Klíčové body
- Dolar před zveřejněním jádrového PCE klesá
- Euro před zveřejněním indexu spotřebitelských cen posiluje
- Jen zůstává pod tlakem
V 04:25 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou m+nu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 104,410 a odevzdal část silných zisků z minulého týdne, když se obchodníci vrátili ze svátků ve Velké Británii a USA.
Dolar před zveřejněním jádrového PCE klesá
Dolar v úterý mírně poklesl, ale před pátečním zveřejněním zprávy o jádrovém cenovém indexu výdajů na osobní spotřebu v USA – preferovaném ukazateli inflace Federálního rezervního systému – zůstává obchodní rozpětí úzké.
Výhled amerických sazeb byl v poslední době dominantním faktorem pohybu měn a obchodníci budou hledat další pokyny ohledně tempa a rozsahu snižování sazeb očekávaného v tomto roce.
Očekává se, že jádrový index PCE zůstane na měsíční bázi převážně stabilní, a přichází v době, kdy se trhy po zápisu z jednání Fedu z minulého týdne spolu s opatrně znějícími poznámkami řady tvůrců úrokových sazeb začínají smiřovat s tím, že úrokové sazby budou vyšší po delší dobu.
Investoři budou mít během týdne také možnost vyslechnout několik řečníků z Fedu, včetně guvernérky Michelle Bowmanové, prezidentky Clevelandského Fedu Loretty Mesterové, guvernérky Lisy Cookové, prezidenta newyorského Fedu Johna Williamse a prezidenta Atlantského Fedu Raphaela Bostice.
V ekonomickém kalendáři jsou také ve čtvrtek zveřejněny revidované údaje o hospodářském růstu za první čtvrtletí a ve středu Béžová kniha Fedu.

Euro před zveřejněním indexu spotřebitelských cen posiluje
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 1,0872 a získal tak před zveřejněním klíčových údajů o spotřebitelské inflaci v eurozóně, které bude zveřejněno koncem týdne.
Evropská centrální banka se připravuje na snížení úrokových sazeb v příštím týdnu, což její tvůrci v pondělí do značné míry potvrdili holubičími komentáři.
ECB má dostatek prostoru pro snižování sazeb a současná tržní očekávání ohledně dlouhodobého uvolňování jsou přiměřená, uvedl v pondělním rozhovoru pro noviny tvůrce politiky ECB Francois Villeroy de Galhau a snížení sazeb příští měsíc označil za „hotovou věc“.
Nejistota ohledně toho, co bude následovat, existuje a páteční zveřejnění indexu spotřebitelských cen bude sledováno jako vodítko.
Ekonomové očekávají, že inflace v eurozóně v květnu meziročně vzroste o 2,5 % z dubnových 2,4 %, zatímco základní inflace se podle nich drží na stabilní úrovni 2,7 %.
GBP/USD se posunul výše na 1,2770, přičemž ekonomický kalendář ve Velké Británii je v době začínající volební kampaně klidný.
„Určitý zájem bude o případné předvolební sliby lídra Labouristické strany Keira Starmera
Jen zůstává pod tlakem
V Asii se kurz USD/JPY zvýšil na 156,89 a zůstal tak blízko nedávných maxim, protože zjevná intervence vlády na měnovém trhu, která proběhla na začátku května, přinesla jenu jen letmou úlevu.
Tento pátek budou zveřejněny údaje o indexu spotřebitelských cen z Tokia, které pravděpodobně ovlivní výhled Bank of Japan ohledně úrokových sazeb.
Třetí strana Ad. Nejedná se o nabídku nebo doporučení Investing.com. Viz zveřejnění zde nebo odstranění reklamy.
USD/CNY se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 7,2471, přičemž pár se stále pohybuje blízko šestiměsíčních maxim, a to v prostředí plíživých pochybností o oživení čínské ekonomiky.
Tento týden se rovněž očekávají klíčové údaje o čínském indexu nákupních manažerů.

Inflace ve střední Evropě opět ožívá, do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank. Inflace za rok 2024 by měla dosáhnout 3,7 procenta v Česku, 4,6 procenta v Polsku a 4,8 procenta v Maďarsku. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes poskytla ČTK úvěrová pojišťovna Allianz Trade. Česká národní banka počátkem května snížila odhad letošní inflace na 2,3 procenta z únorových 2,6 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky