Klíčové body
- Údaje o inflaci ve Spojených státech
- Maloobchodní příjmy
- Údaje ze Spojeného království
Tento týden budou v popředí zájmu údaje o inflaci v USA, které by mohly být rozhodujícím faktorem pro krátkodobé směřování trhů. Mezitím údaje o maloobchodních tržbách spolu s výsledky hospodaření některých významných maloobchodních prodejců poskytnou nový pohled na sílu spotřebitelských výdajů, které jsou klíčovým motorem ekonomiky. Velká Británie a Čína zveřejní ostře sledované ekonomické údaje. Zde je přehled toho, co potřebujete vědět na začátek týdne.
Údaje o inflaci ve Spojených státech
Investoři budou tento týden sledovat údaje o indexu cen výrobců a indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech, aby zjistili, zda něco naznačuje, že cenové tlaky konečně polevují poté, co měsíce silné inflace vyvolaly obavy, že Federální rezervní systém letos možná nesníží úrokové sazby.
Na začátku tohoto měsíce se trhům dostalo určité úlevy, když předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že centrální banka stále hodlá nakonec sazby snížit, a poslední zpráva o zaměstnanosti v USA ukázala známky ochlazení na trhu práce.
Analytici očekávají, že středeční klíčová zpráva o indexu spotřebitelských cen ukáže, že základní inflace meziročně vzrostla o 3,6 %, což by byl nejmenší nárůst za více než tři roky.
Horečnatější než očekávaný údaj o inflaci by však pravděpodobně vyčíslil snížení sazeb do konce roku a znovu by vyvolal volatilitu na trhu.
Hospodářské výsledky maloobchodních prodejců
Investoři tento týden získají čerstvý pohled na zdraví amerických spotřebitelů díky středečním údajům o dubnových maloobchodních tržbách a výsledkům hospodaření hlavních maloobchodních prodejců Walmart
Býčí investoři zatím získali důvěru díky solidní výsledkové sezóně. Mezi výjimečné výsledky patřily obecně silné zprávy většiny z takzvané velkolepé sedmičky technologických a růstových gigantů, jejichž akcie pomohly v loňském roce vynést trh nahoru a které mají v indexu S&P 500 i nadále velkou váhu.
Díky silným ziskům „se investoři cítí na tomto trhu pohodlněji“, řekl agentuře Reuters Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti B Riley Wealth. Nicméně „trajektorie inflace pro nás bude vždy důležitá, dokud jsme v cyklu, kdy očekáváme, že další věcí, kterou Fed udělá, bude snížení sazeb“.
Údaje z Číny
Čína v pátek zveřejní řadu ekonomických údajů, které ukážou, jak si světová ekonomika číslo dvě vedla na začátku druhého čtvrtletí.
Dubnové údaje o cenách nemovitostí poskytnou nový pohled na stav realitního sektoru, který je již zhruba tři roky zmítán dluhovou krizí, v jejímž důsledku se developeři ocitli na pokraji krachu.
Průmyslová výroba, maloobchodní tržby a investice do fixních aktiv podle očekávání meziročně zrychlují.
Komentáře politických činitelů na zasedání politbyra minulý měsíc připravily investory na vlnu stimulačních opatření ze strany Pekingu na podporu hospodářského oživení, což prozatím udržuje dobrou náladu na trhu.
Údaje ze Spojeného království
Minulý týden se Bank of England přiblížila snížení úrokových sazeb, ale trhy se rozcházejí v názoru, zda k prvnímu snížení dojde na příštím zasedání banky v červnu, nebo zda politici vydrží déle.
Před dalším zasedáním BoE 20. června budou zveřejněny dva soubory oficiálních údajů o zaměstnanosti a dvě kola údajů o inflaci.
První ze dvou úterních zpráv o zaměstnanosti bude bedlivě sledována, zda se neobjeví známky toho, že zvyšování mezd podporuje cenové tlaky. Meziroční růst mezd je stále horký, zatímco nabídka pracovních sil stagnuje.
Ekonomové očekávají, že průměrný týdenní výdělek bez započtení bonusů vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 5,9 %. I když je stále solidní, známky toho, že se růst mezd zmírňuje, by pravděpodobně posílily očekávání červnového snížení.
Ceny ropy
Ceny ropy skončily minulý týden bez větších změn, přičemž Brent zaznamenal ztrátu 0,2 %, zatímco futures na ropu zaznamenaly růst o 0,2 %.
Očekávání, že úrokové sazby v USA by mohly zůstat vyšší po delší dobu, zatížilo ceny ropy, protože vyšší úrokové sazby obvykle zpomalují ekonomickou aktivitu a oslabují poptávku po ropě.
Silnější americký dolar rovněž zatížil, což zdražilo komodity denominované v zelených bankovkách pro kupce používající jiné měny.
Na ceny ropy tlačily také rostoucí zásoby pohonných hmot v USA, které se blíží k obvykle silné letní motoristické sezóně.
Ceny našly určitou podporu po čtvrtečních údajích, podle kterých Čína v dubnu dovezla více ropy než ve stejném měsíci minulého roku. Čínský vývoz a dovoz se v dubnu vrátil k růstu po poklesu v předchozím měsíci.
Obchodníci s energiemi budou tento týden sledovat údaje o inflaci, které budou diktovat budoucí směr úrokových sazeb.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky