Klíčové body
- Ropa navázala na týdenní pokles dalšími ztrátami, protože obchodníci očekávali nové informace o globální poptávce.
- Ceny zlata se pohybují v rozmezí, protože obavy ze sazeb přetrvávají.
- Měď ustupuje, čeká se na test čínského PMI.
Ropa zahajuje týden poklesem, obchodníci čekají na signály o rovnováze na trhu
Ropa navázala na týdenní pokles dalšími ztrátami, protože obchodníci očekávali nové informace o globální poptávce a rovnováze v březnu a dalších měsících.
Cena ropy Brent klesla k 81 USD za barel poté, co minulý týden ztratila více než 2 %, přičemž americký protějšek West Texas Intermediate se pohyboval nad úrovní 76 USD. Výhledy přinese tento týden Mezinárodní energetický týden v Londýně, významné setkání průmyslu. Kromě toho budou údaje o inflaci v USA určovat očekávání, kdy Federální rezervní systém začne snižovat sazby, což ovlivní poptávku po energiích a vývoj dolaru.
Na širších trzích si ukazatel americké měny udržel svou pozici, zatímco většina komodit včetně mědi byla spolu s ropou slabší.
Ropa se v posledních dvou týdnech obchodovala v úzkém pásmu kolem 3 USD za barel, přičemž napětí na Blízkém východě a omezování dodávek ze strany OPEC+ kompenzovalo dopad vyšší produkce mimo tuto skupinu včetně USA. Všeobecně se očekává, že kartel a jeho spojenci včetně Ruska na svém zasedání počátkem příštího měsíce prodlouží současné omezování těžby i na další čtvrtletí.

„Stále očekáváme, že OPEC+ prodlouží škrty až do druhého čtvrtletí roku 2024 a od třetího čtvrtletí bude poslední balíček snižovat jen postupně a částečně,“ uvedli ve své poznámce analytici Goldman Sachs Group Inc. včetně Daana Struyvena. Prozatím banka očekává, že ceny zůstanou v rozmezí 70 až 90 dolarů.
Existují některé pozitivní signály ohledně poptávky. V Číně vzbudil rozmach cestování v době lunárních novoročních svátků naději na trvalejší oživení spotřeby. Podle obchodníků místní rafinerie od poloviny února, kdy byly svátky, sháněly náklad z celého světa a také zvýšily termínované dodávky ze Saúdské Arábie na březen.
Z tržních ukazatelů se timespready drží v býčím zpětném trendu, zatímco ceny fyzické ropy v USA v posledních týdnech rovněž posilují, protože kupující se obracejí k americkým druhům, aby se vyhnuli narušení lodní dopravy po Rudém moři.
Ceny zlata se pohybují v rozmezí, protože obavy ze sazeb přetrvávají, očekávají se inflační podněty
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování ustoupily a zůstaly v rámci nedávného obchodního rozpětí, když v očekávání klíčových ekonomických údajů vzrostly obavy z vyšších a dlouhodobějších sazeb v USA.
Žlutému kovu se v posledních týdnech nepodařilo dosáhnout výraznějšího cenového posunu, protože řada představitelů Federálního rezervního systému varovala, že banka se snižováním úrokových sazeb nespěchá.
Známky ustálené americké inflace a odolnosti trhu práce tuto představu ještě prohloubily a obchodníci nyní postupně vyčíslují šance na snížení sazeb v květnu a červnu.
Přesto určitá poptávka po zlatě jako bezpečném přístavu pomohla omezit ztráty žlutého kovu. Známky recese v Japonsku a Velké Británii spolu s pokračujícími geopolitickými rozbroji na Blízkém východě podporovaly poptávku po bezpečných přístavištích.
Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 2 032,32 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v březnu klesly do 23:52 SEČ

PCE inflace, údaje o HDP v centru pozornosti
Pozornost se nyní soustředí na údaje o americkém indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne. Očekává se, že po sérii lepkavých údajů za prosinec a leden nabídne další náznaky ohledně americké inflace.
Koncem tohoto týdne má také promluvit několik představitelů Fedu, od nichž se očekává, že v obavách z vysoké inflace do značné míry zopakují výhled banky na dlouhodobě vyšší sazby.
Kromě údajů o PCE bude tento týden zveřejněn také druhý údaj o hrubém domácím produktu za čtvrté čtvrtletí, který by měl ukázat určité ochlazení hospodářského růstu USA. Ne však v takové míře, která by opravňovala k brzkému snížení úrokových sazeb.
Vyšší sazby na delší dobu nevěstí pro ceny zlata nic dobrého vzhledem k tomu, že zvyšují náklady příležitosti investovat do žlutého kovu.
Ostatní drahé kovy v souvislosti s touto představou také ustoupily. Futures na platinu s expirací v dubnu klesly o 0,7 % na 901,35 USD za unci, zatímco futures na stříbro s expirací v květnu klesly o 0,5 % na 23,078 USD za unci.
Měď ustupuje, čeká se na test čínského PMI
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí mírně klesly a ustoupily z nedávných zisků, protože trhy očekávaly další klíčové ekonomické signály z Číny v tomto týdnu.

Futures na měď s expirací v květnu klesly o 0,2 % na 3,8760 USD za libru.
Pozornost se tento týden soustředí především na údaje o indexu nákupních manažerů z Číny, která je největším dovozcem mědi a od níž se očekává, že nabídne další signály ohledně možného hospodářského oživení v zemi.
Zprávy čínských médií nabídly některé pozitivní signály. Čínský prezident Si Ťin-pching v nedávném projevu zdůraznil význam logistiky a dodavatelských řetězců pro čínskou ekonomiku a zároveň podpořil nové kolo obnovy zařízení v zemi, což by mohlo pomoci zvýšit průmyslovou a tovární aktivitu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky