Klíčové body
- Před námi je zpráva o zaměstnanosti v USA
- Futures jsou před údaji z amerického trhu práce utlumené
- Akcie Costco [COST] se propadly poté, co tržby nedosáhly odhadů
Předseda Fedu Jerome Powell mezitím prohlásil, že tvůrci politiky nejsou daleko od toho, aby měli jistotu, že inflace trvale klesá, což živí naděje na snížení sazeb ještě v letošním roce. Mezitím čtvrtletní tržby společnosti Costco
Před námi je zpráva o zaměstnanosti v USA
V pátek bude v čele ekonomického kalendáře měsíční zpráva o trhu práce, přičemž ekonomové předpokládají, že americká ekonomika v únoru přidávala pracovní místa pomalejším tempem.
Odhaduje se, že mzdy v nezemědělském sektoru vzrostly o 198 000, což je méně než 353 000 v lednu. Mezitím se očekává, že růst průměrné hodinové mzdy se oproti předchozímu měsíci ochladil na 0,2 % z 0,6 % a míra nezaměstnanosti se podle odhadů vyrovná předchozímu údaji 3,7 %.
Investoři a tvůrci politiky Federálního rezervního systému budou tyto údaje pravděpodobně bedlivě sledovat. Známky zmírnění poptávky po práci – a teoreticky i ochlazení tlaku na růst inflace v důsledku růstu mezd – by mohly Fedu poskytnout větší prostor k tomu, aby později v tomto roce začal snižovat výpůjční náklady z více než dvacetiletých maxim.
Začátkem tohoto týdne se zdálo, že soukromé mzdy, volná pracovní místa a žádosti o podporu v nezaměstnanosti naznačují, že situace na trhu práce v největší světové ekonomice je solidní, ale zmírňuje se.

Futures jsou před údaji z amerického trhu práce utlumené
Futures na amerických akciových trzích byly v přípravě na páteční zprávu o mzdách mimo zemědělský sektor utlumené.
Do této chvíle futures kontrakt na index S&P 500 přidal 0,1 %, futures na index Nasdaq 100 se většinou nezměnily a futures na index Dow klesly o 0,1 %.
V předchozí seanci se hlavní průměry posunuly vpřed. Vzrostly zejména akcie čipů, které jsou považovány za hlavní beneficienty boomu poptávky po umělé inteligenci, přičemž index Philadelphia Semiconductor skončil na rekordním maximu. Svědectví předsedy Fedu Jeroma Powella před senátním výborem rovněž podnítilo naděje na snížení úrokových sazeb, což dále podpořilo akcie.
Na konci čtvrtečního obchodování si benchmark S&P 500 připsal 1,0 %, technologický Nasdaq Composite stoupl o 1,5 % a blue-chip Dow Jones Industrial Average přidal 0,3 %.
Powell říká, že Fed není daleko od toho, aby si byl jistý vývojem inflace
Powell tento týden využil druhý den výpovědi na Kapitolu k tomu, aby vyzval k trpělivosti a opatrnosti ohledně výhledu americké inflace.
Co je však zásadní, poznamenal, že Fed „není daleko“ od toho, aby měl potřebnou jistotu, že růst cen se trvale posouvá směrem k jeho stanovenému 2% cíli.
„Až tuto důvěru získáme […], bude vhodné začít snižovat míru restrikce, abychom ekonomiku nepřivedli do recese,“ poznamenal Powell.
Tyto komentáře byly interpretovány jako náznak toho, že snížení sazeb je v letošním roce nadále pravděpodobné. Trhy, které začaly rok 2024 očekáváním snížení někdy na jaře, musely od té doby tyto sázky odsunout. Podle pečlivě sledovaného nástroje FedWatch společnosti CME Group
„Nyní, když trhy dostaly od Powella relativně holubičí pokyny, se pozornost obrací zpět k údajům,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Akcie Costco se propadly poté, co tržby nedosáhly odhadů
Společnost Costco vykázala tržby za druhé čtvrtletí, které nesplnily očekávání, protože poptávka po dražším zboží byla snížena spotřebiteli, kteří se více uvědomují o nákladech.
Zákazníci, které tíží vysoká inflace a zvýšené úrokové sazby, v poslední době omezují výdaje za drahé zboží, jako je elektronika a nábytek. Společnost Costco, která se specializuje na prodej nezbytného zboží ve velkém, byla vůči tomuto zpomalení poněkud imunní.

Firma však uvedla, že změna daňového kalendáře a pokles cen benzínu zasáhly její výnosy. Celkové čtvrtletní tržby se za tři měsíce končící 19. února zvýšily o 6 % na 58,44 miliardy USD, ale byly nižší než odhady 59,16 miliardy USD, podle údajů LSEG citovaných agenturou Reuters.
Akcie společnosti Costco v předobchodní fázi amerického obchodování klesly.
Ropa stoupá na ceně
Ceny ropy v pátek vzrostly díky známkám rostoucí poptávky v Číně a USA, dvou největších ekonomikách světa.
V tuto chvíli se futures na americkou ropu obchodovaly o 1,1 % výše na 79,80 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent stoupl o 0,8 % na 83,66 USD za barel.
Údaje Úřadu pro energetické informace zveřejněné na začátku týdne ukázaly, že zásoby benzínu v USA minulý týden klesly o 4,5 milionu barelů, což je známkou zdravé poptávky před začátkem americké řidičské sezóny.
Kromě toho se čínský dovoz ropy v prvních dvou měsících roku 2024 oproti předchozímu roku zvýšil o 5,1 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky