržovat odpovědné a spravedlivé inovace v oblasti umělé inteligence ve stále se vyvíjejícím digitálním prostředí.
Německé ministerstvo hospodářství, které bylo vedle ministerstva pro digitální záležitosti pověřeno dohledem nad daným tématem, se ve svém stanovisku zaměřilo na aplikaci umělé inteligence, nikoli na samotnou technologii. Podle ministerstva by se státní regulace neměla zaměřovat na modely vývoje AI, které se ještě nepoužívají, nebo na ty, které teprve budou uvedeny na trh, což signalizuje důležitost ponechání prostoru pro vývoj a inovace v oblasti technologií AI.
V rámci související události, která zdůrazňuje zvýšený zájem evropských vlád o AI, se německá vláda chystá uspořádat digitální summit v durynské Jeně. Akce, která je naplánována na pondělí a úterý, přiláká účastníky z politického, obchodního a vědeckého sektoru.
Kromě digitálního summitu bude problematice AI věnována pozornost také v rámci středečních jednání mezi německou a italskou vládou v Berlíně. Důraz na AI během těchto akcí odráží naléhavou potřebu účinně zvládnout vznikající výzvy a příležitosti, které AI představuje, což je krok, který je rozhodující pro zajištění evropské konkurenceschopnosti v rychle se vyvíjejícím digitálním věku.
Tato společná dohoda mezi Německem, Francií a Itálií je součástí širších mezinárodních rozhovorů o tom, jak zvládnout vzestup AI. Vzhledem k tomu, že technologie AI stále proniká do různých odvětví a průmyslových oborů, její praktické důsledky pro bezpečnost, soukromí a konkurenceschopnost na digitálním trhu podtrhují význam zavedení praktických a inkluzivních předpisů, které budou řídit její vývoj způsobem, jenž podpoří široké společenské přínosy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky