Klíčové body
- Trumpův návrat do úřadu vyvolává u centrálních bankéřů obavy z narušení globálního obchodu a zvyšující se inflace
- Trumpova politika cel a nižších daní by mohla zpomalit globální růst a zvýšit inflaci v USA, což by ovlivnilo měnovou politiku
- V Asii a Evropě se centrální banky připravují na posílení dolaru a ochranu domácích měn před volatilitou
Centrální bankéři po celém světě sledují, zda se po drtivém návratu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu v USA naplní jejich nejhorší obavy.
Trump slíbil poplatky na dovoz do USA, které by narušily globální obchod, snížení daní, které by dále zatížilo federální rozpočet, a deportace, které by mohly zmenšit zásobu levné pracovní síly.
To představuje dvě hlavní rizika: Zpomalení ekonomické expanze ve světě a rychlejší inflace doma, která by snížila ochotu Federálního rezervního systému snižovat úrokové sazby. Výsledkem by mohl být silnější dolar a menší prostor pro uvolnění vlastních měnových podmínek v rozvojových zemích.
„Pokud tak důležitá jurisdikce, jako jsou Spojené státy, zavede 60% cla na jakoukoli jinou důležitou jurisdikci – mluvme o Číně – mohu vás ujistit, že přímé dopady a nepřímé dopady a odchylky obchodu budou obrovské,“ řekl ve středu v Londýně viceprezident Evropské centrální banky Luis de Guindos.
V Evropě banka Goldman Sachs předpověděla další snížení sazeb ECB s odkazem na mírnější hospodářský růst v důsledku Trumpovy politiky. Tváří v tvář masivním clům se také vytvořila očekávání, že Čína může uvolnit více, než plánovala. Ne všechny regiony si však tento luxus mohou dovolit.
Měnoví představitelé ve středu naznačili, co může přijít. Dolar zaznamenal vůči hlavním měnám největší nárůst od roku 2020, zatímco prudký nárůst výnosů státních dluhopisů přiměl některé úřady v Asii, aby přislíbily kroky na ochranu svých měn.
S blížícím se Trumpovým vítězstvím byl guvernér Indické rezervní banky Šaktikanta Das optimistický a na akci v Bombaji hostům řekl, že jeho země je „v dobré pozici“ a „velmi odolná“, aby se vypořádala s přeléváním voleb a dalšími globálními problémy.
I tak ale prudký nárůst kurzu rupie, po kterém následovalo období relativního klidu, naznačuje, že RBI zasáhla na obranu měny, uvádí Kunal Sodhani, obchodník v Shinhan Bank India.
„Pokud jde o naše domácí trhy, nejsme nezúčastněnými pozorovateli,“ řekl Das. „Jsme na trhu velmi aktivní.“
Podobně tomu bylo i v Číně, která je pevně v Trumpově celním hledáčku. Státní banky prodávaly dolary, aby podpořily jüan, který podle obchodníků, kteří si nepřáli být jmenováni, oslabil o více než 1 %.
Podle Alicie Garcia-Herrero, hlavní asijsko-pacifické ekonomky společnosti Natixis, bude Čínská lidová banka možná muset rychleji uvolnit politiku – což může jüan oslabit. Okolní centrální banky však mohou být méně ochotné tak učinit, pokud Fed zpomalí své vlastní tažení.
„Americké trhy mohou jásat, ale ekonomiky v celé Asii by mohly být velkými poraženými,“ uvedla Garcia-Herrero po telefonu. „Trumpova politika by znamenala menší prostor pro snižování právě v době, kdy to centrální banky nejvíce potřebují.“
Volební otřesy pocítila i Evropa – zejména východní část, která se obává snížené podpory USA Ukrajině, která se snaží odrazit od ruských sil. V obavách z mrazivějších vztahů mezi Washingtonem a Bruselem obchodníci hnali euro k paritě s dolarem.
Stín cel hrozí, že zkomplikuje úkol zkrotit inflaci, aniž by byl podkopán hospodářský růst. Guindos sice uvedl, že očekává zrychlení růstu cen, zdůraznil však, že nelze vyvozovat žádné závěry, dokud nebude jasná přesná politika.
„Existují dvě hlavní obavy,“ řekl. „První z nich jsou cla a protekcionismus, které by mohly mít škodlivý dopad na růst a inflaci. A současně fiskální deficity. Viděli jste reakci trhů na fiskální deficity v USA, ve Velké Británii.“
Kromě Evropy se na třenice připravovali i další spojenci USA. Například Bank of Taiwan vidí, že Trumpova politika omezuje domácí měnu, která se propadla nejvíce za celý rok.
Trump „nepřímo ovlivní tchajwanský dolar tím, že způsobí růst nebo pokles amerického dolaru a zahraničních investorů, kteří nakupují a prodávají tchajwanské akcie,“ uvedl před výsledky voleb Eugene Tsai, vedoucí devizového oddělení centrální banky.
Světové měnové trhy byly skutečně zaplaveny obavami „America First“, když se propadlo mexické peso i jihoafrický rand.
Malajsijská centrální banka „pozorně“ sleduje globální vývoj včetně hlasování v USA a je připravena řídit volatilitu trhu a zajistit spořádané podmínky, uvedl její mluvčí v e-mailu.
Bank Indonesia uvedla, že je připravena stabilizovat rupii před nadměrnou volatilitou poté, co se obchodovala na nejslabší úrovni za téměř tři měsíce. Guvernér Perry Warjiyo řekl parlamentu, že Trumpovo vítězství pravděpodobně udrží dolar silný a výnosy státních dluhopisů vysoké.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky