Klíčové body
- Dnes se podíváme na příběh legendární technologické společnosti Toshiba.
- Tento příběh je opředen i několika skandály, a jeden si právě dnes rozebereme.
- A samozřejmě tady máme i nejednu další událost.
Pojďme se podívat na jeden legendární příběh.
Dne 21. prosince roku 2016 Toshiba oznámila, že odepíše miliardy dolarů související s její činností v oblasti jaderné energetiky, což vedlo k finančním potížím a velkému firemnímu skandálu. Společnost se samozřejmě oklepala – ale dopady zůstaly.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 69 – Vespasianus se stal v roce čtyř císařů čtvrtým římským císařem.
- 1434 – Porada měst ovládaných husity v Táboře.
- 1834 – Poprvé byla uvedena divadelní hra Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, ve které zazněla píseň Kde domov můj?.
- 1849 – František Palacký napsal do Národních novin článek O centralisaci a národní rovnoprávnosti v Rakousku, ve kterém varoval vládu před snahou omezovat politické svobody a soustředit všechnu moc ve svých rukou. Článek vzbudil nelibost úředních míst.
- 1937 – Premiéru měl animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků založený na pohádce o Sněhurce bratří Grimmů.
- 1958 – Charles de Gaulle se stal prezidentem Francie.
- 1968 – posádka Apolla 8 startuje z mysu Canaveral na první oblet Měsíce.
- 1988 – Let Pan Am 103: teroristická bomba zničila Boeing 747 nad Lockerbie ve Skotsku a zabila 270 lidí.
- 2007 – Devět zemí, včetně Česka, vstoupilo do Schengenského prostoru.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1913 – Ve Spojených státech byl podepsán zákon o Federálních rezervách, kterým byl zřízen Federální rezervní systém, jenž hraje klíčovou roli v měnové politice a regulaci bankovnictví v zemi.
- 1937 – Vychází první číslo časopisu Fortune, který se zaměřuje na obchod a ekonomiku a stává se jednou z nejvlivnějších obchodních publikací na světě.
- 1988 – Došlo na ropné plošině Piper Alpha v Severním moři ke katastrofálnímu výbuchu a požáru, který si vyžádal 167 obětí na životech. Tato událost zůstává jednou z nejsmrtelnějších nehod na ropných plošinách na moři v historii a měla významné důsledky pro bezpečnostní předpisy v ropném a plynárenském průmyslu.
Toshiba a její cesta k úspěchu
Toshiba Corporation, významná japonská značka a výrobce počítačů a elektronických zařízení pro spotřebitele a průmysl. Sídlo společnosti se nachází v Tokiu.
Společnost byla založena v roce 1939 jako Tokyo Shibaura Electric Company, Ltd.(japonsky: Tōkyō Shibaura Denki KK), a to sloučením společností Shibaura Engineering Works, Ltd., a Tokyo Electric Company, Ltd. (japonsky: Tokyo Electric Company, Ltd.). Svůj současný název přijala v roce 1978.
Původní společnost Shibaura, která vznikla v roce 1875, vyrostla z továrny vynálezce Tanaky Hisashigeho a soustředila se především na výrobu motorů pro zaoceánská plavidla. Převzala ji obchodní společnost Mitsui (zaibatsu) a začala vyrábět těžké parní stroje s vysokým výkonem. V polovině 90. let 19. století začala vyrábět obráběcí stroje. Společnost Tokyo Electric Light Company začala v roce 1890 vyrábět elektrické žárovky s bambusovým vláknem, které financovala společnost Mitsui. Po druhé světové válce se sloučená korporace oddělila od Mitsui se zánikem zaibatsu, ale v roce 1973 se opět připojila ke skupině Mitsui.
Obě předchozí společnosti měly rovněž úzké vazby na americkou společnost General Electric Company. General Electric (GE) poprvé získala podíl ve společnosti Tokyo Electric v roce 1907 výměnou za pomoc GE při modernizaci technologie této společnosti, která vedla k masové výrobě elektrických lamp Mazda v Japonsku. V roce 1909 uzavřela GE podobnou dohodu se společností Shibaura. Toto spojení představovalo první významný příliv západních technologií do Japonska a bylo velmi úspěšné. GE je stále jedním z největších akcionářů společnosti Toshiba.
Společnost Toshiba ve spolupráci se společností Sony Corporation a další americkou firmou International Business Machines Corporation (IBM) navrhla širokopásmový motor Cell. Tento pokročilý počítačový čip, vyvíjený od roku 2001 po dobu čtyř let, má mnohostranné využití, od superpočítačů IBM přes televizory Toshiba s vysokým rozlišením (HD) až po elektronický herní systém Sony Playstation 3. V roce 2008 představila Toshiba řadu notebooků, která je založena na procesoru Cell.
Společnost Toshiba vyrábí celou řadu spotřebitelských a firemních produktů. Kromě HD televizorů a notebooků vyrábí také DVD přehrávače, digitální videorekordéry (DVR), tiskárny, kopírky, osvětlovací zařízení, lékařská zobrazovací zařízení, sledovací systémy a zařízení s displeji z tekutých krystalů (LCD). Vyrábí také polovodiče a zařízení pro výrobu elektrické energie, průmyslové motory a průmyslovou elektroniku. Má řadu dceřiných společností v dalších zemích.
Pojďme se podívat na jeden legendární příběh.Dne 21. prosince roku 2016 Toshiba oznámila, že odepíše miliardy dolarů související s její činností v oblasti jaderné energetiky, což vedlo k finančním potížím a velkému firemnímu skandálu. Společnost se samozřejmě oklepala – ale dopady zůstaly.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
69 – Vespasianus se stal v roce čtyř císařů čtvrtým římským císařem.
1434 – Porada měst ovládaných husity v Táboře.
1834 – Poprvé byla uvedena divadelní hra Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, ve které zazněla píseň Kde domov můj?.
1849 – František Palacký napsal do Národních novin článek O centralisaci a národní rovnoprávnosti v Rakousku, ve kterém varoval vládu před snahou omezovat politické svobody a soustředit všechnu moc ve svých rukou. Článek vzbudil nelibost úředních míst.
1937 – Premiéru měl animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků založený na pohádce o Sněhurce bratří Grimmů.
1958 – Charles de Gaulle se stal prezidentem Francie.
1968 – posádka Apolla 8 startuje z mysu Canaveral na první oblet Měsíce.
1988 – Let Pan Am 103: teroristická bomba zničila Boeing 747 nad Lockerbie ve Skotsku a zabila 270 lidí.
2007 – Devět zemí, včetně Česka, vstoupilo do Schengenského prostoru.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1913 – Ve Spojených státech byl podepsán zákon o Federálních rezervách, kterým byl zřízen Federální rezervní systém, jenž hraje klíčovou roli v měnové politice a regulaci bankovnictví v zemi.
1937 – Vychází první číslo časopisu Fortune, který se zaměřuje na obchod a ekonomiku a stává se jednou z nejvlivnějších obchodních publikací na světě.
1988 – Došlo na ropné plošině Piper Alpha v Severním moři ke katastrofálnímu výbuchu a požáru, který si vyžádal 167 obětí na životech. Tato událost zůstává jednou z nejsmrtelnějších nehod na ropných plošinách na moři v historii a měla významné důsledky pro bezpečnostní předpisy v ropném a plynárenském průmyslu.
Toshiba Corporation, významná japonská značka a výrobce počítačů a elektronických zařízení pro spotřebitele a průmysl. Sídlo společnosti se nachází v Tokiu.Společnost byla založena v roce 1939 jako Tokyo Shibaura Electric Company, Ltd., a to sloučením společností Shibaura Engineering Works, Ltd., a Tokyo Electric Company, Ltd. . Svůj současný název přijala v roce 1978.Původní společnost Shibaura, která vznikla v roce 1875, vyrostla z továrny vynálezce Tanaky Hisashigeho a soustředila se především na výrobu motorů pro zaoceánská plavidla. Převzala ji obchodní společnost Mitsui a začala vyrábět těžké parní stroje s vysokým výkonem. V polovině 90. let 19. století začala vyrábět obráběcí stroje. Společnost Tokyo Electric Light Company začala v roce 1890 vyrábět elektrické žárovky s bambusovým vláknem, které financovala společnost Mitsui. Po druhé světové válce se sloučená korporace oddělila od Mitsui se zánikem zaibatsu, ale v roce 1973 se opět připojila ke skupině Mitsui.Obě předchozí společnosti měly rovněž úzké vazby na americkou společnost General Electric Company. General Electric poprvé získala podíl ve společnosti Tokyo Electric v roce 1907 výměnou za pomoc GE při modernizaci technologie této společnosti, která vedla k masové výrobě elektrických lamp Mazda v Japonsku. V roce 1909 uzavřela GE podobnou dohodu se společností Shibaura. Toto spojení představovalo první významný příliv západních technologií do Japonska a bylo velmi úspěšné. GE je stále jedním z největších akcionářů společnosti Toshiba.Společnost Toshiba ve spolupráci se společností Sony Corporation a další americkou firmou International Business Machines Corporation navrhla širokopásmový motor Cell. Tento pokročilý počítačový čip, vyvíjený od roku 2001 po dobu čtyř let, má mnohostranné využití, od superpočítačů IBM přes televizory Toshiba s vysokým rozlišením až po elektronický herní systém Sony Playstation 3. V roce 2008 představila Toshiba řadu notebooků, která je založena na procesoru Cell.Společnost Toshiba vyrábí celou řadu spotřebitelských a firemních produktů. Kromě HD televizorů a notebooků vyrábí také DVD přehrávače, digitální videorekordéry , tiskárny, kopírky, osvětlovací zařízení, lékařská zobrazovací zařízení, sledovací systémy a zařízení s displeji z tekutých krystalů . Vyrábí také polovodiče a zařízení pro výrobu elektrické energie, průmyslové motory a průmyslovou elektroniku. Má řadu dceřiných společností v dalších zemích.