Klíčové body
- Akcie Lockheed Martin nedávno zaostaly, přestože firma dosáhla rekordních tržeb ve výši 68 miliard dolarů
- Navzdory slabé výkonnosti akcií má Lockheed díky rostoucím objednávkám a zlepšení výroby potenciál pro výrazný růst
- Velké zpětné odkupy akcií a štědrá dividenda naznačují budoucí růst kapitálových výnosů pro investory
- Analytici předpovídají růst zisku na akcii společnosti Lockheed v průměru o 6 % ročně v letech 2024 až 2026
Přestože je hlavním dodavatelem obranného průmyslu, který dodává řadu důležitého vojenského vybavení, které sahá od stíhaček F-35 Joint Strike, bojových vrtulníků Blackhawk, střel Hellfire, laserů, bezpilotních letounů, řízených střel, hypersonických zbraní až po satelitní systémy, výnosy akcií společnosti Lockheed jsou zklamáním. Za posledních pět let dosahovaly akcie v průměru ročního výnosu kolem 9 %, což je o šest procentních bodů méně než index S&P 500.
Navzdory konfliktům v regionech, jako je Gaza a Ukrajina, nebo rostoucímu napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou nezaznamenaly akcie žádný výrazný růst. Nevýrazná výkonnost akcií má kořeny v několika problémech, od problémů v dodavatelském řetězci, které ovlivnily výrobu, až po obavy z vládních vojenských výdajů. S rostoucím počtem nevyřízených objednávek, zlepšením výroby a potenciálním zvýšením výdajů má však nyní společnost Lockheed předpoklady k výraznému růstu.
Z pohledu kapitálových výnosů slibují velké zpětné odkupy a štědrá dividenda další růst akcií. S ústupem problémů v dodavatelském řetězci a zlepšením výroby analytik Richard Safran ze společnosti Seaport Research Partners předpovídá, že investoři se začnou na společnost Lockheed dívat s jasnějším výhledem na 2-3 roky. Safran stanovil cílovou cenu na 551 USD, což znamená nárůst o téměř 18 % z poslední uzavírací ceny 465,23 USD.
Lockheed Martin Corporation
Bizarní však je, že většina trhu tuto optimistickou prognózu zřejmě nesdílí. Za posledních deset let se zisk na akcii společnosti téměř ztrojnásobil, čímž výrazně překonal index S&P 500, jehož zisk se jen o málo více než zdvojnásobil. Tato výkonnost se však nepromítla do lepšího ocenění akcií. Akcie Lockheedu se v současné době obchodují s poměrem 17,3násobku jejich 12měsíčních forwardových zisků, což znamená 15% diskont vůči indexu S&P 500.
V porovnání s průměrným 55% nákupním hodnocením analytiků pro akcie v indexu je nákupní nebo ekvivalentní hodnocení společnosti Lockheed pouze na úrovni 32 %, což znamená určitou míru nesouhlasu s akciemi. Zdá se, že tento sentiment pramení z očekávání možného snížení vojenských výdajů buď v důsledku spirály rozpočtových deficitů, nebo náhlého vypuknutí míru ve světě.
Rozpočtové deficity bezesporu představují značné riziko. V letech 2018 až 2023 utratí americká federální vláda o dalších 9,5 bilionu dolarů více, než činí její příjmy. Vzhledem k tomu, že na společnost Lockheed připadá 75 % ročních tržeb americké vlády, zvýšený objem deficitu významně ovlivňuje její podnikání. Nicméně toto riziko nepředstavuje tak velkou hrozbu, jak by se dalo předpokládat.
Rozpočet vojenských výdajů na rok 2025 při pouhém 1% nárůstu se nemusí zdát slibný, ale podle společnosti Safran investoři neberou v úvahu faktor odložených výdajů. Tento koncept vysvětluje rozdíl mezi rozpočtovou alokací a skutečně vynaloženými penězi. Problémy s dodavatelským řetězcem a další faktory vytvořily nevyřízené výdaje ve výši přibližně 120 miliard dolarů, které mají být podle společnosti Safran vynaloženy postupně v průběhu příštích 3 až 4 let.
Finanční ředitel společnosti Lockheed Jay Malave se k tomu staví pozitivně. Vzhledem ke schopnosti průmyslu zrychlovat se cítí jistotu, že společnost bude pokračovat v růstu i po roce 2025 podpořena růstem rozpočtu a stávajícím objemem nevyřízených zakázek. Stav nevyřízených zakázek na konci prvního čtvrtletí činil zhruba 159 miliard dolarů, což je více než dvouletý obrat společnosti. Očekává se, že část tohoto nevyřízeného zboží bude brzy vyřešena díky dodávkám aktualizované verze stíhacího letounu F-35, které mají být zahájeny ve třetím čtvrtletí.

Analytici očekávají, že společnost bude v letech 2024 až 2026 vykazovat průměrný roční růst zisku na akcii ve výši přibližně 6 %. Ve stejném období by měl volný peněžní tok dosáhnout zhruba 19 miliard USD. Očekává se, že značná část této částky bude použita na vyřazení zásob.
V uplynulém desetiletí společnost Lockheed vynaložila téměř 30 miliard USD na snížení zásob o téměř 25 %. Kromě toho štědrá čtvrtletní dividenda ve výši přibližně 780 milionů dolarů, jejíž výnos je zhruba o 2,7 % vyšší než průměrná sazba dividendového plátce v indexu S&P 500, která činí 2,1 % , rovněž posiluje strategii společnosti Lockheed v oblasti návratnosti kapitálu.
Vzhledem k těmto číslům zvýšil analytik společnosti CFRA Stewart Glickman hodnotu akcií z Držet na Silně koupit s cílovou cenou 557 USD, což odráží zhruba 20% nárůst. Glickman se domnívá, že návrh zákona o rozpočtových prostředcích Kongresu na rok 2025, který určuje vojenské výdaje na příští rok, by mohl posloužit jako katalyzátor, který by vedl k tomu, že by se akcie společnosti Lockheed Martin opět obchodovaly s prémií vůči indexu S&P 500. Navzdory nedávné slabé výkonnosti jsou akcie společnosti Lockheed Martin připraveny na vzestup.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky