Klíčové body
- Vídeň je třetím rokem nejpříjemnějším městem k životu podle EIU, díky perfektnímu skóre ve stabilitě, zdravotní péči, vzdělání a infrastruktuře
- Čtyři asijsko-pacifická města se dostala do první desítky: Melbourne, Sydney, Osaka a Auckland
- Západní Evropa a Severní Amerika vedou jako nejlépe hodnocené regiony, i přes některé problémy se stabilitou a infrastrukturou
Každoroční zpráva, jejímž cílem je ukázat, jak pohodlné či obyvatelné je dané město, zkoumala 173 měst na celém světě na základě 30 ukazatelů rozdělených do pěti kategorií: stabilita, zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělávání a infrastruktura.
Vídeň, která získala perfektní skóre za stabilitu, zdravotní péči, vzdělání a infrastrukturu, letos vedla žebříček, těsně následována svými západoevropskými protějšky: Na druhém místě se umístila dánská Kodaň a na třetím švýcarský Curych.
Celkové skóre Vídně se mírně zhoršilo v kategoriích kultura a životní prostředí, a to „kvůli nedostatku významných sportovních akcí“, uvádí EIU Global Liveability Index pro rok 2024.
„Index EIU Liveability se za poslední rok nepatrně zvýšil,“ uvádí se ve zprávě. „Pokles stability a infrastruktury v řadě měst ve vyspělých ekonomikách byl kompenzován strukturálním zlepšením v oblasti zdravotní péče a vzdělávání v několika městech na rozvojových trzích.“
Zde je 10 měst s nejlepšími podmínkami pro život na světě podle EIU.
- Vídeň, Rakousko
- Kodaň, Dánsko
- Curych, Švýcarsko
- Melbourne, Austrálie
- Calgary, Kanada
- Ženeva, Švýcarsko
- Sydney, Austrálie
- Vancouver, Kanada
- Osaka, Japonsko
- Auckland, Nový Zéland
Do letošní desítky nejlepších měst se dostala čtyři asijsko-pacifická města: Australská města Melbourne a Sydney, japonská Ósaka a novozélandský Auckland.
Melbourne, Sydney a Vancouver se letos dostaly do první desítky, ale propadly se „v souvislosti s výrazným nedostatkem dostupnosti bydlení“, uvedla EIU. Ze stejného důvodu se letos na 12. místo propadlo Toronto, které se v předchozích dvou letech umístilo v první desítce.

Západní Evropa byla celosvětově nejlépe hodnoceným regionem z hlediska příznivých podmínek pro život, když získala celkově 92 bodů ze 100 možných. Od loňského roku však klesla kvůli nárůstu protestů a kriminality, což podle zprávy zatížilo kategorii stability.
Druhým nejlepším regionem byla Severní Amerika, která dosáhla průměrného skóre 90,5 bodu ze 100 a nejlépe se umístila v oblasti vzdělávání. Pokračující bytová krize v Kanadě stáhla hodnocení regionu v oblasti infrastruktury dolů, uvedla EIU.
Deset měst v Asii, ve kterých se nejlépe žije
Asijská města pokračují v celosvětovém růstu skóre obyvatelnosti. Za zmínku stojí, že největší skok v letošní studii zaznamenal Hongkong, který se posunul z 61. místa na 50. příčku.
„Ačkoli se Hongkong nevrátil na úroveň před rokem 2019, jeho politická situace se stabilizovala a riziko narušení veřejného pořádku v důsledku masových protestů je nyní zanedbatelné,“ uvádí EIU.
“ Zákon o národní bezpečnosti a místní předpisy zavedené dříve v roce 2024 obnovily politickou stabilitu, ale tato změna skóre odráží obrovský kompromis pro hongkongskou občanskou společnost, což dokládá propad skóre města v našem samostatně zveřejňovaném indexu demokracie,“ uvedla EIU.
Deset měst v Asii, ve kterých se nejlépe žije:
- Melbourne, Austrálie
(4. místo na světě) - Sydney, Austrálie
(7. místo) - Osaka, Japonsko
(9. místo) - Auckland, Nový Zéland
(9. místo) - Adelaide, Austrálie
(11. místo) - Tokio, Japonsko
(14. místo) - Perth, Austrálie
(15. místo) - Brisbane, Austrálie
(16. místo) - Wellington, Nový Zéland
(20. místo) - Singapur, Singapur
(26.)
Velký skok zaznamenal také Singapur, který se umístil na 26. místě na světě a byl druhým největším posunem směrem vzhůru za posledních 12 měsíců. Malý stát jihovýchodní Asie získal v kategorii zdravotní péče perfektních 100 bodů.

Do první desítky za Asii se dostala také japonská města Osaka a Tokio. „Tokio si jako nejlidnatější město z první dvacítky zaslouží dodatečné uznání za to, že se mu daří udržovat vysoký standard poskytování veřejných služeb a bezpečnosti pro obrovský počet obyvatel,“ uvedla EIU.
Indická města si v hodnocení obyvatelnosti pohoršila, mimo jiné kvůli špatné kvalitě ovzduší v zemi. „Rozvoj infrastruktury je také prioritou vlády, ale vzhledem k velikosti a geografii země bude zlepšení trvat delší dobu,“ uvádí EIU.
„Z 58 asijských měst v indexu dosáhlo 16 nejvyšší úrovně obyvatelnosti
„Jedenáct asijských měst však získalo skóre nižší než 60 bodů, kdy definujeme, že se životaschopnost stává vážně omezenou, protože tato města se potýkají se strukturálními, politickými a klimatickými problémy, které je těžké překonat,“ dodala.
Podle zprávy zaznamenala kategorie stability letos největší pokles ze všech pěti kategorií, který brzdí geopolitické konflikty, občanské nepokoje a také pokračující bytová krize a kriminalita, jež se projevují v mnoha městech zahrnutých do průzkumu.
Nejméně obyvatelná města na světě
V dolní desítce dominují města v subsaharské Africe a na Blízkém východě a v severní Africe. Damašek v Sýrii a Tripolis v Libyi se podle zprávy umístila na prvních dvou příčkách měst s nejnižší mírou obyvatelnosti v důsledku občanských nepokojů, které rozvrátily jejich ekonomiky.
Město Kyjev na Ukrajině se umístilo jako 9. nejméně obyvatelné město na světě, protože země se stále potýká s aktivním ozbrojeným konfliktem po ruské invazi v únoru 2022.
Největší posun směrem dolů letos zaznamenal Tel Aviv, který se v důsledku probíhající války s Hamásem od 7. října propadl o 20 míst na 112. místo na světě. Na izraelské straně bylo zabito více než 1 200 lidí, zatímco podle OSN je hlášeno přes 37 000 mrtvých Palestinců.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky